!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

ВМРО-ДПМНЕ: Заев избира меѓу интересите на Македонците и намерите на Села


Скопје, 18 март, 2017 - 11:17 (META) 

Заев избира меѓу интересите на мнозинството Македонци и намерите на Зијадин Села, кој од позиција на влада сите Македонци во Струга сака да ги избрка од работа и да ги прогласи за технолошки вишок, стои во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

„Регионалните министерства тука во Струга нема да имаат вработени 20 отсто Албанци или 10 отсто или ниту еден, туку 65 отсто ќе бидат Албанци, Македонците ќе излезат како технолошки вишок, затоа што ги имаат зафатено нашите места. Ова е изјава од изборен митинг на Зијадин Села, човекот од кого ќе зависи идното парламентарно мнозинство на СДСМ во парламентот. Ова е агендата што ќе ја реализира Села доколку дојде на власт“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека лидерот на Алијанса на Албанците отворено го негира македонскиот идентитет и не ги признава македонското знаме и химна и истите планира да ги смени, а лидерот на СДСМ, Зоран Заев, молчи и не ја отфрла „тиранската платформа“.

„Човекот што без срам ја отвори вратата за дебатирање и оспорување на македонскиот идентитет, како и федерализација на Република Македонија е аболираниот Зоран Заев. Дебатата почна да се реализира на дело. Питер Ванхауте под маската на дипломат отворено зборуваше за редефинирање на Република Македонија. Албанската пратеничка Месила Дода јавно пред сите се закани дека доколку Заев отстапи од платформата, тогаш сите Албанци ќе се ангажираат околу остварување на сонот за Илирида. Зоран Заев и СДСМ ниту еднаш не ги осудија овие изјави, молчеа и сè уште молчат“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму додаваат дека остануваат на својата „принципиелна понуда“, односно доколку СДСМ се откаже од „тиранската платформа“, ВМРО-ДПМНЕ да му даде поддршка на Заев за состав на влада, а во спротивно СДСМ да прифати нови парламентарни избори, заедно со локалните.


Беса го осуди „говорот на омраза и ксенофобијата во училиштата и во МАНУ“


Скопје, 16 март, 2017 - 15:20 (META) 

Движењето Беса денеска го осуди мешањето на политиката во основните и во средните училишта и принудувањето ученици да излезат на протестите што, како што стои во соопштението, ги организира македонската партија на власт, а на кои се слушаат „ксенофобични, расистички и извици кои поттикнуваат омраза кон Албанците“.

„Вчера беше објавена една видеоснимка, во која директорот на едно средно училиште во Прилеп јавно држеше говор на омраза против Албанците и албанскиот јазик и бараше од учениците да се мобилизираат и да учествуваат во протестите, кои се организираат под изговорот дека се за заштита на унитарниот карактер на државата и за заштита на македонскиот од албанскиот јазик. Движењето Беса најостро го осудува политизирањето на основните и на средните училишта и апелира до надлежните институции, како што се Министерството за образование и наука и Државниот просветен инспекторат, како и до другите институции, да преземат чекори и да го осудат ваквото однесување и притисоци врз учениците и вработените од страна на директорите на училиштата“, стои во соопштението од Беса.

Од партијата велат дека деновиве и академици од Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) го засилиле говорот на омраза, кој повеќе им доликува на инквизитори и на антисемити отколку на луѓе од образованието, науката и од културата.

„Исто така, се надеваме дека и другите разумни интелектуалци и академици ќе се дистанцираат од говорот на омраза, кој денеска се слуша и од институцијата што треба да биде гнездо на знаењето и на највисоките интелектуални вредности, како што е МАНУ“, велат од Движењето Беса.


СДСМ ја осуди провокативната реторика на албанската пратеничка Дода


Скопје, 14 март, 2017 - 18:09 (META) 

СДСМ денеска ја осуди изјавата на пратеничката на Албанија, Месила Дода, во која таа вчера, при посетата на Дебар, рече дека Македонија не постои, дека тоа е стара албанска покраина и се вика Илирида.

