fbpx
Таг: приведени

таг: приведени

МВР: Тројца градежни работници приведени за пожарот во Универзална сала

Во полициската станица Центар се приведени тројца градежни работници кои изведувале работни задачи во моментот на пожарот и тоа Б.Р. (50), З.Т. (60) и Б.И. (53), информира Министерството за внатрешни работи (МВР) на својот Фејсбук профил. „По пријавата околу 09:45 зa пожар во Универзалната сала, на лице место се упатија полициски службеници и припадници на Бригадата за противпожарна заштита, кои...

Ендру Тејт и неговиот брат се приведени во Романија по налог на Велика Британија

Онлајн инфлуенсерот Ендру Тејт и неговиот брат Тристан се во 24-часовен притвор во Романија, по британска потерница, изјави нивниот претставник за односи со јавност, а пренесоа неколку светски медиуми. Гардијан јавува дека апелациониот суд во Букурешт денеска ќе одлучува дали ќе ги екстрадира браќата во Обединетото Кралство. Тејт и неговиот брат Тристан биле приведени вчеравечер под обвинение за сексуални престапи и...

Кривична пријава за обид за убиство против пет лица од Скопје

Поднесена е кривична пријава за обид за убиство против пет лица во врска со инцидент што се случил во петокот вечерта на подрачјето на Бит Пазар во Скопје, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Петмината во петокот околу 19 часот со остар и тврд предмет го нападнале 33-годишниот М.А. од Скопје и му нанеле тешки телесни повреди. Од МВР велат дека...

Приведени странци кои се обиделе да влезат во земјава со украден „Мерцедес“

Албанец и Германка вчера попладнето биле приведени на граничниот премин Долно Блаце кон Косово, соопштија од Министерството за внатрешни работи (МВР). Полициските службеници ги лишиле од слобода 22-годишниот А.М. од Албанија и 21-годишната В.С. од Германија, откако при извршена гранична контрола и проверка било констатирано дека возилото „мерцедес“ со германски национални ознаки, во базата на Интерпол било евидентирано како украдено. Возилото...

Обвинителството бара притвор за тројца од петмината приведени за исчезувањето на Вања

Основното јавно обвинителство бара притвор за тројца од петмината кои беа приведени вчера, а се поврзани со случајот за исчезнувањето на четиринаесетгодишната Вања Ѓорчевска, информираат оттаму. „Во текот на целиот ден се преземаат дејствија за обезбедување докази. За тројца од петмината приведени во текот на вчерашниот ден, јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување 48-часовен притвор...

Се договориле да отстрелаат дива свиња за пари, полицијата ги привела

Две лица од тетовско се лишени од слобода поради сомнение за извршен незаконит лов. Како што соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР), вчера попладне, 44-годишниот П.Ј. од тетовска Брвеница и 64-годишниот Љ.Л. од Фалише биле приведени под сомнение дека претходно, за одредена сума на пари, се договориле да му  отстрелаат свиња и да му ја донесат на второосомничениот. Дивата свиња,...

Викендов приведени дваесетмина на фестивал во Дојран, кај нив пронајдена дрога

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека во текот на изминатиот викенд биле преземени засилени мерки за време на одржувањето на музичка манифестација во Стар Дојран, со цел откривање на кривични дела и прекршоци од областа на недозволената трговија со дрога. Викендов - од петокот до неделата - во Дојран по тринаесетти пат се одржа Д Фестивал со илјадници присутни...

Приведени двајца велешани кои изработувале фалсификувани банкноти

Двајца велешани се лишени од слобода откако се обиделе на купат производи со фалсификувани банкноти, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Како што обзнани министерството, В.М (21) и Д.Р (20) вчера на пазарот во Велес се обиделе да купат производи со фалсификувана банкнота од 1.000 денари. Продавачот тоа го забележал и го пријавил во полиција. Двајцата велешани побегнале од местото, но...

Активисти во Нови Сад приведени од полицијата, протестираа против изградбата на мост

Десетици активисти од еколошката иницијатива за заштита на паркот на природата Шодрош вчера беа спречени од српската полиција за да протестираат против изградбата на нов мост во Нови Сад. Барањата на активистите се да им се покаже како ќе изгледа идниот мост, на кој начин би влијаел тој врз природата во Шодрош, како и дали кинеската компанија-изведувач на проектот...

Полицискиот час не го испочитувале 59 лица, регистрирани 255 прекршоци за неносење заштитна маска

Министерството за внатрешни работи информира дека во текот на изминатото деноноќие регистрирани се вкупно 59 лица што не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 32 лица, додека за останатите граѓани се земени податоци и за нив ќе следуваат соодветни мерки. По однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 255 прекршоци, а четири лица...

