fbpx
Таг: полициска акција

таг: полициска акција

Полицијата, Царина и Пазарниот инспекторат во голема акција за заплена на режан тутун (галерија)

Во тек е голема акција за заплена на режан тутун по пазарите и други простори за складиран режан тутун, соопшти Царинската управа на Северна Македонија. Големата акција се спроведува во соработка со Одделот за криминалистичка полиција при МВР и Пазарен инспекторат. Детали се најавуваат за наскоро.

ДЕА продолжува да ја поддржува Северна Македонија во борбата против трговијата со дрога

Американската служба за борба против дрога (ДЕА) по акциите „Двојник“ и „Марихуана“ вели дека продолжува да ја поддржува Северна Македонија во детектирањето, спречувањето и ликвидацијата на организациите кои се занимаваат со трговија со дрога, соопшти МИА. ДЕА потврдува дека нејзини службеници се вклучени во истрагата на МВР и ОЈО поврзана со минатонеделната заплена на 200 килограми марихуана, чија пазарна вредност...

Шест лица лишени од слобода во вчерашната акција за заплена на марихуана вредна 800.000 евра

По повеќемесечна постапка координирана и по насоки на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Одделот за криминалистичка полиција во соработка со Одделот за спречување на организиран и сериозен криминал и Специјалната антитерористичка единица „Тигар“, со асистенција на Американската служба за борба против дрога – ДЕА и Основното јавно обвинителство – Кавадарци во...

Вистиномер: Полициската акција во Вевчани искористена за дезинформации спакувани во политички памфлет

Во објавата што е преполна со лажни вести (наводна дискриминација по национална и верска основа),  е испуштен главниот контекст. Полициската интервенција за растурање на вевчанскиот карневал е спроведена врз основа на важечки мерки и правила за заштита од корона вирусот, односно заштита на јавното здравје, пишува Вистиномер. Пост на Фејсбук на македонски јазик на група Млади за Македонија шири невистини за состојбите во...

Во лабораторијата во Тетово се произведувала и омилената дрога на Исламска држава

Организатор на групата што стоела зад најголемата лабораторија за нелегално производство на синтетички дроги во Тетово, е Милан Зарубица, кој се смета за еден од најголемите креатори на ваков вид дроги, соопшти денеска министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ, во Белград, по повод заедничката акција на македонските и на српските обвинителства и полиции за разбивање на криминалната група. -...

Акција на турската полиција за апсење на 70 војници поради поврзаност со Ѓулен

Турската полиција денеска почнала акција за апсење на 70 војници обвинети за поврзаност со имамот Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, а кого властите во Анката го обвинуваат дека го организирал минатогодишниот обид за воен удар, јавуваат турските агенции. Акции против приврзаници на Ѓулен во Турција се спроведуваат речиси секој ден, веќе 15 месеци, а само минатата седмица беа приведени...

Дури 460 луѓе биле повредени од полицијата, тврди каталонската влада

Во акцијата на шпанската полиција во Каталонија да го спречи референдумот за независност на оваа покраина, се користеше и директно физичко насилство и пендреци и гумени куршуми, јавуваат медиумите. Во пресметката што се случуваше кога на гласачките места полицијата интервенираше за да го одземе гласачкиот материјал, а граѓани се спротивставуваа, се повредени најмалку 460 цивили и 11 полицајци. Полицијата дејствуваше по...

МНР: Нема повредени македонски државјани во инцидентите во Каталонија

Македонското министерство за надворешни работи (МНР) до попладнево нема информации за повредени граѓани во судирите во Каталонија, каде се одржува референдум за независност, кој шпанската влада го прогласи за нелегален. Како што соопшти МНР преку својот твитер-профил, досега ниту еден македонски државјанин не побарал помош од македонската амбасада во Шпанија. МНР е во редовен контакт со амбасадата, а сите македонски...

Во Каталонија пожарникарите ги бранат граѓаните од полицијата

Пожарникарите во шпанскиот регион Каталонија застанаа во одбрана на граѓаните од полициските акции, јави „Индепендент“, откако во денешните интервенции и судири беа повредени неколку стотини лица. Со жив штит, пожарникарите ги двојат граѓаните кои протестираат против полициската бруталност од националните сили. Полициската акција се случуваше во текот на денешниот ден поради наредбата на шпанската влада да се спречи гласањето за...

Во акцијата на полицијата во Каталонија најмалку 38 лица се повредени

Досега се регистрирани 38 повредени лица, најголемиот дел од нив со помали повреди, сооштија здравствените органи во Каталонија, додека во оваа шпанска покраина се случува масовна полициска акција со брутално насилство за да се спречи референдумот за осамостојување на Каталонија од Шпанија. Каталонскиот водач Карлес Пуџдемон го осуди, како што рече, „неоправдливото насилство“ од шпанската држава. Гласачкото ливче за референдумот има...

