Екологисти бараат целосен мораториум за Охридското Езеро


Охрид, 21 јуни, 2018 - 14:09 (META) 

Активистите на Еколошко здружение на граѓани „Фронт 21/42“ по повод 21 јуни Денот на Охридското Езеро денеска до пратениците во Собранието повторно испратија отворено писмо во кое се бара доследна примена на мораториумот за инфраструктурни проекти на крајбрежјето.

Здружението „Фронт 21/42“ минатата година до пратениците и надлежните институции испратија такво барање, парафирано со потписи на повеќе од осум илјади граѓани за целосна забрана на инфраструктурни проекти во единственото Светско природно и културно наследство во Македонија и доследно спроведување на Законот за управување со Охридскиот регион.

„Денеска по една година Ви се обраќаме повторно – со истото барање и уште поголема загриженост. Тоа што најмногу не загрижува е евидентното избегнување на клучната мерка за спас на единственото УНЕСКО подрачје во нашата земја – итното стопирање на деструкцијата на исклучителните универзални вредности, односно спроведување на приоритетната препорака бр. 6 на Реактивната мониторинг мисија: прогласување на мораториум на сите крајбрежни и урбани трансформации, барем додека не се завршат и спроведат сите релевантни документи“, се наведува во писмото.

Активистите на „Фронт 21/42“ укажуваат дека спроведувањето на мерката ја налага националното законодавство, оти за истата не се потребни никакви финансиски средства, човечки ресурси, време, туку единствено политичка волја.

Истовремено тие посочуваат дека изминатата година од последната Одлука на Комитетот за светско наследство до денес единствено конкретно е делувано само со Одлуката за прекин на постапката за менување на Планот за управување на Националниот парк „Галичица“. За останатото како формирањето работна група за измени и дополнувања на Законот за управување со Охридскиот Регион, Одлуката за спроведување на Стратешка оцена за влијанието врз животната средина на Планот за управување со заштитеното подрачје, тие сметаат дека попусто ќе бидат потрошени финансии и изгубено драгоцено време доколку истите не бидат проследени со доследна конечна одлука за прогласување целосен мораториум.

„Во февруари 2018 Владата усвои информации кои јасно покажуваат планови за продолжување на дел од постоечките проекти како и за нови крајбрежни трансформации; – Во јуни 2018, на Италијанско – македонскиот бизнис форум, Премиерот покани италијански компании да инвестираат во постоечкиот проект за Коридор VIII, за кој Мисијата има дури три Препораки со кои се бараат суштински измени на трасите; – Во јуни 2018 Министерството за транспорт и врски објави Нацрт Стратегија за транспорт за период 2018 – 2030, во која не се инкорпорирани гореспоменатите Препораки 1, 2 и 3 за Коридорот VIII; – Општините Струга и Охрид и понатаму дозволуваат градежни зафати, како трансформации на струшкото крајбрежје, хотелот во Лагадин, итн“, се наведува во писмото.

Истовремено еколозите се повикуваат на изјавата на претставникот на регионалната канцеларија на УНЕСКО во Венеција Синиша Шешум, кој недвосмислено истакна дека доколку не се спроведе препораката останува опасноста Охрид да се најде на Листата на светски наследства во опасност.

Оттаму активистите на „Фронт 21/42“ во писмото до претседателот на Собранието, пратениците во неформалната група „Пријатели на УНЕСКО“ и собраниската Комисија за култура апелираат и бараат суштински заклучоци од надзорната расправа за Законот за управување со Охридскиот регион и спроведување на препораките од УНЕСКО, односно заклучоци кои недвосмислено ќе им наложат на сите засегнати институции итно спроведување на сите препораки, започнувајќи од приоритетните – мораториум за сите крајбрежни и урбани трансформации и справување со илегалните градби.


Вулгарен напад на бугарскиот вицепремиер врз европратеничката која протестираше за Пирин


Софија, 12 февруари, 2018 - 16:18 (META) 

Валери Симеонов, бугарскиот вицепремиер за економија и демографски политики и претседател на националистичката партија Национален фронт за спасување на Бугарија, со вулгарности се нафрли на германската „зелена“ европратеничка Ска Келер поради нејзиното учество на протестите во Бугарија за спасување на Националниот парк „Пирин“ од проширувањето на капацитетите на Банско на заштитената територија.

Во писмо потпишано од него и тројца негови сопартијци, а испратено до Европскиот парламент, Министерството за надворешни работи на Бугарија, Федералната влада на Германија и Коалицијата „Алијанса90/Зелена партија“, Симеонов го нарекува протестот на 8 февруари во Софија „шлаење со цел враќање на власт преку лаги“.

