fbpx

Опожарени уште два контејнери во близина на Железничката станица

-

Утринава повторно се опожарени два контејнери на улица Никола Карев, во близина на Железничката станица, информираат од ЈП „Комунална хигиена“.

„Во текот на првите девет месеци од 2019 година, од страна на непознати сторители се опожарени над сто садови наменети за одлгање на комуналниот отпад во Град Скопје. Само во првата недела од ноември изгореле десет контејнери и сите се целосно уништени и неупотребливи.Со ваквите инциденти на ЈП „Комунална хигиена“, Скопје му е нанесена финансиска штета во висина од 1,5 милиони денари. Палењето на контејнерите предизвикува големи проблеми при одлагањето, собирањето и транспортот на комуналниот отпад и одржувањето на хигиената во градот“, се вели во соопштението.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Најмалку 11 загинати и десетици исчезнати во две бродски несреќи во Медитеранот

Најмалку 11 лица загинаа, а десетици се водат како исчезнати и се стравува дека се мртви, во две одделни бродски несреќи во близина на италијанскиот брод, соопштија спасувачките служби...