fbpx
Таг: хотели

таг: хотели

Порталб.мк: На дебатата за Попова Шапка, не присуствуваа двајца клучни министри

Граѓани, активисти и љубители на Попова Шапка вчера се собраа и разговараа за проблемите на центарот, на јавната расправа организирана од Општина Тетово. Но, на дебатата не се појавија двајцата министри чии улоги се многу важни за враќањето на сјајот на туристичката атракција „Попова Шапка“, пишува Порталб.мк. Работа, а не зборови, урбанистички план, долгорочен план, паркинзи, ефикасно управување со отпад,...

До крајот на неделава ќе пристигнат 450 Авганистанци за привремено прибежиште

Душко Арсовски Муамет Хоџа фото : Влада на РСМ
Најголемиот дел од 450-те граѓани од Авганистан се очекува да пристигнат со организирани авионски летови до крајот на неделава, зависно од околностите на аеродромот во Кабул. Станува збор за демократско, мирољубиво население, вработени и жени и деца од семејства на оние кои работеле за хуманитарните и миротворните мисии, активисти од организациите за човекови права, новинари, преведувачи, студенти, стипендисти, како и...

Отпадните води од хотели во Маврово директно се испуштаат во Мавровско езеро и река Радика

Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) по претставка на граѓани изврши интензивен надзор врз правни субјекти на територијата на Националниот парк Маврово. Досега биле инспектирани 18 објекти и утврдено е дека 9 не поседуваат Елаборат за заштита на животната средина, информираат од ДИЖС. „Голем број инспектирани угостителски објекти директно ги испуштаат отпадните води во Мавровско Езеро или реката Радика, како...

Хотелите и другите угостителски објекти за сместување отвораат од понеделник

Владата на денешната седница го донесе Протоколот за работа на угостителски објекти за сместување во хотели и други угостителски објекти за сместување, и тој започнува да важи од понеделник, 22 јуни. „Протоколот ги уредува процедурите за хотелско-сместувачкиот дел на објектите, потоа препораките и мерките за прием и сместување на гостите, ресторанските процедури, употребата на тоалетите, како и препораките за гостите...

Корона вирусот ќе стави клуч на скопската чаршија, занаетчиите остануваат без работа

Здравствената криза која ја зафати Македонија со појавата на корона вирусот тешко ги погоди стопанството, бизнисите и трговијата. Старата скопска чаршија, која до пред овој период беше место каде се среќаваа сите возрасни групи и едно од главните места за странските туристи, денес изгледа како напуштено место, пишува „Порталб.мк“. Повеќето бизниси и дуќани се затворени, а тие што се отворени...

Македонците сè повеќе закупуваат грчки апартмани за цела сезона

Македонските туристи и годинава најмногу летуваат во Грција и Турција, но во пораст е интересот и за далечните дестинации поради сè поповолните понуди. Годинава интересно е тоа што има тренд на зголемување на побарувачката на закуп на апартмани во Грција за цела сезона, од мај до септември, што според туристичките работници е логично, заради исплатливоста на таквата зделка. - Закупот...

Попова Шапка можеше да биде тоа што се денес Банско и Боровец

Двата скијачки центри во Бугарија, Банско и Боровец, иако помалку популарни во времето кога Попова Шапка имаше светска слава, последните години имаа силен развој, и го доживуваат најголемиот „сјај“ што го имале досега, пишува „Порталб.мк“. Покрај тоа, благодарение на компаративните предности што ги имаат, ниските трошоци, овие центри се натпреваруваат со ски-центри во Франција и Швајцарија. Повеќегодишните проблеми во скијачкиот...

Во Тетово презентиран ДУП-от за Попова Шапка, екологистите разочарани

Здружението за планирање, градежништво, трговија и услуги „Про-Инженеринг“ вчера го претстави Деталниот урбанистички план (ДУП) за Попова Шапка, а од Граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“ обвинија дека Општина Тетово одлучила да усвои план што никогаш не може да се реализира, известува „Порталб“. ДУП-от за Попова Шапка предвидува неколку проширувања на патиштата и зголемување на капацитетите за паркирање. Во...

Субвенции за годишен одмор добиле 1.300 работници со ниски примања

Од 1.900 пријавени работници на огласот од 2 април до 31 мај годинава, 1.300 работници ги исполниле условите и добиле ваучери за субвенциониран годишен одмор за работници со ниски примања, информираше министерот за економија, Крешник Бектеши. Тој појасни дека со тоа се доделени 20 милиони денари, од вкупно предвидените 30 милиони, а остатокот од парите ќе биде доделен на огласот...

Хотелите да се пријават на повикот за да примаат работници со ниски приходи

Министерството за економија ги повикува заинтересираните хотели во Македонија да се пријават на јавниот повик за организиран одмор на работници со ниски приходи. „Право на учество имаат сите категоризирани угостителски објекти за сместување. Тие треба да достават пополнет образец на барање за пријавување“, се вели во повикот на Министерство за економија. Во него се додава дека по реализација на организираниот одмор, угостителските...

