fbpx
Таг: осуда

таг: осуда

СДСМ Карпош го осуди инцидентот пред штабот на ГРОМ

Општинската организација на СДСМ од Карпош преку соопштение го осуди насилството и синоќешниот инцидент што се случи пред штабот на политичката партија ГРОМ, каде едно лице излезе од автомобил, извади лисици и нож и им се закануваше на присутните. „Очекуваме надлежните институции во најкус рок да го расчистат случајот докрај и сите виновници да бидат изнесени пред лицето на правдата...

Пет лица повикани во полиција за нападот на Елвис Бајрам

Пет лица се идентификувани и се повикани на разговор во полиција поради учество во вчерашната тепачка во општина Шуто Оризари, во која беше повреден Елвис Бајрам, актуелен градоначалник на општината и кандидат за градоначалник од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ за претстојните локални избори. Од Министерството за внатрешни работи додаваат дека во тек е прибирањето на доказите за понатамошна постапка. Оттаму ги...

ВМРО-ДПМНЕ: Институциите немаат капацитет да ги расветлат нарушувањата на изборите

Најостро го осудуваме крвавиот инцидент и физичкиот напад врз кандидатот за градоначалник на Шуто Оризари, Еливс Бајрам, кој преставува уште едно грубо и брутално нарушување на изборниот процес, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Имаме серија на груби прекршувања на изборниот закон и инциденти на кои полицијата и институциите на владата предводена од СДС молчат. Институциите покажуваат недостиг од капацитет и способност да...

СДСМ го осуди нападот на Елвис Бајрам, МВР го истражува случајот

СДСМ преку писмено соопштение најостро го осуди насилството и денешниот инцидент што се случил во скопската општина Шуто Оризари, при кој повреден беше актуелниот градоначалник и кандидат за истата функција, Елвис Бајрам. „Очекуваме Министерството за внатрешни работи и надлежните институции докрај да го расчистат случајот, а виновниците да бидат изнесени пред лицето на правдата согласно законите. Ги повикуваме сите граѓани и...

Омбудсманот реагира на забраната ученички со шамии да следат настава

Народниот правобранител денеска соопшти дека ја осудува постапката на Министерството за образование и наука кое, како што се наведува во реакцијата, со допис му овозможило на директорот на Основното училиште „Братство и единство“ во Охрид да им забрани на ученички да посетуваат настава затоа што носеле шамија на главата. Омбудсманот бара веднаш да се повлече ваквата одлука и на ученичките да...

Русија: Северна Кореја направи сериозна закана

Русија ја осуди Северна Кореја поради тестирањето хидрогенска бомба истовремено апелирајќи до сите да останат воздржани и да се вратат на дијалог. „Најновото непочитување на обврските на резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации од страна на Пјонгјанг заслужува најостра осуда“, соопшти министерството за надворешни работи на Русија. Во соопштението се наведува дека Русија жали поради тоа што раководството на...

Ракетниот тест е подготовка за воени акции во Пацификот, порача Пјонгјанг

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун го оценил вчерашното тестирање на балистичката ракета како успешно и го опишал како подготовка за напад на американскиот остров Гуам во Пацификот, се наведува во соопштението што го пренесе државната новинска агенција на Северна Кореја - КЦНА. Во соопштението се наведува дека Ким Џонг-ун изразил големо задоволство поради успешниот тест и наредил уште неколку слични тестирања во...

Градоначалникот на Прилеп осуден поради несовесно работење

Основен суд Прилеп го осуди градоначалникот на Општина Прилеп, Марјан Ристески на парична казна од 36.900 денари, заради сторено кривично дело „несовесно работење во службата“. Истовремено, прилепскиот градоначалник е задолжен, на име надомест на штета на Општина Прилеп да и исплати 238.750 денари. На Ристески му е изречена и алтернативна мерка, односно условна осуда казна затвор во траење од 3...

Владата го осуди нападот во Барселона и сочувствува со семејствата на жртвите

Владата на Република Македонија го осуди терористичкиот напад во Барселона и изрази жалење до семејствата на жртвите како и до државите од кои доаѓаат, информираат од влада. Од владата се надеваат дека, граѓаните на Барселона и туриститите веќе се безбедни. „Длабоко и искрено сочувствувам со семејствата на жртвите од синоќешниот терористички напад во Барселона. Нашата порака до Шпанија и цела Европа...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да ги осуди и да се дистанцира од ставовите на Шиндре

СДСМ молчи, не ги осудува и не се дистанцира од ставовите на Никола Шиндре искажани преку колумна која наиде на поддршка кај голем број учесници на „Шарената револуција“ и поддржувачи на СДСМ, преку која се повикува на омекнување на законските санкции за педофилијата и се релативизира истата како наводен нагон, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку нивното утринско соопштение до медиуми. „Одобрувањето...

