Попова Шапка можеше да биде тоа што се денес Банско и Боровец


Тетово, 13 февруари, 2019 - 10:55 (META) 

Двата скијачки центри во Бугарија, Банско и Боровец, иако помалку популарни во времето кога Попова Шапка имаше светска слава, последните години имаа силен развој, и го доживуваат најголемиот „сјај“ што го имале досега, пишува „Порталб.мк“. Покрај тоа, благодарение на компаративните предности што ги имаат, ниските трошоци, овие центри се натпреваруваат со ски-центри во Франција и Швајцарија.

Повеќегодишните проблеми во скијачкиот центар Попова Шапка почнаа да ги покажуваат ефектите со губењето на туристите. Ова, освен што го има оштетено Тетово како град, и самиот скијачки центар, има и ефекти во корист на другите скијачки центри Банско и Боровец во Бугарија, кои некогаш можеби не можеле да и се приближат на Попова Шапка, но денес, сите очи се свртени кон нив.

Бугарската влада и го даде Банско под концесија на компанијата УЛЕН, која веќе неколку години многу успешно управува со ски-центарот, тоа што ЕЛЕМ не го направи во Македонија.

Иако изградбата на жичарницата Тетово-Попова Шапка започнала во 1962 година, а била пуштена во употреба на 8 март 1965 година, денес, во 2019 година, кабините на оваа жичарница се надвор од употреба. А пак, 40 години подоцна, во Банско беше изградена жичарница, која го поврзува градот со ски центарот.

Проблемот со паркинзите и долгите колони кон Попова Шапка е поради недостаток на жичарница. Во Банско и Боровец, овој проблем е решен. На секои 30 минути автобусите се возат од автобуската станица во градот до ски-центарот.

Истовреме, во приватните хотели има паркинг-места за тие што сакаат да патуваат со автомобил. Општината, која управува со центарот Боровец во 2018 година, пушти во употреба за туристите и платен паркинг.

Првите натпревари на Попова Шапка се организирани во 1934 година, додека првите меѓународни натпревари, како што е Шарпланински куп, во 1947 година. Некогаш во Попова Шапка се подготвуваа млади кои се натпреваруваа со конкуренти од целиот свет и победуваа. Денес, на Попова Шапка не се организираат трки. За разлика од Попова Шапка, во Банско се организираат разни трки, ноќно скијање, разни активности за деца, ски школи и ноќен живот. Најпопуларните натпревари што се организираат се „Капи Куп“, „Пирин Куп“, „Улен Куп“, „ФИС Светското првенство во скијање“.

Покрај скијањето, во двата центри во Бугарија се организираат разни активности и фестивали, како што е Банско џез-фестивал. Во текот на сезоната особена важност се посветува на ноќниот живот со забави и музика за младите. Ноќното скијање е исто така омилено од многу скијачи, ски-лифтовите на Боровец, покрај редовните дневни часови се во функција и од 6 часот навечер до 9.30 часот наутро, со што на скијачите име се овозможува да уживаат во убавините на Боровец и во ноќните часови.

Во текот на летната сезона, центарот Боровец нуди за туристите јавање, што го прави овој центар привлечен дури и во летните месеци. Попова Шапка, од друга страна, освен скијањето нема други активности.

Во време кога се е дигитализирано, двата туристички центри им нудат на туристите на веб-страници со сите потребни информации, почнувајќи од ски-лифтовите и цените за нив, упатства за полесно пристигнување до центрите, активностите што се организираат, времето, рестораните и хотелите, мапи на терените, следење на временската прогноза во реално време.

Во меѓувреме, Попова Шапка едвај фигурира на веб-страницата на Општина Тетово, каде и малкуте информации што се дадени се земени од Википедија.

Според рангирањето спроведено од „Пост Офис“ (Post Office) и „Кристал ски-холидејс“ (Crystal Ski Holidays), Банско е најпрофитабилниот ски центар во Европа.Она што денес се Банско и Боровец, развојот што го имале, успехот и развиениот туризам би можел да го има и Попова Шапка доколку се управува успешно.


Во Тетово презентиран ДУП-от за Попова Шапка, екологистите разочарани


Тетово, 30 јануари, 2019 - 13:23 (META) 

Здружението за планирање, градежништво, трговија и услуги „Про-Инженеринг“ вчера го претстави Деталниот урбанистички план (ДУП) за Попова Шапка, а од Граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“ обвинија дека Општина Тетово одлучила да усвои план што никогаш не може да се реализира, известува „Порталб“.

