fbpx

Нова канцеларија за соработка со Долна Нормандија – Македонија

-

Утре во 12.30 часот, во Скопје ќе се отвори новата Канцеларија за децентрализирана соработка Долна Нормандија – Македонија. Канцеларијата ќе ја отворат Лоран Бове, претседател на регионот Долна Нормандија, и Лоренс Оер, амбасадорка на Франција во Македонија.

Канцеларијата за децентрализирана соработка Долна Нормандија – Македонија е координативно тело на соработката помеѓу овој француски регион и Македонија. Таа има значајна улога во поврзување на партнери од двете територии и развивање заеднички проекти.

Оваа година се одбележуваат 10 години од почетокот на оваа соработка. Досега во рамките на соработката се реализирани повеќе од 100 размени, проекти и партнерства помеѓу општини, здруженија на граѓани, културни и образовни институции.

Институционални партнери на програмата за соработка се Министерството за локална самоуправа на Македонија и Регионот Долна Нормандија. Соработката е поддржана од Министерството за надворешни работи на Франција и од Амбасадата на Франција во Македонија. Програмата е координирана од Асоцијацијата на агенции за локална демократија (АЛДА).

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни...