fbpx
Таг: Преспа

таг: Преспа

Пеликани угинале од птичји грип во Грција, има случаи и кај нас

Македонското еколошко друштво информира дека деновиве во малото Преспанско Езеро во Грција се пронајдени повеќе од 500 мртви пеликани. Птиците, кои биле забележани од организациja од ПреспаНет Society for the Protection of Prespa (SPP) угинале од птичји грип H5N1. Од МЕД соопштуваат дека ги информирале сите наши релевантни институции, по што вирусот бил потврден и кај одделен случај во нашата...

На 10 јули ќе започне мултимедијалниот фестивал Prespaland 2021

Со низа активности и концерти, овој викенд во Преспа ќе започне првиот мултимедијален фестивал посветен на овој регион, на традицијата и историјата- PRESPALAND 2021, информираат организаторите на фестивалот. Во јули, август и септември, во рамки на фестивалот, ќе се одржуваат едукативни работилници, спортски активности, традиционални и вкусни локални приказни, музички настапи, а ќе има и многу сценски изведби, како и...

Две години по Преспанскиот Договор, земјава е членка на НАТО и пред старт на преговорите за ЕУ

Две години по Договорот од Преспа, од тотална изолација на меѓународната сцена, Северна Македонија стана членка на НАТО и се врати на агендата за проширување на Европската Унија, истакна техничкиот премиер Оливер Спасовски на денешниот настан за одбележување на годишнината од потпишување на Преспанскиот Договор. - Во март 2020, ЕУ донесе позитивна одлука за започнување на преговори за членство, а...

Ден на биодиверзитетот: Во Преспа се пребројува најголемата колонија на пеликани во светот

Пребројување на најголемата популација на кадроглави пеликани во светот која живее на Преспанското езеро, е главната активност на Македонското еколошко друштво во одбележувањето на 22 Мај, Денот на биодиверзитетот. Проектот има регионално значење и се одвива во соработка со партнерските организации од Грција и Албанија - Друштвото за заштита на Преспа (SPP) и Друштвото за заштита на животната средина...

Причина за ниското ниво на Преспанското Езеро се климатските промени, а не истекот и наводнувањето, велат еколозите

Последната долга суша е одговорна за досега најголемото опаѓање на нивото на водата на Преспанското Езеро, е ставот на експертите од Македонското еколошко друштво (МЕД). Ова здружение на стручни лица од областа на заштитата на животната средина, гео и биодиверзитетот излезе во јавност со став дека истекот во Охридското Езеро и употребата на водата за наводнување од Преспанското Езеро...

Промовиран зборникот „Од Букурешт до Преспа – Сведоштва на едно време: Македонија 2008 – 2018“

Фондацијата Отворено Oпштество – Македонија денеска го промовираше зборникот „Од Букурешт до Преспа - Сведоштва на едно време: Македонија 2008 - 2018“ во Даут-пашин амам. – Најсилниот мотив да пристапиме кон изработка на еден ваков зборник беше за да се обидеме барем делумно да придонесеме кон колективното паметење или да се спротивставиме на заборавот. Во случајов мотивот беше да запишеме...

Добри сигнали од првата средба на премиерот на Северна Македонија со новиот грчки колега

Премиерот на Северна Македонија Зоран Заев, во рамките на Генералното собрание на ОН во Њујорк, за првпат се сретна со неговиот колега од Грција Кирјакос Мицотакис со кого разговараа за односите Северна Македонија- Грција. Главната тема на состанокот беше Договорот од Преспа, потпишан на 17 јуни 2018 година. По се изгледа, по преземањето на новата функција, грчкиот противник на Договорот од...

Охридско-преспанскиот резерват може да донесе одржлив развој за населението

Преку изработка и спроведување краткорочни и среднорочни акциски планови за менаџирање на биосферниот резерват Охрид-Преспа, како и со анализа на моменталните економски трендови и разбирање на економските потреби на населението кое живее на просторот на резерватот, сосема е можно економски да се развива овој регион без притоа да се загрозуваат неговите природни ресурси. Прекуграничниот биосферен резерват Охрид – Преспа ги...

Во Преспа потпишана спогодбата со Грција

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас во селото Псарадес (Нивици) на грчкиот брег на Преспанското Езеро претпладнево ја потпишаа „Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во Резолуциите 817  (1993) и 845 (1993) на Советот за безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената спогодба од 1995 г. и за...

Димитров, Коѕијас и Нимиц ќе го потпишат договорот денеска во Преспа

Премиерот Зоран Заев, ја предводи делегацијата на Владата, на свечената цермонија на потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство, што денеска, ќе се одржи на македонската и на грчката страна на Преспанско Езеро. Премиерот Заев и македонската делегација, во чиј состав се замениците претседатели на владата, министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вицепремиерот...

Договорот со Грција ќе се потпишува утре, денеска се гласа доверба на владата на Ципрас

Во текот на утрешниот ден, недела, 17 јуни, во регионот на Преспа, на територија на Грција во засега непознат термин, ќе се одржи церемонијата на која, како што соопшти македонската влада, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и министерот за надворешни работи на  Грција, Никос Коѕиас ќе го потпишат договорот за  решавање на македонско – грчкиот...

Договорoт за името, ако се постигне, ќе се потпише во Преспа

Двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денес ќе имаат тет-а-тет средба во Софија. И во двете земји постои воздржан оптимизам, па и владитe со последните изјави само ја нагласуваат важноста и неизвесноста на резултатот од средбата, но и најавуваат дека има уште време и простор за конечен договор. Според грчките медиуми, тој договор, без разлика кога ќе се постигне, наводно...

Македонец уапсен за нелегален риболов во голема Преспа

Грчката полиција уапси еден Македонец и четворица Албанци за нелегален риболов во Преспанското езеро од грчка страна. Петтемина се на возраст од 32-38 години и биле уапсени од граничната полиција во Лерин. Полицијата ги запленила двата нивни моторни чамци во кои имало 100 килограми риба и опрема за риболов. Уапсените ќе бидат изведени пред обвинител во Лерин. Според полицијата, уапсените нелегално...

Промоција на Охрид и на Преспа како биосферна туристичка дестинација

На последниот работен ден од Светскиот конгрес на биосферни резервати во Лима, учесниците ги одобрија декларацијата и акцискиот план од Лима, за периодот 2016-2025 година. - Придобивката од новиот акционен план од Лима е можноста за користење искуства, но и за финансиска поддршка за изготвување на управувачки план за Охрид - Преспа и за негова промоција како биосферна туристичка дестинација што е тренд....

Трговците навалија на преспанското „муцо“ уште не созреано

На еден месец пред преспанската берба на јаболка откупувачите навалија на преспанското јаболко од сортата „муцо“ уште не созреано. Како ретко кога досега во август се продадени близу 100 тони јаболко и тоа за откупна цена од 18 до 20 денари за килограм. Преспанските овоштари велат дека после седум до осум години проблеми со откупот на јаболката, им се враќа...

Овоштарите од Преспа пак извисија со обештетувањето од Владата

И по осум месеци од невремето во Преспа, кога силен град уништи половина од овошните насади, преспанските овоштари немаат земено ниту денар од државата како обештетување за уништениот род. Згора на сè, една третина од годинешниот род , или 20.000 тони јаболка, остана да скапува по магацините поради пребирливоста на странските пазари. Овоштарите велат дека губат по стотици илјади евра. -...

ЗНМ: Новинари против нивна волја задржани во претпријатието „Комунална хигиена – Скопје“

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од секторот за односи со јавност и од обезбедувањето на „Комунална хигиена – Скопје“ кои, како што се...