fbpx

Поради ладното време, од утре повторно парно во Скопје

ЕСМ Скопје најави дека се создадени услови за продолжување на грејната сезона, односно утре е предвидена е средна дневна температура од 11 степени

-

Грејната сезона во Скопје од утре ќе продолжи поради временските услови, соопшти ЕСМ.

Од таму информираа дека се создадени услови за продолжување на грејната сезона, односно предвидена е средна дневна температура од 11 Целзиусови степени во текот на утрешниот ден.

Снабдувањето со топлинска енергија по правило се врши до 15 април, но грејната сезона може да биде продолжена до 30 април во зависност од временските услови.

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на РСМ секојдневно по 15 април носи одлука за испораката на топлинска енергија, во зависност од тоа дали средната температура ќе падне под 12 степени Целзиусови.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...