Убиен уште еден руски дипломат


       
Москва, 20 декември, 2016 - 15:45 (META) 

Педесет и шестгодишниот руски дипломат Пјотр Пољшиков синоќа е застрелан в глава во својот дом во Москва, јавува ТВ „Рен“.

Информацијата за убиството е објавена набргу по веста за убиството на рускиот амбасадор во Анкара, Андреј Карлов.

Околностите на убиството не се познати, а полицијата испитува дали станува збор за самоубиство или убиство. Сопругата на Пољшиков била во станот, но не е повредена.

Покрај телото, во станот се пронајдени и две чаури. Пиштолот е пронајден под мијалникот во бањата.

Руските медиуми јавуваат дека Пољшиков бил началник на одделот за Латинска Америка во руското министерство за надворешни работи. Некои наведуваат дека тој го напуштил МНР, но не е познато дали продолжил да работи во некоја друга руска владина служба.

Пољшиков претходно работел во руската амбасада во Боливија.