ДУП-от за Попова Шапка предвидува неколку проширувања на патиштата и зголемување на капацитетите за паркирање. Во овој план не е вклучен делот каде што се наоѓаат ски-лифтовите, туку само делот кој што е замислен како викенд зона.

Присутните на презентацијата, граѓани и инвеститори, дадоа свои идеи за тоа што треба да се поправи во урбанистичкиот план. Од Општината велат дека предлозите ќе бидат разгледани и ќе бидат земени предвид.

-Откако ќе се разгледаат предлозите, ДУП-от ќе биде испратен до Министерството за транспорт и врски и ќе биде одобрен – објасни Арменд Фазлиу од Општина Тетово.

Од друга страна, од Граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“ велат дека планот е стар а презентацијата е направена само со цел Општина Тетово да се оправда дека во овие моменти подготвуваат нешто ново по барањата на Иницијативата.

-Деталниот план е истиот што го подготви поранешниот градоначалник Сади Беџети и сега истиот се преиспитува. Овој проект беше спречен од многу институции поради многуте негативни анкети кои предвидуваа дека со тоа се врши уништување на Попова Шапка – рекоа од граѓанската иницијатива.

Според нив не е усогласен со Мастер планот подготвен од ЕЛЕМ.

-Деталниот урбанистички план не е во согласност со Мастер планот подготвен од страна на ЕЛЕМ, план кој е во сила (објавен од Општина Тетово) и без усогласување или соодветна поврзаност на Мастер планот и ДУП-от не може да има квалитетно или долгорочно решение. Побарано е профилите на патиштата што водат кон централните хотели и хотелите што се предвидени за изградба, да имаат простор за паркирање на двете страни на патот. Жителите на викендичките бараат да се предвиди посебен влез или посебна врска за да се олесни сообраќајот помеѓу населбата и туристичкото одморалиште – велат од  Граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“.

Тие велат дека Општина Тетово со овој ДУП е во контрадикција со одлуките за уривање на оградите, активност што ја спроведе минатата година, а сега истата општина врши парцелизирање на површините каде што ќе се постави објект и површината околу него, и ја гарантира приватизацијата од страна на инвеститорот, чин што е во спротивност со одлуката за рушење на оградите.

Од Иницијативата бараат општината да организира уште еден состанок на повисоко ниво со урбанисти и добри познавачи на оваа проблематика.


Субвенции за годишен одмор добиле 1.300 работници со ниски примања


Скопје, 25 јуни, 2018 - 13:54 (META) 

Од 1.900 пријавени работници на огласот од 2 април до 31 мај годинава, 1.300 работници ги исполниле условите и добиле ваучери за субвенциониран годишен одмор за работници со ниски примања, информираше министерот за економија, Крешник Бектеши.

Тој појасни дека со тоа се доделени 20 милиони денари, од вкупно предвидените 30 милиони, а остатокот од парите ќе биде доделен на огласот што ќе се распише на крајот на август.

– Работниците може да ги користат ваучерите во еден од 30-те хотели со кои имаме потпишано меморандуми за соработка и зависно од цената на аранжамните, да престојуваат кај нив, два, три или седум дена – истакна Бектеши.

Единствен услов за добивање поддршка за годишен одмор е семејството на работникот кој аплицира да нема месечни приходи поголеми од 22.000 денари.


Хотелите да се пријават на повикот за да примаат работници со ниски приходи


Скопје, 5 септември, 2017 - 15:01 (META) 

Министерството за економија ги повикува заинтересираните хотели во Македонија да се пријават на јавниот повик за организиран одмор на работници со ниски приходи.

„Право на учество имаат сите категоризирани угостителски објекти за сместување. Тие треба да достават пополнет образец на барање за пријавување“, се вели во повикот на Министерство за економија.

Во него се додава дека по реализација на организираниот одмор, угостителските објекти се обврзуваат до Министерство за економија да достават копија од потврдата за користење на организиран одмор за работници со ниски приходи, заедно со фактура за наплата на средствата, најдоцна до 18 декември.

Основна цел на оваа мерка е да им се овозможи на лицата со ниски приходи да искористат годишен одмор во туристичките центри во Македонија и во исто време да им се помогне на туристичките центри во зголемување на обемот на работа надвор од туристичката сезона.