Притоа тој дава крајно невкусна оценка на физичкиот изглед на Келер критикувајќи ја што протестирала и барала оставка на бугарски министер, како и укинување на одлука на бугарската влада.

Вулгарно осврнувајќи се на нејзиното име – Ска – и на фактот дека дипломирала на истанбулскиот универзтет „Шабанџи“, Симеонов прашува „Од височината на кое минаре раздава правда во туѓа држава, со самобендисаност на доброплатен сунетчија со налог“.

Тој вели дека бугарското Министерство за надворешни работи треба да ја прогласи Келер за персона нон грата и да ја екстрадира со „марица“ на граничниот премин со Турција, Капикуле, оти „трошоците за авионски билет би биле неоправдани“. Дури  нуди и неговата партија да го организира транспортот.

Симеонов инаку во 2014 година бил осуден за говор на омраза кон Ромите во Бугарија.

Европратеникот Ангел Џамбазки исто така ја нападна својата колешка Келер, која е ко-претседавач на Групата на зелените/ЕФА во Европскиот парламент. Џамбазки нa својот Фејсбук-профил ја нападна Келер, велејќи дека е една од „екстремните левичарски зелени екстремисти што ја поддржуваат исламската инвазија на Европа“, пишува сајтот за истражувачко новинарство BulgarianPresidency.eu.

Екологистите во голем број градови низБугарија и низ целиот свет од почетокот на годината редовно протестираат против одлуката на бугарската влада од крајот на минатата година да дозволи градежни активности во 48% од територијата на Националниот парк „Пирин“.

Од владата велат дека тоа е во интерес на развојот на зимскиот центар Банско.


Екологистите повторно протестираа за Пирин, бугарскиот министер доби „туш“ во ЕП


Софија, 26 јануари, 2018 - 16:31 (META) 

Екологистите во Софија и во 16 други градови во Бугарија и во 11 градови на светот протестираа против одлуката на бугарската влада од крајот на минатата година да дозволи градежни активности во 48% од територијата на Националниот пак „Пирин“ и побараа оставка од бугарскиот министер за животна средина и води, Нено Димов.

Екологистите вчера покрај оставка на Димов, побараа и измена на законското решение.

Димов пак вели дека не станува збор за дозвола за пренаменување на 48 отсто од територијата на Националниот парк „Пирин“ во градежна зона, туку само на 2 отсто од неговата територија, а новиот ски лифт ќе бил само минорен дел од тие 2 отсто.

Бугарскиот министер за животна средина и води, Димов, утрово ги нарече демонстрантите неинформирани, а нивните протести против дозволата за проширување на зимскиот центар Банско политички.

– Протестите против втор ски лифт во Банско се политички – голем дел од луѓето веројатно немаат поим за што точно протестираат – рече Димов во емисијата „Здраво Бугаријо“ на бугарската телевизија Нова, пренесе агенцијата „Фокус Њус“.

Тој вели дека според новите законски одредби менувањето на легислативата за Националниот парк „Пирин“ дава само можност инвеститорите да изразат намера за градење, а потоа ќе мора да се направи специјализиран градежен план што ќе биде подложен на еколошка оценка.

Димов, како што посочи новинарот Дејв Китинг во рубриката за мислења на веб-сајтот на американскиот магазин „Форбс“, е негатор на теоријата за глобално затоплување, а до крајот на јуни годинава ќе раководи со Советот за животна средина на ЕУ. Тоа предизвикало згрозување завчера, кога давал отчет пред Европскиот парламент.

– Вие лично се прашувате дали има климатски промени и дали во прашање се активностите на човештвото, а дури и оспоривте дека има пораст на океаните и морињата – обвинил Гербен Јан Гербранди, либералниот европарламентарец од Холандија, по што неговите колеги побараа Димов јасно да ги искаже своите ставови.

Бугарскиот министер за животна средина и водите на тоа само кусо одговорил дека нема да го искаже својот став за климатските промени и наместо тоа напомена дека има политички консензус во ЕУ за климатските промени, а тој ќе го одржува „консензусот во живот“.

Од Лондон преку Софија до Сиднеј, на 4, 11, 18 јануари и вчера во голем број градови во Бугарија и во светски метрополи, илјадници луѓе маршираа на протести против најновите законски измени донесени во Бугарија со кој значително ќе се намали територијата на националниот парк „Пирин“ за сметка на зимскиот центар „Банско“, инаку многу популарна дестинација и меѓу македонските граѓани.

imgpsh_fullsize

Протестите за заштита на Националниот парк „Пирин“ се најголемата граѓанска мобилизација и протестна активност во Бугарија од антивладините протести во 2013 година.

