fbpx

Извозот во првите седум месеци бележи пораст од 7,4 отсто

-

Извозот на стоки од земјава расте побрзо во однос на увозот. Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од државата, во периодот јануари – јули 2019 година, изнесувала 4.197.709 илјади американски долари и бележи пораст од 7,4 отсто во однос на истиот период од претходната година.

Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесувала 5.451.801 илјада американски долари, што е за 4,9 отсто повеќе во споредба со истиот период од претходната година. Трговскиот дефицит, во периодот јануари – јули 2019 година, изнесувал 1.254.092 илјади американски долари.Покриеноста на увозот со извоз во првите седум месеци од годинава изнесувала 77 отсто.

Во првите седум месеци, според вкупниот обем на надворешно-трговската размена,  најмногу сме тргувале со Германија, Велика Британија, Грција, Србија и Италија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...