fbpx

Бурата Нејт прерасна во ураган

-

Тропската бура Нејт, движејќи се на северот на Мексиканскиот Залив, денеска прерасна во ураган, соопшти Американскиот национален центар за урагани.

Ураганот во моментов се наоѓа меѓу источниот мексикански брег и Куба и се движи кон јужното крајбрежје на САД. Се предвидува дека на ударот на Нејт може да се најде градот Њу Орлеанс, реонот на езерото Пончартрејн и подрачјето на Гранд Ајл во државата Луизијана, како и областите долж границата меѓу државите Алабама и Флорида.

Американскиот национален центар за урагани соопшти дека ураганот ќе стигне до брегот на САД доцна вечерва или утре изутрина.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Цвејоска Чолаковска: 21 век е век на алергиски, автоимуни и малигни заболувања

Глобалното затоплување и аерозагадувањето се едни главните причинители поради кои расте бројот на случаи на деца со алергиски болести, кои бараат помош на Клиниката за детски болести. Како што...