Владината зграда утрово без натписот „Влада на Република Македонија“


Скопје, 11 февруари, 2019 - 10:32 (META) 

Владината зграда осамна без натписот „Влада на Република Македонија“. Тој е отстранет од објектот на владат, најверојатно вчера.

На местото на главната зграда каде што беа буквите „Влада на Република Македонија“ сега е само фасадата премачкана со бела боја таму каде што претходно беа буквите, но јасно се чита дека до сега таму стоел натпис.

Пред главната зграда сега течат подготовки за церемонија за кревање на НАТО знамето, откако Македонија во средата го потпиша Пристапниот протокол.

Се очекува денеска да почне промената на натписите и таблите на државните органи и Собранието.

Денеска треба да бидат поставени и првите табли со „Северна Македонија“ на граничните премини, а првиот ќе биде граничниот премин „Богородица“, главниот премин на границата со Грција.


Во пожар во Париз загинаа 10 лица, а над 30 се повредени


Париз, 5 февруари, 2019 - 15:21 (META) 

Во пожар во зграда во југозападен Париз, близу Булоњската шума, за кој обвинителството се сомнева дека е подметнат, загинаа 10 лица, меѓу кои  едно бебе, а над 30 се повредени  – шестмина од нив се пожарникари.

Над 50 луѓе биле евакуирани од пожарникарите од осумкатницата во 16-от арондисман на францускиот главен град.

Јавниот обвинител на Париз изјави дека пожарот е веројатно подметнат, а засега осомничена е една жена.

Пожарот избил околу 1 часот ноќеска на вториот кат на зградата на улицата Ерланже, во близина на фудбалскиот стадион „Парк де принсе“, а набргу голем број станари од зградата изградена во 1970-те години спас барале на покривите на соседните згради. Некои се префрлале од балкон на балкон.

Околу 250 пожарникари повеќе од пет часа го гаснеле пожарот. Можно е да има уште загинати, бидејќи пребарувањето на становите сè уште не е завршено.


Емпаер стејт билдинг ќе биде осветлена со боите на македонското знаме по повод ЗОИ 2018


Њујорк, 9 февруари, 2018 - 12:23 (META) 

Во чест на денешното отворање на Зимските олимписки игри (ЗОИ) 2018 во Пјонгчанг, Јужна Кореја, боите на македонското знаме, заедно со боите на знамињата на другите земји учеснички на ЗОИ 2018, ќе бидат осветлени на позната зграда Емпаер стејт билдинг (Empire State Building) во Њујорк, соопшти Министерството за надворешни работи.

Осветлувањето и ротирањето на боите на знамињата на земјите учеснички на ЗОИ, ќе започне денеска во 23.22 часот по македонско време.

Официјалното соопштение за настанот е испратено до МНР од прес-центарот на Емпаер стејт билдинг.

Македонија на ЗОИ 2018 во Пјонгчанг ќе ја претставуваат тројца спортисти, Антонио Ристевски во алпско скијање – слалом и велеслалом, Ставре Јада во крос кантри – спринт и 15 километри и Викторија Тодоровска која ќе настапи во крос кантри на 10 километри.


Повеќе од 80 лица се повредени при рушење на тераса во зградата на индонезиската берза


Џакарта, 15 јануари, 2018 - 19:51 (META) 

Повеќе од 80 лица се повредени при рушење на тераса во зградата на индонезиската берза.

Во моментот на рушење на терасата, имало голем број на студенти кои биле во посета на берзата во Џакарта. Полицијата ги евакуирала луѓето и ги утврдува причините за несреќата.

Според информациите од портпаролката на индонезиската берза, немало застој во работата на системот и берзата продолжила непречено да работи.


Пожарот кој избувна во стан во центарот на Скопје е изгаснат, нема повредени


Скопје, 7 јануари, 2018 - 12:40 (META) 

Пожарот кој претпладнево избувна во стан во зграда на улица Даме Груев во центарот на Скопје е изгаснат, информираат од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје.

Пожарот од станот на вториот кат, се проширил и на балконот на стан над него, а според информациите, нема повредени.

Полициските екипи се на терен, но засега, официјално не соопштуваат за причините за настанатиот пожар.


Пожарот во Пржино изгаснат, едено девојче пренесено на клиника


Скопје, 2 декември, 2017 - 12:31 (META) 

Вчера, околу 16.50 часот, во Скопје на улица Баница во Пржино, избувнал пожар во зграда, при што биле опожарени осум подрумски простории, кои една аптека ги користела како магацински простор, се вели во билтенот на МВР.