За разлика од екологистите, жителите на Банско и на регионот се поддржувачи на идејата за проширување на зимскиот центар, бидејќи најголемиот извор на приходи за градот и блиската околина.


Бочварски: Имаме обврска да го чуваме Штип за идните генерации


Штип, 10 септември, 2017 - 17:04 (META) 

Благој Бочварски, кандидатот на СДСМ за градоначалник на Штип, со неколку сопартијци денеска се вклучи во еколошка акција, чистејќи го локалитетот Мирјанина Црква.

– Имаме одговорност пред самите нас и пред идините генерации, да направиме добри дела за овој град, да работиме во интерес на граѓаните, да ја заштитиме животната средина и здравјето на нашите граѓани – рече Бочварски и вети дека ако победи, во Штип повеќе нема да има диви депонии.


„За нас се работи“ поднесе кривична пријава против директорите на ЕЛЕМ и на РЕК Битола


Битола, 16 мај, 2017 - 13:06 (META) 

Битолското здружението „За нас се работи“ денеска до Основното јавно обвинителство – Битола поднесе кривична пријава против седуммина директори и раководители на „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) и на РЕК Битола поради сторено кривично дело загадување на животната средина и на природата.

Битолските екологисти кривичната пријава ја поднесоа против генералниот директор на ЕЛЕМ, Христијан Мицкоски, директорот на РЕК Битола, Иван Куковски, директорот за развој и за инвестиции во комбинатот, Тони Паспаловски, директорот на рудници, Панде Петковски, раководителот на отпепелување на РЕК Битола, Симо Атанасов, како и одговорното лице на ХТВ-лабараторија, Лидија Поповска.

Здружението ги сомничи директорите и раководителите дека во периодот од 2010 година до денес на сопствената депонија, која се наоѓа во непосредна близина на РЕК Битола, во село Новаци, при одложување на отпадот во вид на пепел и на згура, несовесно и со непреземање мерки за заштита на животната средина не го спречиле проширувањето на радиоактивниот отпад, при посилен ветер, низ Пелагониската Котлина и низ поблиските села. Со ова тие ги загадиле воздухот, водата и почвата и предизвикале опасност по животот и здравјето на луѓето, иако „знаеле дека одлагањето на пепелта се врши на несоодветен начин и дека при неповолни временски услови може да дојде до загадување на околината“.

– Предлагаме ОЈО Битола да спроведе истрага и да поднесе обвинение заради сторено кривично дело загадување на животната средина и на природата – рече Иван Чулаковски од здружението „За нас се работи“.

Воедно екологистите обвинуваат дека ЕЛЕМ како „наводно општествено одговорна компанија“ се однесува „неодговорно дрско и безобразно кон жителите од Пелагонискиот Регион, во кој спаѓа и градот Битола“.

– Кривичната пријва е само почеток на судски процес кој доколку е потребно, ќе стигне и до меѓународни судови, сè до целосно решавање на проблемот со кој се соочуваат жителите на Пелагонија – рече Илија Балтовски од „За нас се работи“.


Арсова: Урбаната мафија ќе гради хотел во заштитениот зелен појас во Лагадин


Охрид, 23 декември, 2016 - 10:31 (META) 

Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ и познатата алпинистка и активистка за заштита на природните богатства, Илина Арсова, предупредуваат дека во охридската населба Лагадин ќе се гради хотел во заштитениот зелен појас.

– И покрај приговорот што жителите на Лагадин го потпишаа со 99-процентно учество, противејќи се на урбанизацијата на крајбрежјето и на непланското менување на деталниот урбанистички план, односно, по ново, општиот акт за село Лагадин, и покрај сите препораки на УНЕСКО и на Министерството за животна средина, урбаната мафија во соработка со корумпираната Општина Охрид продолжува по свое. Ќе се гради хотел во инаку заштитениот зелен појас во населба т.е. село Лагадин – вели Арсова.

Екологистите се особено изненадени што градителите се поддржани и од холандскиот тур-оператор ТУИ, кој во светот пропагира заштита на природата.

– Никому ништо не му значи и масовно потпишаната петиција и реакциите на туристите, кои не сакаат медитерански плажи, туку ја претпочитаат недопрената природа во Охрид. Секторот на урбанизам при Општина Охрид уште еднаш ја покажа својата нетранспарентност и корумпирана активност во полза на нечии интереси, а на сметка на месното население, што е казниво со закон – појаснува Арсова.


