!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Обама на „Твитер“ собра милиони следбеници


       
Вашингтон, 20 мај, 2015 - 16:47 (META) 

Американскиот претседател Барак Обама, кој во понеделникот го објави првиот твит, постави светски рекорд во најбрзо собирање следбеници на социјалната мрежа „Твитер“, објави Гинисовата книга на рекорди.

Обама во понеделникот твитна и го отвори својот налог на „Твитер“, @POTUS (President Оf Тhe United States – Претседател на Соединетите Држави) и за само пет часа собрал еден милион следбеници.

Досегашниот рекорд во добивање следбеници на „Твитер“ го држеше актерот Роберт Дауни Џуниор, кој лани во април дојде до цифрата од еден милион следбеници за 23 часа и 22 минути.