fbpx

Промоција на Охрид и на Преспа како биосферна туристичка дестинација

-

На последниот работен ден од Светскиот конгрес на биосферни резервати во Лима, учесниците ги одобрија декларацијата и акцискиот план од Лима, за периодот 2016-2025 година.

– Придобивката од новиот акционен план од Лима е можноста за користење искуства, но и за финансиска поддршка за изготвување на управувачки план за Охрид – Преспа и за негова промоција како биосферна туристичка дестинација што е тренд. Од тој пристап корист ќе имаат сите локални заедници. Се надевам дека конечно ќе ги фатиме светските еколошки, економски и социјални процеси за развој на вакви подрачја – вели Дејан Пановски од Министерството за животна средина и просторно планирање, кој беше учесник и претставник на Република Македонија на светскиот собир.

Главната мисија во наредното десетлетие ќе бидат развој и зајакнување на модели за одржлив развој во биосферните резервати, комуникација за искуствата и поддршка на стратегии и планови за развој.

Акциониот план содржи пет теми на активности: промоција на биосферните резервати како сервис за екосистемите и за развојот, соработка и вмрежување на биосферните резервати, партнерство за одржливи фондови за развивање планови, размена на информации и податоци и ефективно управување.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...