МНР: Нема загинати или повредени македонски државјани во нападот во Лондон

Во терористичкиот напад што синоќа се случи во Лондон, според досегашните информации, меѓу жртвите и повредените нема македонски државјани, соопшти македонското Министерство за надворешни работи. „Министерството за надворешни работи на Република Македонија силно го осудува синоќешниот терористички напад во Лондон, во кој, според досегашните информации, животот го загубија 7 лица, а 48 се повредени. Министерството за надворешни работи е во...

Меј најави ревизија на британската стратегија за борба против тероризмот

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, осудувајќи го терористичкиот напад во кој загинаа седум лица, а 48 беа повредени, рече дека „е време да се каже доста е“, пренесува „Би-би-си“. Меј, како што наведува британскиот национален сервис, најавила ревизија на стратегијата на земјата за борба против тероризмот. Терористичкиот напад се случи синоќа, околу 22 часот, кога бело комби прегази пешаци на...

Нападите не доведуваат до никаква разврска, порача Хелсиншкиот комитет

Хелсиншкиот комитет за човекови права денеска го осуди вчерашниот напад над поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров, извршен од страна на дедото на починатата Тамара Димовска. „Сметаме дека ваквите напади не доведуваат до никаква разврска, туку напротив, можат да предизвикаат немири од поголеми размери. Оттука, се спротивставуваме на овој инцидент, но и на сите други кои како форма на реакција...

Премиерот Заев го осуди нападот врз Тодоров

Премиерот Зоран Заев по примопредавањето на должноста со досегашниот, техничкиот премиер Емил Димитриев, го осуди атентатот врз министерот за здравство во заминување Никола Тодоров. - Јас го осудувам ваквиот начин. Не ги знам деталите, Оливер Спасовски ме информираше дека се работи за некое физичко лице кое што директно посегнало по пиштол. Не знаеме детали околку самиот настан, но целосно го...

СДСМ го осуди пукањето врз Никола Тодоров

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија го осуди инцидентот во кој 60-годишниот Љ.С. од селото Каласлари, Велешко, пукаше во поранешниот министер за здравство и висок функционер на ВМРO-ДПМНЕ, Никола Тодоров. „СДСМ најостро го осудува инцидентот во кој е пукано во поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров. Недозволиво е употреба на оружје и посегнување по нечиј живот, од која било причина, какви што...

Нема загинати и повредени македонски државјани во нападот во Манчестер

Министерството за надворешни работи на Република Македонија го осуди синоќешниот терористички напад во Манчестер, во кој загинаа 22 лица, а 59 се повредени. Од МНР информираат дека меѓу загинатите и повредените, досега не се евидентирани македонски државјани. Министерот во заминување Никола Попоски, упати писмо со сочувство до Државниот секретар на Комонвелтот на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Борис...

Светските лидери го осудија терористичкиот напад во Манчестер

Европските и светските лидери го осудија терористичкиот напад во Манчестер и изразија солидарност со Велика Британија по синоќешната експлозија на концертот на американската поп ѕвезда Ариана Гранде при што загинаа 22 лица, а 59 беа повредени. Францускиот претседател Емануел Макрон разговарал телефонски со британската премиерка Тереза Меј и и изразил сочуство, солидарност и уверување дека француските и британските сили ќе...

Путин и Трамп го осудија терористичкиот напад во Манчестер

Рускиот претседател Владимир Путин го осуди терористичкиот напад во Манчестер во кој загинаа 22 лица, а 59 се повредени и изрази сочувство на семејствата на загинатите. Тој порача дека Русија е подготвена за уште поблиска антитерористичка соработка со Велика Британија. „Одлучно го осудуваме тој циничен, нечовечен злостор. Веруваме дека организаторите нема да останат неказнети“, се вели во телеграмата на Путин испратена...

Заев – Бејли: Очекуваме Иванов да постапи според Уставот и да го даде мандатот

Демократските процеси е неопходно да продолжат со формирање на новата влада, кој ќе обезбеди стабилност во државата и перспективи на Македонија кон НАТО и Европската Унија. Ова денеска на средба заеднички го констатирале лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли, соопштуваат од СДСМ. - Парламентарното мнозинство по изборот на новиот претседател на Собранието, ги...

Европскиот центар за медиумски слободи и ССНМ бараат гонење на насилниците

Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССНМ) ја пофали храброста на новинарите кои вчера известуваа и го документираа насилството и побара органите на прогонот веднаш да излезат со обвинителни акти. Истовремено, упати силна осуда за беснеењето и за пасивноста на полицијата. „Политиката на етикетирање, говор на омраза, вербално насилство кон новинарите која синоќа кулминираше во Собранието со напад...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...