fbpx

Лагард: Забавувањето на кинеската економија не е катастрофа за глобалните пазари

-

Шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, денеска оцени дека забавувањето на економијата на Кина нема да предизвика катастрофа за глобалната економија и дека потресите што ги погодуваат финансиските пазари „се нормална појава“.

Лагард зборуваше на последниот ден од одржувањето на Светскиот економски форум во Давос, каде што информациите за забавувањето на економијата на Кина предизвикаа страв меѓу учесниците од редовите на глобалната финансиска елита, пренесува агенцијата АФП.

Шефицата на ММФ се осврна и на проблемот со мигрантите, истакнувајќи дека бегалската криза ја доведе Европа до пресвртница и ја загрозува шенген-зоната. Нејзин став е дека оваа криза треба да се реши што побргу.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Дивата депонија во Никуштак повеќе од две децении ги труе граѓаните, ветувањата за нејзино расчистување не се реализираа

Повеќе од две децении нема решение за расчистување на депонијата во село Никуштак во општина Ликово. Жителите изгубиле надеж дека овој проблем ќе се реши и и понатаму се...