fbpx
Таг: формирање

таг: формирање

Промовирана новата Eдиница за интервентна полиција при СВР Скопје

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во Полицискиот центар „Ѓорче Петров“ присуствуваше на официјализирање на формирањето на новата организациона единица при СВР Скопје – Единицата за интервентна полиција. Станува збор за единица која што настанува со спојување на досегашните единици - за јавен ред и мир, за асистенции и спровод и на „алфите“, информираат од МВР. - Структуирана врз...

Општина Прилеп ќе формира претпријатие за гасификација

Општина Прилеп ги интензивира активностите за гасификација на градот. На последната 20 седница на Советот е донесена одлука, Општината да биде основач на Jавно претпријатие за енергетски дејности „Енерго Прилеп“. Ова јавно претпријатие ќе се грижи за реализација на проектот за гасификација на градот. „Постапката за формирање на јавно претпријатие е подолга, во периодот кој претстои ќе имаме обврска да...

Тачи: Нема укинување на специјалниот суд за воени злосторства на Косово

Претседателот на Косово, Хашим Тачи денеска изјави дека не треба и нема да се укине специјалниот суд за воени злосторства, иако, како што рече, овој суд е историска неправда кон Косово, пренесува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“. - Од почетокот на дебатата за овој процес во 2015 година реков, велам, а ќе кажам и утре дека специјалниот суд е...

Тачи тврди дека Косово ќе добие своја војска до крајот на годината

Косовскиот претседател Хашим Тачи порача дека до крајот на оваа година Косово ќе добие своја војска. Тачи, во интервју за „Радиотелевизија Косово“ изјави дека во формирањето на косовската војска очекува силна поддршка и соработка од САД и од НАТО, вклучувајќи ги и измените на косовскиот устав, како неопходен услов. „Војската ќе биде воспоставена оваа година во соработка со НАТО и со...

СДСМ: Ќе бидат преиспитани милионските долгови на државните претпријатија

„Ќе бидат преиспитани сите милионски долгови што државните и јавните претпријатија ги направиле врз основа на неплатени даноци“, се вели во соопштението на СДСМ. Во него се додава дека и според последната должничка листа на УЈП, меѓу најголемите должници се државните и јавните претпријатија, кои должат и по неколку милиони евра за неплатен данок. „Институциите го толерираат ваквото расипничко работење на државните...

Заев – Бејли: Очекуваме Иванов да постапи според Уставот и да го даде мандатот

Демократските процеси е неопходно да продолжат со формирање на новата влада, кој ќе обезбеди стабилност во државата и перспективи на Македонија кон НАТО и Европската Унија. Ова денеска на средба заеднички го констатирале лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли, соопштуваат од СДСМ. - Парламентарното мнозинство по изборот на новиот претседател на Собранието, ги...

Заев на средба зо Јазбец: Oчекувам да биде избран новиот претседател на Собранието

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретнал со амбасадорот на Словенија во Македонија, Милан Јазбец, при што разговарале за процесот за формирање нова влада во Македонија. Заев го информирал амбасадорот Јазбец за обидите од страна на Иванов и на Груевски за продлабочување на политичката криза во Македонија, како и за посветеноста на СДСМ за скорешна институцонална разврска на кризата. - Ја...

Заев: На почеток на март ќе имаме нова влада предводена од СДСМ

Демократската унија за интеграција (ДУИ) вчера донесе одлука да ни ги даде потписите за добивање мандат за составување влада, која ќе биде формирана во првата половина на март, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, при посетата во Сараево, на заедничката прес-конференција со лидерот на Социјалдемократската партија на Босна и Херцеговина, Нермин Никшиќ. - Знам дека раководството на ДУИ синоќа донесе...

Груевски на Хан му задоцни 40 минути, не сакаше да го снимаат и не даде изјава

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вечерва не даде изјава за медиумите по средбата со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, како што тоа претходно го направија сите други политички лидери по средбите со еврокомесарот. Според најавите, за деталите од средбата на Груевски со Хан и за ставовите на партијата околу актуелната политичка ситуација за состав на влада, ВМРО-ДПМНЕ...

Касами и Села ќе му дадат потписи на Заев за мандат, Ахмети тактизира и чека материјали

Еврокомесарот за проширување и добросеседска политика, Јоханес Хан, ги заврши средбите со лидерите на политичките партии што имаат мандати во Собранието, Беса, Алијанса за Албанците, ДПА и ДУИ, на кои било разговарано за ставовите на партиите околу формирањето на новата влада. Потпретседателот на Беса, Африм Гаши, по средбата изјави дека тие се подготвени да ги додат потписите на петте пратеници за...