Во изминатото деноноќие 27 лица не го почитувале полицискиот час, 18 се приведени

Во текот на изминатото деноноќие, 27 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 18 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки, соопшти Министерството за внатрешни работи. Исто така, на 44 лица им се издадени решенија за изолација, а 27 потпишале изјави за самоизолација. Полициските службеници извршиле контроли кај лицата во изолација и...

Во изминатото деноноќие 55 лица не го почитувале полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие, соопшти МВР, забраната за движење на ниво на целата држава не ја почитувале 55 лица, при што приведени се 45 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки. Исто така според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие на 63 лица им се издадени решенија за изолација, а 11 лица потпишале...

130 лица не го почитувале полицискиот час за Први мај, приведени 98 лица

На Меѓународниот ден на трудот - Први мај дури 130 лица низ целата држава биле фатени од полициски патроли дека не го почитуваат полицискиот час. Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека биле приведени 98 лица што не ја почитувале забраната за движење, а за останатите лица се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки. Основните јавни обвинителства ги гонат...

Полицискиот час го прекршиле 42 лица

МВР соопшти дека во изминатово деноноќие (27/28.04) на територијата на земјава биле фатени 42 лица што не го почитувале полицискиот час, односно забраната за движење. Притоа, 32 од нив биле приведени, а вторите биле легитимирани и против нив ќе бидат преземени мерки. Во изминативе 24 часа на 53 лица им се издадени решенија за изолација, а 76 лица потпишале изјави...

Најдолгиот полициски час не го почитувале 399 лица, дури 294 биле приведени

Министерството за внатрешни работи (МВР) за време на изминатиов продолжен викенд за велигденските празници регистрирало 399 лица што не ја почитувале забраната за движење на населението, при што 294 од нив биле приведени во полициска станица. Полицискиот час најчесто бил прекршуван за време на Велигден на 19 април, со 121 лице регистрирани како прекршители и 92 лица приведени во...

За време на викендот 389 лица не го почитувале полицискиот час, 297 се приведени

Министерството за внатрешни работи (МВР) констатирало зголемување на бројот на лица што не го почитуваат полицискиот час во периодот на целодневна забрана за движење на населението. Од петок попладне до утрово во 5 часот, МВР регистрирале вкупно 389 лица што не го почитувале полицискиот час, при што приведени во полициска станица биле 297 лица. Најмногу прекршувања на полицискиот час се...

Подолг полициски час: Повеќе прекршители, но помалку „бегства“ од самоизолација

Над 500 граѓани викендов го прекршиле полицискиот час низ целата земја. Министерството за внатрешни работи имало полни раце работа. Зголемувањето на времетраењето на забраната за движење на граѓаните од 16 часот до 5 часот наутро предизвика и зголемување на бројот на граѓани што не го почитувале. Според статистиката на МВР, во текот на изминатите 24 часа евидентирано било дека 242...

Приведени 102 лица кои не го почитувале полицискиот час

МВР известува дека во текот на изминатото деноноќие, во државата вкупно 263 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето. Полициските службеници привеле 102 лица, 46 лица биле опоменати, a за другите се изготвени соодветни записници и доставени до надлежното ОЈО. Во текот на вчерашниот ден на 180 лица им се издадени решенија за изолација, додека 98 лица потпишале...

МВР: Приведени се 26 лица, демонстрантите фрлија солзавец во угостителски објект

Седум лица побарале лекарска помош, повредени се 10 полициски службеници, а приведени се 26 лица, соопштуваат денеска од МВР за ескалацијата на вчерашните протести пред Собранието, против Договорот постигнат помеѓу Македонија и Грција. Од МВР велат дека дел од демонстрантите, од кои голем број биле маскирани, насилно ја турнале заштитната ограда и почнале да фрлаат камења и пиротехнички средства и...

На вчерашниот протест пред Собранието приведени десетмина

На вчерашниот протест пред Собранието поради фрлање разни предмети, меѓу кои и еден Молотов коктел, кон зградата на законодавниот дом и кон полицијата, биле приведени 10 учесници на протестите, соопшти МВР. На протестот против потпишување на Договорот со Грција со кој земјава треба да добие ново име за сеопшта употреба, кој се одржуваше од 19.30 до 23 часот, во еден...

В понеделник ќе биде врачена наградата „Роман на годината“

Во понеделник, на 20 мај, во Драмскиот театар во Скопје, со почеток во 19 часот и 30 минути ќе се одржи свечено врачување на наградата „Роман на годината“ за...