Образецот на барањето за пријавување интерес за користење средства за организиран одмор може да се подигне во архивата на Министерството за економија или преку веб-страницата на министерството www.economy.gov.mk.


Десетици загинати во поплавите и лизгање на земјиштето во Непал


Катманду, 13 август, 2017 - 13:05 (META) 

Најмалку 40 лица загинале во лизгање на земјиштето и поплавите предизвикани од монсунските дождови во Непал, соопштија властите на оваа земја, јавуваат светските агенции.

Во националниот парк Читван поради поплавите хотелите ги преместиле гостите на повисоките катови, а туристите сместени во еден од нив со слонови биле однесени до блискиот пат за да можат да стигнат до главниот град на земјата – Катманду.

На истокот на Непал бил затворен аеродромот во Биратнагару, кој бил еден метар под вода.

Оваа година во Непал како последица на монсунските дождови загинаа повеќе од 100 лица.


Иницијатива за бесплатно сместување за обожавателите што ќе дојдат за Суперкупот


Скопје, 25 јули, 2017 - 10:26 (META) 

Поради огромниот пораст на цените за сместување во хотелите во Скопје и кај некои станоиздавачи поради претстојниот Суперкуп на УЕФА, неколку млади луѓе почнаа акција да го обелат образот на Скопје пред фудбалските обожаватели. Со нивниот проект „Суперкуп Скопје“ SuperCupSkopje, членовите на заедницата WeTalkIT ги поврзуваат фудбалските обожаватели на кои им треба сместување со луѓе од Македонија кои имаат желба да им понудат бесплатен престој.

Целта на овој проект е што поголем број граѓани да бидат домаќини на еден или двајца гости во својот дом, за да им овозможат место за преноќување на обожавателите кои ќе дојдат да го следат натпреварот помеѓу „Реал Мадрид“ и „Манчестер јунајтед“.

За да му овозможите сместување на некој од обожавателите, сè што треба да направите е да се логирате на специјалната веб-страница и да наведете каков тип сместување може да понудите. Гостите заинтересирани за сместувањето преку е-маил директно ги контактираат оние тие што објавиле сместување, а домаќинот потоа самиот одлучува кој гостин или гости сака бесплатно да ги прими во својот дом.


Грција годинава ќе биде поскапа, но останува најпосетена дестинација


Скопје, 25 мај, 2017 - 15:48 (META) 

Туристичко-угостителската комора на Македонија (ТУК) пред почетокот на летната сезона оцени дека дел од аранжманите за летување се продадени, поради попустот за предвремена резервација. Сепак, поголем дел од аранжманите се очекува да се продадат во претстојниот период.

Како резултат на случувањата и неизвесноста поголем дел од граѓаните се уште не се одлучиле каде ќе летуваат годинава и термините за одмор ги добиваат подоцна во текот на сезоната. Туристичката понуда за оваа летна сезона е различна, од вообичаените аранжмани за Грција, Турција, па се до понуди за Азурниот брег, Шпанија, Малдиви, Сејшели, Маурициус, Бали, Куба и останати поегзотични и нетрадиционални дестинации. Најбарани се аранжманите за Грција и Турција,“ вели Аркан Керим, претседател на Туристичко – угостителската комора при Сојузот на стопански комори (ССК).

Од ТУК очекуваат дека поради близината и атрактивноста, Грција и годинава да биде најпосетена дестинација за македонските туристи, но велат дека има мало зголемување на цените.

Посебно оваа година, заради цената, атрактивни се понудите за одмор во Египет и Тунис и за младите, дестинации како Крит и Родос.

Според ТУК, годинешната летна туристичка сезона, согласно првичните проценки кои се направени и покрај влијанието на политичката криза и воздржаноста на граѓаните како резултат на неизвеснота, очекуваат да биде успешна со стабилизацијата на пазарот.

Од таму порачуваат, граѓаните да патуваат со етаблирани туристички агенции добро да се разгледаат аранжманите за да не се најдат во ситуација кога се изманипулирани и не ги добиле услугите кои претходно им биле ветени.


Голем интерес за Охрид за велигденските празници


Охрид, 6 април, 2017 - 13:21 (META) 

На десетина дена пред Велигден, повеќе од 60 отсто од хотелските капацитети во Охрид се резервирани, а не е помал интересот ни за сместување кај малите станоиздавачи. Охрид, традиционално, токму за Велигден го има првото големо „туристичко крштевање“ за таа година, а така ќе биде и годинава.

