fbpx

Последната прес-конференција на Обама како претседател ќе биде на 18 јануари

-

Американскиот претседател во заминување, Барак Обама, последната прес-конференција како лидер на САД ќе ја одржи на 18 јануари.

Портпаролот на Обама, Џош Ернест, соопшти дека конференцијата ќе биде одржана во собата за брифинзи во Белата куќа.

В петок, на 20 јануари, улогата претседател на САД ќе ја преземе новоизбраниот претседател, Донлад Трамп.

Бизнисменот и републикански кандидат на изборите одржани на 8 ноември ја победи демократската кандидатка Хилари Клинтон и стана 45. американски претседател.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Синдикатите на пет универзитети најавија протест заради непотпишување на колективниот договор

Вработените на пет универзитети најавија протест за утре како израз на незадоволство што со нив не е потпишан колективен договор. Синдикатите на Универзитетот во Тетово, „Гоце Делчев“ од Штип,...