fbpx

Вчера издадени потврди на речиси 2.500 мигранти

-

Во текот на вчерашниот ден, Министерството за внатрешни работи (МВР) потврди за искажана намера за барање азил им издало на вкупно 2.473 мигранти, од кои најголемиот дел, односно 1.382, се сириски државјани.

Според податоците на МВР, од стапувањето на сила на измените на Законот за азил и привремена заштита (19 јуни) досега, вакви документи им се издадени на вкупно 111.361 мигранти кои транзитирале низ територијата на земјава.

До Одделението за азил, во последните 24 часа не било поднесено ниту едно барање за азил. Од почетокот на издавањето на потврдите досега, вкупно 50 странски државајни поднеле барање за признавање право на азил.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Законот за реорганизација на министерствата го поддржаа 88 пратеници, меѓу кои и од ДУИ

Не е вистина дека за измените на Законот за организација и работа на органите на државната управа, предложен од Мицкоски, гласале 81 пратеник и дека истиот не добил поддршка...