fbpx

Парижани после 100 години ќе можат да пливаат во реката Сена

За непривлечните зелено-кафени води на реката предвидено е скапo и сложенo чистење, што се очекува да ја оживее навреме Сена за Олимпијадата во Париз во 2024 година и да ѝ ја врати поранешната слава како најромантичната река во светот

-

Во неверојатен пресврт, реката Сена, која долго време се слави во уметноста, литературата и поезијата поради својата романтична привлечност, доживува извонредно заживување по долгогодишен еколошки пад.

Со децении, реката беше сериозно загадена, правејќи ја токсична за рибите и капачите и служеше првенствено како транспортна рута за товар и луѓе, како и депонија за фрлени велосипеди и други отпадоци. Всушност, пливањето во Сена било забрането од 1923 година, освен неколку ограничени исклучоци, пренесе Вашингтон Пост.

Но сега, за непривлечните зелено-кафени води на реката предвидено е скапo и сложенo чистење, со што се очекува Сена да биде оживеана навреме за Олимпијадата во Париз во 2024 година и да ѝ ја врати поранешната слава како најромантичната река во светот.

Со зголемување на фреквенцијата на топлотни бранови поради глобалното затоплување, можноста повторно да се плива во реката, исто така ќе помогне Париз да биде уште поатрактивен.

Ден Ангелеску, научник кој го следи квалитетот на водата во реката Сена за Градското собрание, верува дека овој обид за чистење може да ги инспирира другите градови да инвестираат во враќањето на нивните водни патишта.

„Тоа е почеток на движење. Барем се надеваме дека е така“, вели Ангелеску.

Олимпискиот рок го забрза чистењето кое се подготвуваше со децении. Без императивот да се биде подготвен за 10.500 олимпијци во јули и август следната година, проследени со 4.400 параолимпијци, претставниците на градското собрание велат дека би биле потребни уште многу години за да се финансира повеќестраниот напор од 1,4 милијарди евра (1,5 милијарди долари).

Покрај тоа што ќе биде домаќин на трки во пливање на отворено, Сена ќе биде централниот дел на церемонијата на отворање на Олимписките игри во Париз, кое за прв пат ќе се одржи покрај реката и нејзините брегови наместо во стадион.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Дивата депонија во Никуштак повеќе од две децении ги труе граѓаните, ветувањата за нејзино расчистување не се реализираа

Повеќе од две децении нема решение за расчистување на депонијата во село Никуштак во општина Ликово. Жителите изгубиле надеж дека овој проблем ќе се реши и и понатаму се...