Полицијата пука со гумени куршуми по граѓаните во Барселона

Крвави судири се случуваат во Барселона помеѓу шпанската полиција и поборниците за независност на покраината Каталонија, откако полицијата изврши неколку брутални упади на избирачки мести и почна да се пресметува со граѓаните на улиците, а почна и да пука со гумени куршуми по луѓето. Според извештаите на светските медиуми, веќе има десетици ранети луѓе. Демонстранти низ улиците на Барселона извикуваат...

Шпанската полиција ден пред гласањето за независност на Каталонија затвора училишта

Националната гарда на Шпанија денеска затвори 1.300 од 2.315 училишта во Каталонија, во кои според плановите треба да се гласа на референдумот за независност на оваа покраина, кој е закажан за утре. Полицијата исто така го држи под контрола и регионалниот центар за телекомуникации на подрачјето на Каталонија. Како што известуваат шпанските медиуми, полицијата има наредба да ги исчисти сите...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ се блиски и соработуваат со лица од подземјето

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги обвини СДСМ и неговиот лидер, Зоран Заев, дека се блиски и соработуваат со лица од криминалното подземје, а во врска со последната полициска акција, спроведена вчера против лица од Прилеп, Битола и од Арачиново. - Јавноста вчера беше сведок дека уште еден лик од подземјето, близок пријател на аболираниот криминалец Зоран Заев, бил инволвиран во нелегална трговија...

Шестмина осомничени од Прилеп, Битола и од Арачиново уапсени во акцијата на МВР

Шестмина, од вкупно осум осомничени лица, биле уапсени во вчерашната акција на МВР против организирана криминална група која подолго време се занимавала со продажба на разни видови наркотици на територијата на целата држава, соопшти денеска Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција. Во акцијата, која МВР ја спровело по насоки од обвинителството, осомничени се лица од Прилеп, Битола и...

Полициска акција во Универзитетот МИТ во Скопје

Полицијата денеска, по наредба на Основното јавно обвинителство, спровела акција во Универзитетот МИТ, поради, како што пренесуваат дел од медиумите, неправилности во работењето. Од МВР и од обвинителството засега нема официјални информации за акцијата. Порталот „Прес24“, повикувајќи се на полициски извори, пренесува дека во рамки на акцијата под кодно име „Еразмус 2“, при претресот на станот на сопственичката на Универизитетот МИТ биле...

25 лица приведени во Турција поради сомневање дека соработувале со ИД

Турската полиција приведе 25 лица во две одвоени акции во Истанбул и Анкара под сомневање дека се поврзани со џихадистичката група Исламска држава (ИД). Турските медиуми пишуваат дека меѓу уапсените има и сириски државјанин за кој се верува дека е организатор на неколку терористички напади во Турција. Како што информирале од полицијата, Сириецот, е идентификуван како Али ал Агал и е...

Обвинителство за акцијата „Еразмус“: Досега имаме евидентирано поткуп од 2.800 евра

Истрагата за корупција на Економскиот факултет траела две години, а полициската акција е спроведена во понеделникот оваа недела бидејќи Обвинителството за организиран криминал и корупција добило сигруна дојава дека тој ден ќе има примопредавање на пари, како поткуп. Ова денеска го соопшти обвинителката Лидија Раичевиќ, која го води случајот, пренесува „Академик“. Шесттемина професори, демонстраторот и сопственикот на бифето на Економскиот...

Одземени пасошите на петмина осомничени во акцијата „Еразмус“

По неколкучасовен распит во Кривичниот суд, судија на претходна постапка на петмина од осомничените во акцијата на МВР на Економскиот факултет во Скопје им одредил мерки на претпазливост, односно да им бидат одземени пасошите и обврска да се јавуваат пред надлежен суд, потврдија за „Мета“ од Основниот суд Скопје 1. Како што дознаваме, станува збор за тројца универзитетски професори, еден...

ЛП: Власта сака да го „дисциплинира“ Економскиот факултет

Либералната партија оценува дека целта на акцијата на МВР на Економскиот факултет е да се „дисциплинира“ оваа институција, која може да обезбеди веродостојни вештачења за потребите на истрагите на Специјалното јавно обвинителство. „Либералната партија изразува сомневање во мотивите на полициската акција на Економскиот факултет во Скопје. Либералната партија оценува дека целта на акцијата е пасивизирање и „дисциплинирање“ на вистинската институција што може...

Чавков: Купувањето испити на Економскиот факултет течело по добро разработена шема

Петмина од вкупно осумтемина осомничени во вчерашната акција на МВР на Економскиот факултет при УКИМ се приведени во полициската станица Кисела Вода и денеска ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка, додека на другите тројца, Т.Ф., С.Д. и Љ.Ј. во текот на денот ќе им бидат испратени покани за распит во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Османи: С. Македонија нема да ги признае референдумите во Украина за приклучување кон Русија

Референдумите во окупираните украински територии имаат за цел да послужат како алиби за нелегална анексија на територија, што посебно ги загрозува малите држави, како Северна Македонија и земјава нема...