fbpx
Таг: тропска бура

таг: тропска бура

Папата се моли за жителите на филипинскиот остров Минданао

Папата Франциск изјави дека се моли за населението на Минданао, филипинскиот остров кој најмногу настрада од тропската бура и од поплавите. Во денешното обраќање кон присутните на плоштадот „Свети Петар", неколку часа пред литургијата за Бадник, папата рече дека бурата предизвикала бројни жртви и големи разурнувања. Светиот отец истакна дека сака да го увери населението на Минданао дека се моли за...

Најмалку 200 загинати во тропската бура на Филипини

Најмалку 200 лица загинаа, а 159 се водат како исчезнати откако тропска бура го погоди јужниот дел на Филипини. -Се се случи многу брзо, поплавата брзо надојде и ни ја поплави куќата. Не успеавме ништо да спасиме – вели фармерот Фелипе Ибарсал. Властите за вонредната ситуација соопштија дека 159 лица се водат како исчезнати а дека 70.000 луѓе се раселени.На потрагата...

Бурата Нејт прерасна во ураган

Тропската бура Нејт, движејќи се на северот на Мексиканскиот Залив, денеска прерасна во ураган, соопшти Американскиот национален центар за урагани. Ураганот во моментов се наоѓа меѓу источниот мексикански брег и Куба и се движи кон јужното крајбрежје на САД. Се предвидува дека на ударот на Нејт може да се најде градот Њу Орлеанс, реонот на езерото Пончартрејн и подрачјето на...

Тропската бура Нејт пустоши низ Централна Америка

Тропската бура Нејт однесе најмалку 22 живота во Централна Америка, додека илјадници лица се раселени поради обилните врнежи, соопштија властите. Бурата корне дрвја, а патиштата се претворени во реки. Најмногу жртви има во Никарагва, каде 11 лица загинаа, а седум се водат како исчезнати според наводите на потпретседателката на државата, Росарио Мурилјо. Таа додаде дека околу 800 лица се евакуирани, а 600...

Ирма дивее на Флорида

Ураганот Ирма, откако ги опустоши Карибите и ја поплави Хавана, предизвикувајќи хаос во остатокот од Куба, удри и по Флорида, кршејќи дрвја и оставајќи повеќе од милион луѓе без струја. Со ветришта кои дуваа до 210 километри на час, ураганот кој достигна до тропска бура од четврта категорија, предизвика и лизгање на земјиште на Флорида. Повеќе од 8 милиони луѓе во...

Бурата „Харви“ го остави Тексас под вода, крајбрежјето опустошено

Тропската бура „Харви“ го опустоши крајбрежниот дел на Тексас и до сега усмрти најмалку три лица, евакуирани се најмалку 2.000 луѓе, а повеќе стотици се без струја. На помош пристигна и американската Национална гарда. -Состојбата е тешка, а ќе биде уште полошо – предупреди гувернерот на Тексас, Грег Абот. За спасување на жителите од поплавените куќи ангажиранi се 40 чамци, а...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...