fbpx

Престана да се печати последниот независен руски весник „Новаја Газета“

-

Рускиот весник „Новаја газета“, чиј уредник Дмитриј Муратов беше ко-добитник на минатогодишната Нобелова награда за мир, во понеделникот објави дека ќе ги прекине своите активности на интернет и печатење до крајот на, како што велат руските власти, „специјална операција“ во Украина, пренесе Ројтерс.

Истражувачкиот весник, кој отстрани материјал од својата веб-страница за воената акција на Русија во Украина за да се усогласи со новиот закон за медиуми, вели дека добил уште едно предупредување од државниот регулатор за комуникации Роскомнадзор во понеделникот за неговото известување, по интервјуто со украинскиот претседател Володимир Зеленски, што го натерало да ги паузира операциите.

„Добивме уште едно предупредување од Роскомнадзор. После тоа, го суспендираме објавувањето на весникот на веб-страницата, во дигитална и во печатена форма, до крајот на ‘специјалната операција на територијата на Украина’“, се вели во соопштението на редакцијата на Новаја Газета.

Во посебна порака до читателите, Муратов рече дека одлуката за запирање на објавувањето е тешка, но неопходна.

„Нема друг избор“, се вели во белешката. „За нас, и знам, за вас, тоа е ужасна и тешка одлука“, додава тој.

Во коментарите објавени од руските новински агенции, регулаторот рече дека ѝ дал второ предупредување на Новаја Газета за неуспехот правилно да идентификува организација која властите ја сметаат за „странски агент“ во своите публикации.

Притисокот врз либералните руски медиуми се зголеми откако Москва ја нападна Украина минатиот месец, при што повеќето мејнстрим медиуми и организации контролирани од државата тесно се држат до јазикот што го користи Кремљ за да го опише конфликтот.

Објавата на Новаја Газета следи по затворањето на радио станицата Ехо Москва, еден од ретките преостанати либерални гласови во руските медиуми, претходно овој месец. Властите исто така ги блокираа веб-страниците на неколку други медиуми, вклучувајќи ги Би-би-си, Гласот на Америка и Радио Слободна Европа/Радио Слобода.

Во понеделникот, Министерството за правда го додаде германскиот Дојче веле на списокот на медиумски организации што ги означи како странски агенти.

Рускиот новинар Муратов ја продава Нобеловата награда за да им помогне на украинските бегалци

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

За една година – 234 претставки за хакирани профили или уцени преку социјални мрежи

Во 2023 година, Агенцијата за заштита на лични податоци примила 234 претставки од граѓани кои се однесуваат на социјалните мрежи, покажува Годишниот извештај на оваа институција. Според причината за пријавување,...