fbpx

25 лица приведени во Турција поради сомневање дека соработувале со ИД

-

Турската полиција приведе 25 лица во две одвоени акции во Истанбул и Анкара под сомневање дека се поврзани со џихадистичката група Исламска држава (ИД).

Турските медиуми пишуваат дека меѓу уапсените има и сириски државјанин за кој се верува дека е организатор на неколку терористички напади во Турција.

Како што информирале од полицијата, Сириецот, е идентификуван како Али ал Агал и е осомничен дека ги координирал и организирал нападите што припадници на ИД ги извршија последнава година во Турција. Ал Агал, познат под псевдонимот Ажов, е уапсен во Анкара.

Во друга полициска акција спроведена во Истанбул, се приведени 24 лица под сомнеж дека се поврзани со ИД.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...