„Ја осудуваме провокативната реторика во изјавата на пратеничката од албанскиот парламент, Месила Дода, што се однесува на Република Македонија, а која не е во духот на градењето добрососедски односи и меѓусебно почитување меѓу две соседни земји“, стои во реакцијата на СДСМ.

Според партијата, ваквите јавни настапи одат во прилог само на тие што креираат поделби и работат на поттикнување раздор и нетрпеливост, спротивно на европските вредности за кои се заложуваме.


МНР: Изјавите со запалива реторика не се во духот на европските вредности


Скопје, 13 март, 2017 - 21:43 (META) 

Министерството за надворешни работи ја осуди изјавата на пратеничката на Албанија, Месила Дода, во која таа денеска при посетата на Дебар изјави дека Македонија не постои, дека тоа е стара албанска покраина и се вика Илирида.

„МНР на Република Македонија ги осудува јавните настапи со навредлива и со запалива реторика на официјални лица на Република Албанија, кои се однесуваат на Република Македонија. Неодговорните изјави на јавни личности, кои, по својата функција, налагаат и подразбираат одговорност за јавно искажаниот став, не се во духот на добрососедските односи и декларираните заложби за пријателство и за соработка меѓу двете земји и особено не се во духот на европските вредности“, се вели во реакцијата на МНР.

Од Министерството очекуваат официјалните лица во соседството, да се воздржат од потпалување на тензиите во регионот и порачуваат дека покорисно би било доколку нивната енергија би ја насочиле кон конструктивни предлози и иницијативи – со што би ја зајакнале соработката и довербата меѓу двете земји, би го подобриле стандардот на граѓаните, но и би ја забрзале европската интеграција.


„Илинден“ од Тирана ја осуди изјавата на албанската пратеничка Месила Дода


Тирана, 13 март, 2017 - 20:12 (META) 

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана преку соопштение попладнево остро ја осуди, како што ка нарекува, антимакедонската изјава на Месила Дода, пратеничката од Партијата за правда, интеграција и единство во албанскиот парламент.

При посетата на Пешкопеја, Месила Дода рече дека Република Македонија е Илирида, ги повика политичките партии на Албанците во земјава самите да конституираат свој парламент, а отиде дотаму што се закани со војна во Македонија.

„Антимакедонските повици се нецивилизирани и немаат место на територијата на Европа. Ние мораме да работиме и да имаме храброст да изградиме искрени и пријателски односи меѓу Република Македонија и Република Албанија. Балканот мора да се оддели од омразата и од ксенофобија меѓу народите“, стои во писмената реакција на македонското друштво „Илинден“ од Тирана.


Новинарските здруженија од регионот со осуда за нападите врз новинарите во Македонија


Скопје, 11 март, 2017 - 21:03 (META) 

Новинарските здруженија од Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора, Косово и од Македонија денеска изразија солидарност и поддршка за новинарите и за медиумските работници во Македонија, кои, како што оценија, константно се соочуваат со притисоци, физички напади, како и со смртни закани.

Здруженијата од регионот, по нападот на новинарот на Телевизија 24 за време на протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“, ги повикаа македонските институции да преземат соодветни мерки и да излезат во одбрана на новинарите.

– Членовите на оваа регионална мрежа, која се залага за слобода на говорот и за физичка безбедност на новинарите, бараа македонските институции веднаш да спречат секаков вид насилство врз новинарите и на ефикасен начин да спроведат истрага за сите досегашни напади, за да се откријат и да казнат сторителите – реча изјави Саша Лековиќ, претседател на Здружението на новинари на Хрватска.

Според претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, особено загрижува фактот што во координираните напади учествувале, како што велат, лица кои се носители на јавни функции, како и претставници на државни институции.

– Жално е тоа што насилството врз новинарите е координирано од страна на партиските центри. Овие напади се зачестени во време кога во Македонија ескалира политичката криза. Без дилеми, насилството врз новинарите е поврзано со жешките политички конфронтации кои се случуваат во последно време во Македонија – вели Селмани.

Во последните четири години, според податоците на ЗНМ, во Македонија се регистрирани 44 напади врз новинари, од кои 19 се случиле во текот на минатата година. Само во изминатите 30 дена се регистрирани шест напади врз новинари, од кои двајца завршиле во ургентен центар.