Екологистите бараат од Бернската конвенција да ги заштити Охридското Езеро и Галичица


Охрид, 2 декември, 2016 - 9:37 (META) 

Екологистите од Македонија поднесоа жалба до Бернската конвенција барајќи Охрид и Охридското Езеро, заедно со националниот парк Галичица, да се спасат од мегаломанските проекти.

Бернската конвенција е надлежна за заштита на европскиот див свет и ги разгледува случаите со уништувањето на природното богатство.

Најавените мегаломанските проекти ќе бидат оспорени по слична постапка како со „Луково поле“ и „Бошков мост“, а Конвенцијата, по жалба од здруженијата, веќе наложи да се стопираат сите проекти што беа предвидени во регионот на Маврово.

Владата одобри реализирање на неколку проекти како што се патот Охрид – Пештани преку Галичица, скијачкиот центар на Галичица, елитна населба во Студенчишко Блато и туристичко-развојна зона во Љубаништа.

Екологистите и експертите се спротивставуваат и предупредија дека со ова ќе се загрозат 260 ендемски видови, како и целиот лик на регионот.

По алармот на екологистите, наскоро во Охрид пристигнуваат и екипи од УНЕСКО, кои ќе ја скенираат состојбата на терен.

Ќе разгледуваат што од она што е заштитено како културно и природно наследство го променило својот лик.

Доколку утврдат нарушувања, ќе го прогласат градот и езерото за загрозени подрачја.


Во одлуките за езерото и за Галичица треба да се вклучат и граѓаните на Охрид


Охрид, 4 ноември, 2016 - 16:42 (META) 

Граѓаните на Охрид се незаобиколен фактор и тие треба да го дадат своето мислење дали треба да се реализираат сите предвидени проекти поврзани со Охридското Езеро и со Галичица.

Ова е заклучокот од „Отворениот екоден“ наменет за граѓаните, а кој беше организиран денеска од Движењето на екологисти на Македонија (ДЕМ).

– Се надеваме дека ќе го добиеме реалното мислење на граѓаните. На анкетниот лист има прашања поврзани со проекти што го засегаат Охридското Езеро, тоа се изградбата на експресниот пат Охрид до границата со Албанија, урбанизацијата на Студенчишкото Блато, изградбата на скијачки центар и хотелски комплекс на Галичица, изградба на медитеранска плажа на местото Лагадин. Ние сакаме граѓаните да го дадат своето мислење за овие предложени проекти – рече претседателот на Здружението, Миран Митревски.

Од ДЕМ сметаат дека граѓаните имаа можност да одговорат и доколку не сакаат ниту еден од овие проекти да се реализира.

– Заедно со нив треба да се одлучува дали и каков проект треба да се предлага, дали треба да се реализираат тие проекти, не само за заштита на животната средина, туку и за нив лично, но и за сите граѓани на цела Македонија, затоа што сите го посетуваат Охрид и сите се на некој начин засегнати страни – велат од ДЕМ.

Околу 300 анкетни листови беа пополнати денеска од страна на граѓаните на Охрид. Севкупните резултати од анкетата на граѓаните ќе бидат дополнително разгледани од еколозите од цела Македонија.

Анализата ќе биде приложена во Европската еколошка организација во Брисел.


Битолчани излегоа да протестираат и да бараат оставка од Талески


Битола, 27 мај, 2015 - 20:12 (META) 

Неколку илјади битолчани вечерва излегоа на протестот на кој битолските еколози од здружението „За нас се работи“ ќе бараат оставка од градоначалникот Владимир Талески.

Толпата демонстранти која се наоѓа пред седиштето на Општина Битола, извикува „уа“, скандира „оставка“ и ги вее транспарентите со натпис „Сиктер за Талески“.

Најголем дел од насобраните граѓани и активисти се млади луѓе, но меѓу нив има и повозрасни лица и голем број пензионери.

Освен државното знаме, кое го веат присутните, на протестот нема партиски обележја.

Силно полициско обезбедување е присутно пред вратите на Општина Битола, каде насобраните заиграа и оро на антологиската нумера „Битола, мој роден крај“.

– Сакам да ве потесетам дека тука сме да бараме оставка од Талески бидејќи доста опинци ја газат Битола. Оди си Владе, мизерија ни даде – рече пред насобраните граѓани, Горан Пинза од здружението „За нас се работи“.

Организаторите повикаа на мирен и достоинствен протест.

А.Д.