Шилегов: Иванов го крши Уставот, работиме на решение за брзо и ефикасно формирање на влада

Ѓорге Иванов ги крши Уставот и законите и јасно се става во одбрана на криминалот на Никола Груевски, изјави денеска на прес-конференција, портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. - Ѓорге Иванов нема право политички да дискриминира. Иванов го додели мандатот на Никола Груевски без да му бара потпис од 61 пратеник и да поставува услови за програмата. Оттука нема право тоа...

Амбасада на САД: Го следиме процесот на формирање и ќе работиме со идната влада

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Македонија го набљудува процесот на формирање на нова влада и очекува, откако ќе биде формирана, да соработува со неа, во контекст на напредокот на земјата во евроатлантските интеграции, велат од Амбасадата. „Очекуваме да работиме со македонската влада, кога ќе се формира, за напредување во евроатланската интеграција преку спроведување на реформите предвидени со Договорот од Пржино,...

Заев: Очекувам Иванов да ми го даде мандатот, сè друго би било неуставно

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска на прес-конференција изјави дека очекува од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, да му го додели мандатот за формирање на нова влада, бидејќи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во изминатите 20 дена не успеа да состави владина коалиција. - Груевски никогаш повеќе нема да биде премиер. Се докажа дека Груевски го нема потребното мнозинство за...

Заев: По 29 јануари, мандатот ќе биде во наши раце

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска најави дека како што „истекува рокот од мандатот на Никола Груевски за формирање влада“, тој и неговата партија ќе излезат со своја платформа и со став по прашањата за состав на новата влада. Заев рече дека очекува Груевски да соопшти дека не може да состави влада и тој и СДСМ да го добијат мандатот...

Заев: Груевски не може да формира влада, но ќе чекам самиот да го признае тоа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, е убеден дека Никола Груевски нема да успее да формира влада, но вели дека ќе го чека крајниот рок и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ самиот да го признае тоа. - Јас сум убеден дека Никола Груевски не може да формира влада. Режимот дојде на крај и ВМРО со Груевски треба да оди во опозиција. Тоа им е...

Иванов денеска треба да го додели мандадот за премиер и за нова влада

Денеска е последниот ден од десетте дена во кои претседателот на државата, Ѓорге Иванов, треба да го додели мандатот за формирање на новата влада „на партијата или партиите кои имаат мнозинство во Собранието“, по предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември. „Претседателот на Република Македонија е должен во рок од десет дена од конституирањето на Собранието, мандатот за состав на Владата...

Предвремените парламентарни избори во Бугарија ќе се одржат напролет

Право и обврска да закаже конкретен датум за предвремени парламентарни избори и за формирање влада, има новоизбраниот претседател Румен Радев, изјави бугарскиот претседател во заминување Росен Плевнелиев, јавува дописничката на „Мета“ од Бугарија. Тоа би значело дека до 22 јануари останува владата во оставка на Бојко Борисов. Според зборовите на претседателот, создавање на две влади е ризично решение бидејќи е симбол на поделба. Тој...

СЈО: Формирањето на специјални одделенија е целисходно

Евентуалното формирање на специјални одделенија е целисходно, велат за „Мета“ од Специјалното јавно обвинителство, во врска со иницијативите за формирање специјални одделенија во судот и во  МВР, за случаите на СЈО. Оттаму велат дека нема да даваат понатамошни коментари по овие прашања бидејќи, како што велат, нивната работа е да спроведуваат независни истраги. „Сметаме дека евентуалното формирање на специјални одделенија е...

ССО и СПО не се најсреќни, но се единствени решенија за помош на СЈО, сметаат експертите

Формирање на специјално судско одделение и специјален оддел во Министерството за внатрешни работи (МВР), кои би биле надлежни за процесуирање на случаи на СЈО, е предлогот кој, според засега неофицијалните информации, бил ставен на маса на разговорите меѓу претставниците на четирите политички партии потписнички на Договорот од Пржино. Неофицијално, ова прашање било ставено на маса уште пред еден месец, но...

УКИМ е загрижен поради експанзијата на нови универзитети

На денешната седница, членовите на Сенатот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ изразиле загриженост за влијанието од експанзијата на новоформирани државни универзитети врз функционирањето на постојните универзитети. „Во тој контекст, Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје им обрнува внимание на надлежните институции во Република Македонија дека универзитетите повеќе години се судираат со сериозни проблеми, како необезбедување научен подмладок (ниту на местото на заминатите во пензија, согласно...

Ќе се забрани вработувањето преку агенциите за привремени вработувања во јавниот сектор

Владата на Северна Македонија на 204-та седница на предлог на Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) усвои пет закони за реформи во јавната администрација и дигиталната трансформација на...