fbpx

„Македонизмот“ на Мицкоски е спротивно на „Македонија, пристојно место за живеење“

-

Македонскиот идентитет никој не го укинал за Мицкоски да го враќа, а македонизмот како систем на вредности е сосема спротивно од разбирањето на Македонија како „пристојно место за живеење“, пишува Теофил Блажевски во рубриката “Контраспин“ на „Вистиномер.мк“.

Христијан Мицкоски, лидерот на најголемата опозициска политичка партија ВМРО-ДПМНЕ, зборувајќи на средба со граѓани во Крушево, го изрече следниот спин:

Зборувам секаде ајде доста лутавме лево и десно, горе-доле, ајде да не го бараме нашиот идентитет ниту во антиквизацијата, ниту во севернизацијата. Нашиот идентитет е оној само наш македонскиот, ајде да си го вратиме македонизмот во Македонија. Тоа е програмата и тоа ќе биде доктрината на ВМРО-ДПМНЕ веднаш после победата на предвремените парламентарни избори. Ние сме горди Македонци коишто говорат македонски јазик во родната Македонија и никој тоа не може да ни го избрише, ниту еден договор. Македонизмот како систем на вредности, македонизмот како дел од нашето секојдневие со силна економија, со владеење на правото, со одговорност за секој оној којшто се огрешил пред законите и осрамотил пред граѓаните. Македонизмот во здравствениот систем, македонизмот на полињата и нивите помеѓу земјоделците и сточарите, македонизмот кај пензионерите и кај младите, македонизмот во полните фабрики со работници коишто се зафатени од месечните примања, тоа е оној македонизам за којшто јас зборувам и тоа е македонизмот којшто ќе биде иднина во Македонија, ни повеќе-ни помалце, богата, модерна, европска држава.

[Извор: Говор на Мицкоски/веб страна на ВМРО-ДПМНЕ, 07.11.2019]

Контраспин:
Мицкоски, најавувајќи ја окосницата на политичката кампања на оваа партија за следните парламентарни избори и по нив, зборува за „македонизмот“ кој требало да се врати во државата.

Токму тука е основниот спин, т.е. извртување на вистината на Мицкоски, со што јавноста се обидува да ја доведе во заблуда. Имено, дали е точно дека некој го избришал или направил да исчезне македонскиот идентитет, па да може основа на програмата и доктрината на ВМРО-ДПМНЕ да биде: „нашиот идентитет е оној само наш македонскиот, ајде да си го вратиме македонизмот во Македонија“?

Како што е повеќепати анализирано детално во стручната јавност, ниту по Преспанскиот, ниту по Договорот за добрососедство и пријателство со Бугарија, не е сменето нешто во насоката дека на Македонците им е загубен или се губи идентитетот. И бидејќи е точно и сè уште е на сила дека „идентитетот е оној само наш македонскиот“, отпаѓа потребата „да си го вратиме македонизмот во Македонија“.

Впрочем, доказ за тоа е и следната реченица на Мицкоски: „Ние сме горди Македонци коишто говорат македонски јазик во родната Македонија и никој тоа не може да ни го избрише, ниту еден договор“.

Ниту некој го избришал, ниту може да го избрише терминот и значењето на терминот Македонци. Точно е, ние што сме, сме Македонци што зборуваат македонски јазик. Дали сме горди? Е, тоа зависи од секој одделно и како ја восприема Македонија, при што доаѓаме до последната поента на Мицкоски, којшто, сакајќи да го замаскира националното значење на „доктрината“ „да го вратиме македонизмот“, во следниот пасус се врти кон „севкупен систем на вредности“ во општеството. Па, вели дека македонизмот го разбира како вредност во секојденевието, во економијата, образованието, здравството, итн.

Целата анализа можете да ја прочитате на следниот линк.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

САД објавија нов пакет воена помош за Украина од 275 милиони долари

Американското Министерство за одбрана објави значителен пакет безбедносна помош од 275 милиони долари за Украина да ги задоволи безбедносните и одбранбените потреби на украинските вооружени сили, објави Пентагон во...