ВМРО-ДПМНЕ го осуди инцидентот во Битола и бара да не се злоупотребува за политички цели


Скопје, 7 март, 2017 - 12:37 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ го осудува инцидентот во кој биле искршени стаклата на објектот на Музејот на албанската азбука во Битола. Од партијата велат дека станува збор за изолиран настан, кој мора да биде осуден од сите „за да се спречи евентуална негова злоупотреба за партиски и за политички цели“.

„ВМРО-ДПМНЕ смета дека негувањето на историјата и на културата на секој народ е суштествено право и особено значаен елемент на едно мултикултурно општество какво што е македонското“, стои во соопштението на партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека овој инцидент е „обид на одредени сценаристи да предизвикаат дефокусирање од актуелните политички случувања во државата“ и ги повикуваат надлежните органи побргу да го расветлат случајот и виновниците да бидат санкционирани.

„Апелираме медиумите да не го користат овој настан и да не потпаѓаат под манипулациите, кои некој се обидува да ги предизвика во јавноста, бидејќи токму тоа е целта на оваа структура, која и во минатото се обидувала на одредени инциденти да им придаде политичка конотација“, повикуваат од ВМРО-ДПМНЕ.


Новинарите од регионот го осудија тепањето на колегите од Македонија и бараат остра реакција


Скопје, 2 март, 2017 - 15:10 (META) 

Остри осуди за претепувањето на екипата на порталот „А1он“ стасаа и од голем број звучни новинарски имиња од целиот Балкан, обединети во неформалната регионална иницијатива „Новинарска мрежа“.

„Регионалната неформална иницијатива „Новинарска мрежа“, најостро ги осудува физичките напади врз екипата на порталот „А1он“ во Скопје и бара остра и брза реакција на државата, ефикасно полициско и судско процесуирање и адекватна реакција на меѓународната заедница и на меѓународните организации“, се вели во прогласот, во кој се дава образложение дека „учесниците на националистичкиот протест „За заедничка Македонија“ ја нападнаа екипата од „А1он“ и на новинарите им нанесоа физички повреди“.

Во писмото потпишано од повеќе од 140 видни новинари од Балканот и од Словенија, „Новинарска мрежа“ порача дека застанува покрај своите колеги од „А1он“ и другите независни медиуми во Македонија. Иницијативата алармира дека состојбата на медиумите во Македонија се влошува.

„Потсетуваме дека ситуацијата со медиумите во Македонија е сè полоша и дека нашите колеги, професионално ја извршуваат својата работа и се изложени на константни закани и притисоци, при што се загрозува нивниот физички и професионален интегритет. Македонија од година во година оди сè пониско на скалата на медиумски слободи, а во 2016 година во извештајот на „Фридом хаус“ за слободата на медиумите, од групата „делумно слободни“ беше преместена во групата на „неслободни“ земји“, се додава во писмото.

Причините за влошувањето на состојбата, според потписниците на писмото, се во прислушувањето на новинарите од страна на власта, што беше обелоденето од прислушуваните разговори, како и во корупциските врски помеѓу функционери и сопственици на медиуми, исто така потврдено од „бомбите“, како и зголемениот број на закани и на напади врз новинари.

Потписниците на повикот на „Новинарска мрежа“ ги повикаа и другите колеги и јавни личности од регионот да го осудат претепувањето на екипата на „А1он“.

Еве кои новинари го потпишаа писмото со осуди за насилството:

