fbpx

Радиоактивна вода од Фукушима наскоро ќе се испушти во океанот

Планот за ослободување на пречистената отпадна вода се работи со години, а министерот за животна средина во 2019 година изјави дека „нема други опции“

-

Јапонија наскоро ќе започне да испушта прочистена радиоактивна вода во океанот по одобрението од нуклеарните набљудувачи на Обединетите нации (ОН) за контроверзниот план што доаѓа 12 години по нуклеарниот инцидент на Фукушима, пренесува Си-Ен-Ен.

Но, одобрението на ОН направи малку за да ги увери растреперените жители во соседните земји и локалните рибари кои сè уште го чувствуваат влијанието на катастрофата од 2011 година.

Некои сe сомневаат во наодите на Меѓународната агенција за атомска енергија, при што Кина неодамна тврдеше дека проценката на групата „не е доказ за законитоста и легитимноста“ на испуштањето на отпадните води од Фукушима.

Разорниот земјотрес и цунамито во 2011 година ги оштетија системите за напојување и ладење на нуклеарната централа Фукушима – предизвикувајќи прегревање на јадрата на реакторот и контаминирање на водата во централата со високо радиоактивен материјал.

Оттогаш, нова вода се испумпува за да се разладат остатоците од гориво во реакторите. Во исто време, земјата и дождовницата протекоа, создавајќи повеќе радиоактивни отпадни води кои сега треба да се складираат и третираат.

Рафаел Гроси, шеф на Меѓународната агенција за атомска енергија, во вторникот пристигна во Јапонија за да ја посети Фукушима и да му ја претстави безбедносната проверка на телото на ОН на премиерот Фумио Кишида.

Радиоактивната отпадна вода содржи некои опасни елементи, но повеќето од нив може да се отстранат од водата, изјавија од јапонската државна енергетска компанија ТЕПКО.

Вистинскиот проблем е изотоп на водород наречен радиоактивен тритиум, кој не може да се одземе. Во моментов нема достапна технологија за тоа. Но, јапонската влада и  Меѓународната агенција за атомска енергија велат дека загадената вода ќе биде многу разредена и полека ќе се ослободува во текот на децениите.

Тоа значи дека концентрацијата на тритиум што се ослободува ќе биде на исто ниво или помала од количината што ја дозволуваат другите земји и ќе ги исполнува меѓународните безбедносни и еколошки прописи, велат тие.

ТЕПКО, јапонската влада и Меѓународната агенција за атомска енергија, исто така, тврдат дека тритиумот природно се појавува во животната средина, од дождовите до морската вода и водата од чешма, па дури и во човечкото тело – така што ослободувањето мали количини во морето треба да биде безбедно.

Во извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија, Гроси рече дека испуштањето пречистена вода во морето ќе има „незначително радиолошко влијание врз луѓето и животната средина“.

Мислењето е измешано и кај јапонската јавност. Истражувањето на веснико Асахи Шимбун во март покажа дека 51% од 1.304 испитаници го поддржале испуштањето на отпадните води, додека 41% се против. На почетокот на оваа година, жителите на главниот град Токио излегоа на улиците за да протестираат против планот.

Во Фукушима, префектурата каде што се случи катастрофата, локалните рибари се гласни против планот уште од првиот ден. Долги години по топењето, властите ги прекинаа своите риболовни операции, а другите земји воведоа ограничувања за увозот.

Дури и откако околната вода и рибите се вратија на параметрите на загаденост на безбедно ниво, довербата на потрошувачите никогаш не беше целосно обновена, а рибарската индустрија на Фукушима сега вреди само мал дел од она што беше некогаш.

ИзворCNN

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...