fbpx

Пендаровски: Ако не бевме дел од антифашистичката коалиција денес немаше да имаме своја држава

-

„Можеме да бидеме сигурни дека ако не бевме дел од антифашистичката коалиција, денес немаше да имаме своја држава. Само како дел од неа, можевме да дојдеме до своја и сопствена држав“, рече претседателот Стево Пендаровски на Могилата на непобедените во Прилеп, на одбележувањето на 80-годинината од 11 Октомври – Денот на народното востание, почетокот на Народно-ослободителната војна и заокружувањето на раѓањето на македонската држава.

„На 11 октомври 1941, борците на партизанскиот одред ‘Гоце Делчев’ го означија почетокот на народното востание, како тогаш последна етапа на историскиот континуитет на борбата за слободна македонска држава. За надидеолошкиот карактер на борбата, зборува и фактот дека партизаните на слободните територии не инсталирале комунистички режим, туку создале нови органи на народната власт, како никулци на идната слободна македонска држава“, рече претседателот.

„Востанието започна во најмрачниот час од нашата историја. Децениите на национална обесправеност, национална асимилација и попаганди кулминираа со фаштистичката окупација. Фашизмот му даде на посилниот брутално да владее врз послабиот“, рече претседателот Пендаровски.

„Борците на партизанскиот одред „Гоце Делчев“, чиј напад врз полицискиот учесток се води како почеток на востанието се континуитет на Илинденците и на борбата за слободна македонска држава. Континуитет, затоа што тие продолжија да чекорат по патеката на Илинденците. Меѓу партизанските одреди ниту еден не беше именува по Маркс, Енгелс или Сталин. Тие ги носеа имињата на македонскиуте револуцинери Даме Груев, Пере Тошев, Јане Сандански и Влахов, Питу Гули и Добри Даскалов“, нагласи Пендаровски и додаде дека над 1.100 споменици на антифашистичката борба низ цела земја, се најсилен доказ против секој вид историски ревизионизам.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Полицаец од Крушево исфрлил во ѓубре доверливи документи

Полициски службеник од Крушево исфрлил во ѓубре службени материјали сместени во картонски кутии, а меѓу кои имало и документи со одреден степен на класификација, соопшти Министерството за внатрешни работи...