Борис Дежуловиќ (Хрватска)
Вукашин Обрадовиќ (Србија)
Шкелќим Хисенај (Косово)
Борјан Јовановски (Македонија)
Боро Контиќ (БИХ)
Оливера Славниќ (Црна Гора)
Бранкица Петковиќ (Словенија)
Јета Џара (Косово)
Тамара Скроза (Србија)
Елдин Хаџовиќ (БИХ)
Петра Лесјак Тушек (Словенија)
Саша Ќириќ (Србија)
Борис Павелиќ (Хрватска)
Јадранка Костова (Македонија)
Уна Хајдари (Косово)
Матеј Звитер (Словенија)
Елдин Кариќ (БИХ)
Ладислав Томичиќ (Хрватска)
Слоба Георгиев (Србија)
Имер Мушколај (Косово)
Ана Беначиќ (Хрватска)
Недим Сејдиновиќ (Србија)
Игор Спаиќ (БИХ)
Ерјон Попова (Косово)
Норберт Шинковиќ (Србија)
Предраг Луциќ (Хрватска)
Сузана Фирза-Пука (Косово)
Ацо Кабранов (Македонија)
Миодраг Совиљ (Србија)
Лум Адеми (Косово)
Лура Лимани (Косово)
Албулена Садику (Косово)
Петар Видов (Хрватска)
Беким  Мухаџери (Косово)
Сања Кљајиќ (Србија)
Александар Манасиев (Македонија)
Шпела Старе (Словенија)
Насер Сертоли (Косово)
Бојан Цвејиќ (Србија)
Висар Пребреза (Косово)
Паулина Нуши (Косово)
Бранка Драговиќ-Савиќ (Србија)
Ѓорѓе Крајишник (БИХ)
Амире Ќамили (Косово)
Марина Раденковиќ (Србија)
Куштрим Кадриу (Косово)
Лариса Ранковиќ (Србија)
Мариа Черешева (Бугарија)
Аделина Ахмети (Косово)
Наталија Остојиќ (Србија)
Елвира М. Јахиќ (БИХ)
Ана Бракус (Хрватска)
Калтрина Хоџа (Косово)
Астрит Перани (Косово)
Душан Комарчевиќ (Србија)
Ванеса Чокл (Словенија)
Јетон Испахиу (Косово)
Атанас Кировски (Македонија)
Ива Мартиновиќ (Србија)
Ариан Хусени (Косово)
Тамара Опачиќ (Хрватска)
Гордана Андриќ (Србија)
Лоренс Марзук (Велика Британија)
Арбана Џара (Косово)
Маја Живановиќ (Србија)
Зоран Андоновски (Македонија)
Калтрина Реџепи Драгуша (Косово)
Драгана Жарковиќ-Обрадовиќ (Србија)
Машењка Бачиќ (Хрватска)
Јетон Испахиу (Косово)
Илир Гаши (Србија)
Ариан Хусени (Косово)
Ема Крстиќ (Србија)
Астрит  Перани (Косово)
Дамир Кундиќ (Хрватска)
Ермал Гаши (Косово)
Данка Дерифај (Хрватска)
Калтрина Хоџа (Косово)
Перпарим Исуфи (Косово)
Маја Јовановска (Македонија)
Предраг Благојевиќ (Србија)
Саша Косановиќ (Хрватска)
Дениз Словиња (Косово)
Јелена Вељковиќ (Србија)
Јерко Бакотин (Хрватска)
Арбен Ќирези (Косово)
Јована Глигоријевиќ (Србија)
Дурим  Шала (Косово)
Илко Ќимиќ (Хрватска)
Младен Чадиковски (Македонија)
Валдет Салихи (Косово)
Лада Вученовиќ (Србија)
Мариан Чириак (Романија)
Дорунтина Балиу (Косово)
Калина Симиќ (Србија)
Хрвоје Шимичевиќ (Хрватска)
Ниџара Ахметашевиќ (БИХ)
Младен Велојиќ (Србија)
Платор Гаши (Косово)
Ана Новаковиќ (Србија)
Шкодран Никши (Косово)
Бранко Геровски (Македонија)
Милош Живановиќ (Србија)
Билјана Жикиќ (Словенија)
Билјана Секуловска (Македонија)
Александар Ѓорѓевиќ (Србија)
Ивор Фука (Хрватска)
Фаит Јоел Баилеј (Косово)
Драгана Сретеновиќ (Србија)
Петар Суботин (Србија)
Петрит Круезиј (Косово)
Тања Максиќ (Србија)
Давор Коњикушиќ (Хрватска)
Иван Ангеловски (Србија)
Наим Красниќи (Косово)
Хилма Ункиќ (БИХ)
Анамари Репиќ (Косово)
Маја Николиќ (Србија)
Сашка Цветковска (Македонија)
Насер Фејза (Косово)
Душица Томовиќ (Црна Гора)
Крешник  Гаши (Косово)
Сања Соврлиќ (Косово)
Жарка Радоја (Србија)
Јелена Свирчиќ (Хрватска)
Препарим Исуфи (Косово)
Наталија Заба (Србија)
Мелиса Скендер (Хрватска)
Ќендресе Мустафа (Косово)
Гордана Игриќ (Србија)
Предраг Петровиќ (Македонија)
Горан Борковиќ (Хрватска)
Јелена Ќосиќ (Србија)
Јернеј Калужа (Словенија)
Сидки Ибрахими (Косово)
Наташа Шкаричиќ (Хрватска)
Зана Цимили (Косово)
Милица Богдановиќ (Црна Гора)
Селведин Авдиќ (БИХ)
Динко Грухоњиќ (Србија)
Виктор Иванчиќ (Хрватска)