Десетици загинати во поплавите и лизгање на земјиштето во Непал

Најмалку 40 лица загинале во лизгање на земјиштето и поплавите предизвикани од монсунските дождови во Непал, соопштија властите на оваа земја, јавуваат светските агенции. Во националниот парк Читван поради поплавите хотелите ги преместиле гостите на повисоките катови, а туристите сместени во еден од нив со слонови биле однесени до блискиот пат за да можат да стигнат до главниот град...

Иницијатива за бесплатно сместување за обожавателите што ќе дојдат за Суперкупот

Поради огромниот пораст на цените за сместување во хотелите во Скопје и кај некои станоиздавачи поради претстојниот Суперкуп на УЕФА, неколку млади луѓе почнаа акција да го обелат образот на Скопје пред фудбалските обожаватели. Со нивниот проект „Суперкуп Скопје“ SuperCupSkopje, членовите на заедницата WeTalkIT ги поврзуваат фудбалските обожаватели на кои им треба сместување со луѓе од Македонија кои имаат желба да им понудат...

Грција годинава ќе биде поскапа, но останува најпосетена дестинација

Туристичко-угостителската комора на Македонија (ТУК) пред почетокот на летната сезона оцени дека дел од аранжманите за летување се продадени, поради попустот за предвремена резервација. Сепак, поголем дел од аранжманите се очекува да се продадат во претстојниот период. „Како резултат на случувањата и неизвесноста поголем дел од граѓаните се уште не се одлучиле каде ќе летуваат годинава и термините за одмор ги...

Голем интерес за Охрид за велигденските празници

На десетина дена пред Велигден, повеќе од 60 отсто од хотелските капацитети во Охрид се резервирани, а не е помал интересот ни за сместување кај малите станоиздавачи. Охрид, традиционално, токму за Велигден го има првото големо „туристичко крштевање“ за таа година, а така ќе биде и годинава. Најголемиот број од најавените туристи се од Србија, Грција и од Бугарија. Од Албанија,...

„Да ја спасиме Попова Шапка“: Со ски-центарот да менаџира инвеститор кој има искуство

„ЕЛЕМ турс“ која го менаџира туристичкиот центар Попова Шапка од 1999 година, не успеа да го исполни очекуваното и ветените инвестиции во овој зимски центар, се вели во денешното соопштение на граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“. - Компанијата „ЕЛЕМ турс“ вети дека во рекреативниот туристички центар Попова Шапка ќе инвестира 80 милиони евра до 2015 година и тоа со...

Нападите не го намалија бројот на чартер-летови од Скопје за Турција

И покрај влошената безбедносна состојба и зачестените терористички напади во Турција, граѓаните не се откажуваат од летувањето во најбараната туристичка дестинација, Анталија, информираат од туристичките агенции во Македонија. - Во Анталија немало терористички напади, туристите не се плашат и не ги откажуваат аранжамните. Секој ден има чартер-летови кои се полни. Граѓаните ги користат намалените цени во хотелите бидејќи ги нема туристите од...

Ќе се унапредува гастрономската култура во Македонија

Во пресрет на главната туристичка сезона, Асоцијацијата на готвачи на Република Македонија „Гастромак“, ќе почне со нови обуки за традиционални готвачи. Обуката ќе тргне од Охрид, како најрепрезентативен туристички центар во земјата, а ќе продолжи во сите градови, особено во делот на хотелиерството и на ресторанската услуга. – Институционално сакаме да направиме курсеви за обука за старата традиционална кујна што ја имаме,...

Намалувањето на ДДВ од 18 на 5 отсто ќе ја поевтини храната во рестораните

Министерството за економија сè уште не одговорило на барањето на хотелските и на угостителски работници за намалување на данокот на додадена вредност (ДДВ) на храната од 18 на 5 проценти. Тие својата иницијатива ја доставиле пред повеќе од шест месеци. - Ова намалување на ДДВ за храна би значело зајакнување на хотелските и на угостителски капацитети и нивен опстанок. Трошоците сега се...

Охрид и Струга полни за новогодишните празници

Најмалку 10.000 гости во Охрид и уште 5.000 во Струга, ги исполнија сместувачките капацитети за продолжениот празничен новогодишен викенд. Охрид одамна не памети ваков интерес за Нова година. Сите хотели се полни, а во централното градско подрачје и во крајбрежната зона се бара легло повеќе и во приватното сместување. Најголемиот број од гостите се од земјата, но повеќе илјади допатуваа од...

За Македонците, 20 проценти попуст за зимување на Златибор

Ски-центарот Златибор нуди попусти до 20 проценти за гостите од Балканот, информираат од туристичката организација „Златибор“. Според директорот Арсен Ѓуриќ, одобрените попусти се движат од 5 до 20 проценти, во еден од 15 хотели што ја поддржуваат акцијата. - Македонија, БИХ, Црна Гора, Романија се перспективни пазари од каде ни доаѓаат од 15 до 20 отсто од вкупниот број гости, односно преку 80 отсто...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...