!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Обама на „Твитер“ собра милиони следбеници


       
Вашингтон, 20 мај, 2015 - 16:47 (META) 

Американскиот претседател Барак Обама, кој во понеделникот го објави првиот твит, постави светски рекорд во најбрзо собирање следбеници на социјалната мрежа „Твитер“, објави Гинисовата книга на рекорди.

Обама во понеделникот твитна и го отвори својот налог на „Твитер“, @POTUS (President Оf Тhe United States – Претседател на Соединетите Држави) и за само пет часа собрал еден милион следбеници.

Досегашниот рекорд во добивање следбеници на „Твитер“ го држеше актерот Роберт Дауни Џуниор, кој лани во април дојде до цифрата од еден милион следбеници за 23 часа и 22 минути.