fbpx

Заев – Бејли: Очекуваме Иванов да постапи според Уставот и да го даде мандатот

-

Демократските процеси е неопходно да продолжат со формирање на новата влада, кој ќе обезбеди стабилност во државата и перспективи на Македонија кон НАТО и Европската Унија. Ова денеска на средба заеднички го констатирале лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли, соопштуваат од СДСМ.

– Парламентарното мнозинство по изборот на новиот претседател на Собранието, ги презема следните чекори во согласност со деловникот, Уставот и со законите во процесот за формирање на новата реформска влада. Очекуваме Ѓорге Иванов да постапи според уставните задолженија и да го даде мандатот – рекол Заев на средбата.

Лидерот на СДСМ додал дека партијата е посветена да ги реализира сите обврски кон граѓаните за економска стабилност и за развој на земјата.

– Новата влада ќе ги спроведе потребните реформи и ќе обезбеди, за сите граѓани, без разлика на политичката, етничката или каква било друга припадност, сигурна иднина, во праведна и унитарна Република Македонија. Иднината на Македонија се НАТО и Европската Унија и одлучни сме да работиме на вредностите што водат кон тие интеграции – нагласил Заев.

На средбата Заев и Бејли уште еднаш го осудиле насилството во Собранието и посочиле дека сите политички субјекти мора да бидат на ниво на одговорноста и да овозможат мирен трансфер на власта и заштита на граѓанските и на државните интереси.

Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy paid course
download mobile firmware
Download Nulled WordPress Themes
udemy free download