Во пожарот 10- годишно девојче вдишало чад и било однесено на Клиниката за токсикологија.

Од Противпожарната бригада информираат дека пожарот бил локализиран и во неговото гаснење интервенирале 30 пожарникари со седум возила.


Полицијата спречи самоубиство на жена која сакала да скокне од зграда во Охрид


Охрид, 11 октомври, 2017 - 13:17 (META) 

Екипа на охридската полиција утрово спречила самоубиство на 41-годишна жена, која сакала да скокне од петтиот кат на зграда во Охрид.

Како што соопшти СВР Охрид, полициската акција траела околу еден час, во зграда во изградба на крстосницата од улиците Туристичка и Абас Амин, по што жената безбедно била спуштена до приземјето на зградата и предадена на екипа на итната медицинска помош.

Случајот бил пријавен околу 10.55 часот, од жител на Охрид кој ја забележал жената.

Во акцијата учествувале четворица полицајци. Двајца од нив почнале разговор со охриѓанката, додека, во меѓувреме, двајцата нивни колеги внимателно дошле до жената и ја оттргнале од работ на неоградената тераса на петтиот кат од зградата.

За случајот и за полициската интервенција бил известен и јавен обвинител.


Шест лица загинаа во пожар во Мумбај


Мумбај, 7 септември, 2017 - 14:56 (META) 

Шест лица загинаа во пожар што зафати зграда во Мумбај, соопштија денеска локалните власти.

Пожарот избувнал по експлозија на довод на гас во недовршена зграда, во која живееле работниците со нивните семејства.

Во пожарот се повредени 18 луѓе, од кои 12 се во критична состојба.

Полицијата во Мумбај ја истражува несреќата која се случила само една недела откако во градот се урна зграда во која загинаа 33 лица.


Градоначалникот на Прилеп осуден поради несовесно работење


Прилеп, 19 август, 2017 - 16:39 (META) 

Основен суд Прилеп го осуди градоначалникот на Општина Прилеп, Марјан Ристески на парична казна од 36.900 денари, заради сторено кривично дело „несовесно работење во службата“. Истовремено, прилепскиот градоначалник е задолжен, на име надомест на штета на Општина Прилеп да и исплати 238.750 денари.

На Ристески му е изречена и алтернативна мерка, односно условна осуда казна затвор во траење од 3 месеци.

„Градоначалникот Ристески е прогласен за виновен затоа што во периодот од 18.07.2015 година па до 06.10.2016 година како службено и одговорно лице во Општина Прилеп, со несовесното постапување во вршењето на своите овластувања и должности не обезбедил правилна и законита заштита на сопственоста на Општината, односно не ја осигурил од штети зградата на Општина Прилеп. Со тоа, градоначалникот Ристески на Општина Прилеп и нанесол штета во износ од 238.750 денари, која настанала за време на одржаните протести од група граѓани во текот на месеците април, мај и јуни 2016 година“, се вели во пресудата.

На пресудата реагираше и градоначалникот Ристески кој вели дека „штетата на општинската зграда ја предизвикаа други лица за време на „Шарена револуција“, од кои треба да се бара одговорност.“

„Основниот суд Прилеп без да спроведе постапка во која што би ги соочиле аргументите, го потврдил налогот доставен од Основно јавно обвинителство Прилеп, иако истиот е апсурден и на него имам изјавено приговор, така што одлуката на судот се смета како воопшто да не била донесена. Убеден сум дека по спроведувањето на постапката во Судот ќе се докаже дека сум целосно во право. Штетата на општинската зграда ја предизвикаа други лица за време на „Шарена револуција“, од кои треба да се бара одговорност. Јас како градоначалник на Општина Прилеп имам обезбедено заштита на сопственоста на Општината“, се вели во реакцијата на Ристески.


Се урна четирикатна зграда во Мумбаи


Мумбаи, 25 јули, 2017 - 18:04 (META) 

Четирикатна зграда денеска се урна во Мумбаи, а спасувачките екипи трагаат по околу 40 лица за кои се верува дека се затрупани под урнатините.

Шефот на локалната противпожарна служба, Прабхат Рахангдале, соопшти дека досега девет лица се спасени, но дека под урнатините веројатно има уште околу 30 до 40 лица.

Засега нема информации за загинати, а деветте спасени лица се со полесни повреди и веднаш се префрлени во болница.