fbpx

Владата го укина проектот „Ден на дрвото“

-

Владата на денешната 36. седница го укина проектот „Денот на дрвото – засади ја својата иднина“, воведен од претходната влада на ВМРО-ДПМНЕ.

Како што соопштуваат од владината прес-служба, Владата го задолжила Јавното претпријатие „Македонски шуми“ да достави сеопфатна информација за ефектите и за резултатите од оваа акција.

„Идните активности за пошумување ќе се реализираат со одобрена предлог-програма за проширена репродукција на шумите на Јавното претпријатие за стопанисување со државните шуми“, стои во соопштението.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...