fbpx

Проблемите со загадувањето во Битола ќе се најдат на ѕид на срамот

-

Проблемите со загадувањето на воздухот, водата и на почвата во Битола, факти и фотографии, ќе се најдат на таканаречениот ѕид на срамот, инициран од граѓанското здружение „За нас се работи“.

Активистите чија цел е здрава животна средина и чист воздух за битолчани, овој месец почнаа со серија настани за информирање и за едуцирање на граѓаните, не само на тема екологија, туку и од проблематиката за вклученост на граѓаните во носење одлуки од локалната самоуправа.

– Ѕидот на срамот е планиран како своевидна средба со граѓаните, информирање за нивните права и обврски во делот на екологијата и за заштитата на животната средина. Затоа ги повикуваме и ги охрабруваме граѓаните да ни достават материјали што ја засегаат животната средина и екологијата, материјали кои би ги поставиле на тој т.н. ѕид на срамот, заедно со сугерирани решенија од граѓаните, како и помош од наша страна за актуелизација на проблемот – рече Иван Јерчиќ од здружението на граѓани „За нас се работи, кое лани двапати организираше масовни протести против аерозагадувањето во Битола.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Ја удираше со главата на подот и ја клоцаше“: Во Србија за еден ден родители нападнаа две наставнички

Во основното училиште „Јован Дучиќ“ во Нов Белград вчера мајка на петтоодделенец физички ја нападнала наставничката поради оценките на нејзиното дете. Жената била пренесена во болница, наставата била прекината,...