fbpx

OJO: Оформен предмет за негователката што им давала на деца да пушат цигара во градинка

Во Обвинителството информираат дека се преземаат и други дејствија, а предметот засега е во фаза на предистрага

-

Основното јавно обвинителство Велес оформи предмет по допрен глас за да се проверат информациите согласно кои негувателка во детската градинка „Димче Мирчев“ во Велес, им давала да пушат електронска цигара на децата од нејзината група. Во Обвинителството информираат дека се преземаат и други дејствија, а предметот засега е во фаза на предистрага.

„Во насока на испитување на евентуални основи на сомнение за кривично дело на запуштање и малтретирање дете, надлежен јавен обвинител издаде наредби и насоки до МВР за преземање на дејствија кои вклучуваат да се извршат разговори со лица (вработени и родители) кои би можеле да имаат определени сознанија за настанот“, наведено е во соопштението од Обвинителството.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Крајната десница на европските национални терени – кон и во власта

Анализа за Порталб.мк на Малинка Ристевска Јорданова, Институт за европска политика   Предизборните прогнози за Европскиот парламент не се изненадување ако се земат предвид трендовите од националните избори во европските земји. Трендот...