fbpx

Појавата на болести сѐ поголема закана за жителите на Газа

Агенцијата на ОН за помош на палестинските бегалци, UNRWA денеска соопшти дека заканата од појава на болести во Газа станува сѐ поголема, бидејќи температурите почнуваат да растат

-

Агенцијата на ОН за помош на палестинските бегалци, UNRWA денеска соопшти дека заканата од појава на болести во Газа станува сѐ поголема, бидејќи температурите почнуваат да растат.

„Нашиот страв е болест и појава на болест. Метежот во сообраќајот е многу голем, луѓето секој ден да се обидуваат да најдат храна, вода, а сега се обидуваат да најдат сенка“, изјави Скот Андерсон, директор за прашања на UNRWA.

Тој додава дека е потребна контрола на појавата на комарците и мувите, собирање на ѓубрето и продолжување на обидот за подобрување на системот за вода и санитација во целина.

Во меѓувреме, Турција и Египет договараат зголемување на помошта во Газа. Турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан и неговиот египетски колега Самех Шукри, на разговори во Истанбул разговарале за тешката ситуација во Газа и за повеќе можности за испорачување хуманитарна помош, особено како решенија за долг рок.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...