Најголемиот број од најавените туристи се од Србија, Грција и од Бугарија. Од Албанија, исто така, се очекуваат посетители, особено затоа што годинава и православен и католички Велигден се слават во ист ден. Покрај туристи од соседството, евидентно е зголемен интересот за сместувачките капацитети на брегот на Охридското Езеро и од туристи од подалечните дестинации, како, на пример, Израел, Италија, Русија, Турција, Полска, Романија, но и од земјите на Далечниот Исток.

Туристичките агенции и бироа од Бугарија веќе најавија дека 280.000 Бугари ќе патуваат за викендите околу Велигден, а голем број ќе ги посетат Охрид и Македонија.

Од хотел „Аквалина“ од Охрид се задоволни од резервациите за претстојните велигденски празници.

– Најмногу гости за Велигден ќе имаме од Грција, потоа од Србија. Годинава ќе има и доста домашни туристи од повеќе градови. Капацитетите се пополнети – вели Марјан Николески, директор за храна и за пијалоци во хотел „Аквалина“.

Во соседна Струга, исто така, најголем број од туристите ќе бидат од соседните земји.

Секако, ќе патуваат и самите охриѓани.

– Охриѓани претпразнично пројавуваат интерес, главно, за еднодневни тури – вели Драгана Ристеска, директор на туристичката агенција „Венус травел“ од Охрид.


„Да ја спасиме Попова Шапка“: Со ски-центарот да менаџира инвеститор кој има искуство


Тетово, 3 февруари, 2017 - 10:36 (META) 

„ЕЛЕМ турс“ која го менаџира туристичкиот центар Попова Шапка од 1999 година, не успеа да го исполни очекуваното и ветените инвестиции во овој зимски центар, се вели во денешното соопштение на граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“.

– Компанијата „ЕЛЕМ турс“ вети дека во рекреативниот туристички центар Попова Шапка ќе инвестира 80 милиони евра до 2015 година и тоа со реконструкција на хотелите „Славија“ и „Попова Шапка“, изградба на катна гаража, на вештачко езеро за вештачки снег, реновирани скијачки патеки, изградба на нова жичница, шестосед и реконструкција на жичницата Тетово-Лисец-Попова Шапка – велат од оваа граѓанска иницијатива.

Тие ги повикаа надлежните институции да ја разгледаат можноста, на компанијата „ЕЛЕМ Турс“ да ѝ се одземе правото на менаџирање со овој ски-центар и да се отвори јавен повик за привлекување инвеститори кои имаат искуство околу развој и менаџирање на ски-центри на различни места низ светот.

Тие најавија дека ако не се испочитуваат нивните барања, ќе протестираат сопствениците на викенд-куќите, на угостителски локали и посебно жителите кои живееат околу Попова Шапка, кои овој туристички центар го гледаат како шанса за економски развој не само за ски-центарот, туку и за градот Тетово.


Нападите не го намалија бројот на чартер-летови од Скопје за Турција


Скопје, 4 јули, 2016 - 14:03 (META) 

И покрај влошената безбедносна состојба и зачестените терористички напади во Турција, граѓаните не се откажуваат од летувањето во најбараната туристичка дестинација, Анталија, информираат од туристичките агенции во Македонија.

– Во Анталија немало терористички напади, туристите не се плашат и не ги откажуваат аранжамните. Секој ден има чартер-летови кои се полни. Граѓаните ги користат намалените цени во хотелите бидејќи ги нема туристите од Русија, поради што цената на аранжманите е намалена – вели сопственикот на туристичката агенција „Фибула“, Асим Меџедовиќ.

Во најпосетуваната туристичка дестинација, Грција, зголемувањето на данокот на додадена вредност (ДДВ) не повлече поскапување на закупот на апартмани и на хотелските услуги.

– Кога се склучуваа договорите за закуп на апартмани и на хотели во Грција, данокот не беше зголемен, така што цените останаа фиксни и по зголемувањето на ДДВ. Поскапувањата во Грција туристите можеби ги почувствуваа во ресторани и во кафулиња – изјави заменик -претседателот на Здружението на угостители и туризам при Стопанска комора, Славе Сирачевски.

Од безбедносни причини, агенциите не нудат аранжамни за Тунис, Хургада, Шарм ел Шеик, како и за Сицилија и за Сардинија, кои, поради навалата од руски туристи, се прескапи за наши услови.