fbpx

Земјотресот што се почувствува во Македонија имал епицентар северно од Тирана

-

Силниот земјотрес што во 15.53 часот се почувствува во западниот дел на Македонија, имал епицентар на 55 километри северно од Тирана, односно на 32 километри источно од градот Леж.

Магнитудата изнесувала 5,2 степени, а хипоцентарот, односно длабочината на земјотресот, бил на 10 километри под површината, се дознава од веб-страницата на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Земјотресот во Скопје беше почувствуван како хоризонтален, а регистриран е и од Сеизмолошката опсерваторија во Скопје, според тоа што може да се види на нејзината веб-страница.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Синдикатите на пет универзитети најавија протест заради непотпишување на колективниот договор

Вработените на пет универзитети најавија протест за утре како израз на незадоволство што со нив не е потпишан колективен договор. Синдикатите на Универзитетот во Тетово, „Гоце Делчев“ од Штип,...