fbpx

12 европски банки загрозени од кризата во Русија

-

Загубата за 12 европски банки може да достигне 7,5 милијарди евра ако во Русија се повтори сценариото на кризата од 1998 година, објави „Блумберг“, повикувајќи се на извештај на аналитичарите на Дојче банк.

Меѓу најпогодените ќе бидат Рајфајзен банката, Сосиете женерал и Уникредит.

Финансиските аналитичари ја проценуваат загубата на една милијарда евра за секоја од банките.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...