 


Ахмети: Протестите се демократско право, но не треба да заземаат етничка и насилна димензија


Скопје, 1 март, 2017 - 15:10 (META) 

Протестите се демократско право на изразување на незадоволство, но не треба да заземаат етничка и насилна димензија, истакнал лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на денешната средба со шведскиот амбасадор во земјава, Матс Стефансон, осудувајќи го нападот на новинарската екипа на „А1он“ на вчерашниот протест.

Ахмети и Стефансон разговарале за актуелната состојба во Македонија и за преговорите меѓу политичките партии околу формирањето нова влада.

Лидерот на ДУИ, како што соопштуваат од партијата, истакнал дека партијата успеала да ги заокружи преговорите за законот за употреба на албанскиот јазик, како и точките од заедничката изјава на албанските политички партии, додека за другите прашања се чекаат процедурални одлуки во врска со мандатот за формирање влада.

„Претседателот на ДУИ, Ахмети, истакна дека во ДУИ сè уште не е одлучено дали партијата ќе остане во опозиција, во исто време поддржувајќи малцинска влада или ќе биде дел од новата влада и ги образложи предностите и недостатоците на двете опции“, стои во соопштението на ДУИ за средбата меѓу Ахмети и Стефансон, на која тие разговарале и за локалните избори, како и за потребата за завршување на конституирањето на Собранието што е можно поскоро.


СЕММ: Насилството врз новинарите продолжува да биде сериозен проблем


Скопје, 1 март, 2017 - 9:43 (META) 

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) најостро го осудува вчерашниот физички напад на новинарската екипа на порталот „А1он“ и со загриженост оценува дека инцидентот ги потврдува тенденциозните обиди да се загрози слободата на медиумите и правото на јавноста да биде информирана.

Од Советот велат дека ова не е изолиран инцидент, а трендот на насилство и на попречување на работата на новинарите и на медиумските работници продолжува да биде сериозен проблем.

„Имајќи ја предвид сериозноста на ситуацијата, апелираме за итна реакција на полицијата и на Јавното обвинителство и за преземање на неопходните мерки за расветлување и за расчистување на инцидентите. Неказнивоста на нападите врз медиумите е недозволива, а безбедноста на новинарите мора да биде подобрена и тие мора да бидат ослободени од какви било закани и притисоци“, стои во соопштението на Советот за етика во медиумите.

Оттаму нагласуваат дека државата, во согласност со член 10 од Европската конвенција за човекови права, е одговорна за преземање на сите активни мерки за да создаде и да одржува поволна средина за слободата на изразување.

„Од друга страна, Советот за етика во медиумите забележува дека во изминативе неколку денови сè почести се случаите на злоупотреба на улогата на медиумите и нивно искористување како платформа за потпалување на ситуацијата и за засилување на тензиите во општеството. Ги повикуваме новинарите и уредниците на нивната значајна и одговорна улога, особено во контекст на сегашната политичка ситуација, и на примена на улогата на смирувачи на тензиите, особено во случаите кога се изнесуваат проценки за можна ескалација на случувањата“, велат од Советот за етика и додаваат дека досега Советот имал добиено околу 200 жалби за непрофесионално известување на медиумите.