fbpx
Таг: златеннакит

таг: златеннакит

Од стан во Скопје украдени пари, златен накит и два пиштоли

Непознат сторител, вчера провалил во стан во Скопје и украл извесна сума пари, златен накит и два пиштоли, соопшти полицијата. Како што информираат оттаму, кражбата се случила во стан на улицата Иван Аговски, во населбата Карпош, сопственост на М.Н. (36). Крадецот влегол во станот, откако насила и со употреба на погоден алат ја отворил влезната врата. Тој, според полицијата, одзел златен...

Од куќа во Порој украден златен накит вреден 7.000 евра

Тешка кражба вчера е регистрирана во тетовското село Порој, каде непознат сторител успеал преку отворен прозорец да влезе во куќата на 38-годишен жител на селото. Според полициските информации, крадецот од куќата однел златен накит чија вредност била проценета на околу 427.000 денари или околу 7.000 евра. Од полицијата велат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Ограбена куќа во Велес

Непознат сторител провалил во куќа на 21-годишен велешанец и украл златен накит, пиштол и други предмети, чија вкупна вредност била проценета на околу 30.000 денари. Како што информираат од полицијата, кражбата се случила во периодот меѓу 1 и 15 октомври, во куќа сопственост на Т.А. (21) на улицата Стеван Богоев во Велес. Според пријавата, крадецот со себе однел златен и друг...

Ограбен стан во скопски Капиштец

Непознат сторител провалил во стан на 41-годишен скопјанец, во населбата Капиштец, од каде украл девизи, денари и златен накит, во вкупна вредност од 470.000 денари, односно околу 7.600 евра. Кражбата, според полициските информации, се случила во периодот меѓу 26 јули и 9 август. Крадецот во станот влегол со употреба на физичка сила и однел 100.000 денари, 700 евра, 200 австралиски...

Од стан во Дебар-маало украден накит вреден 6.000 евра

Непознат сторител деновиве провалил во дом на 46-годишен скопјанец и украл плен чија вредност била проценета на околу 360.000 денари, односно околу 6.000 евра. Според полициските информации, кражбата се случила во периодот меѓу петокот, минатата недела и вторникот неделава, во стан на улицата Орце Николов, во Дебар-маало, во центарот на Скопје. Крадецот од станот однел златен накит, вреден околу 6.000 евра. Полицијата...

Скопјанец осомничен за серија тешки кражби

Триесетгодишен скопјанец е осомничен за серија тешки кражби што ги извршил во периодот од април до јули оваа година, соопшти Министерството за внатрешни работи. Како што информираат оттаму, осомничениот кражбите ги вршел најчество врз жени, на возраст од 40 до 64 години, на кои насила од вратот им ги кинел златните синџирчиња. Тој, според полицијата, најголем дел од кражбите ги извршил...

Од куќа на кумановец украдени пари и накит во вредност од 1,9 милиони денари

Непознат сторител од куќа на 33-годишен кумановец украл девизи и златен накит, чија вкупна вредност била проценета на околу 1,9 милиони денари, односно околу 31.000 евра. Според полициските информации, кражбата се случила во периодот меѓу 25 јуни и 11 јули. Крадецот во објектот провалил насила, со помош на погоден алат и одзел 20.000 евра и разновиден златен накит. Од полицијата засега немаат...

Од стан на тетовец украдени златен накит и пари

Разновиден накит, денари и девизи, вчера биле украдени од станот на 55-годишен тетовец, информира полицијата. Вредноста на украдениот плен била проценета на околу 480.000 денари или околу 7.800 евра. Според полицијата, од станот бил украден разновиден златен накит, 2.400 евра, 42.000 денари и 1.000 долари. Полицијата засега нема осомничено лице за тешката кражба.

Украден златен накит од стан во Скопје

Непознат сторител викендов провалил во стан, сопственост на скопјанецот Е.Г. (34), и украл златен накит, чија вредност била проценета на 100.000 денари. Според полицијата, кражбата се случила во засега неутврдено време, меѓу петокот и понеделеникот, а сторителот во станот влегол со насилно отворање на прозорецот. Полицијата презема мерки за расчистување на случајот.

Осквернавил гроб за да украде парче златен накит

Непознат сторител, ноќта меѓу саботата и неделата, осквернавил гроб на гробиштата во битолското село Лавци и украл златен накит што блиските го оставиле со покојникот. Како што иноформираат од СВР Битола, нивна екипа вчера извршила увид на местото, во кој било утврдено дека сторителот, откако ја извадил и ја оштетил надгробната плоча, го ископал гробот и одзел златен накит вреден...

Крадец однел плен вреден 5.000 евра од стан во Скопје

Непознат сторител, во петокот минатата недела, провалил во стан во населбата Скопје Север и однел плен чија вредноста била проценета на околу 300.000 денари, односно околу 5.000 евра. Според полицијата, од станот, сопственост на Д.Д. (45), крадецот однел 4.000 евра, златен накит, рачен часовник, фотоапарат и два клуча од автомобил. Полициски екипи извршиле увид на местото и преземаат мерки за откривање...

Ограбена куќа во населбата Ченто

Непознат сторител ноќта меѓу неделата и понеделникот провалил во куќа во скопската населба Ченто, од каде однел плен чија вредност била проценета на околу 4.400 евра, соопшти полицијата. Според полицијата, од куќата биле украдени златен накит, лаптоп, очила за сонце, двоглед и други предмети. Полицијата засега нема осомничен за тешката кражба.

Си го ограбил семејството, па лажно пријавил кражба

Тетовската полиција поднела кривична пријава против И.З. (26) од селото Боговиње, осомничен за лажно пријавување кривично дело. Како што информираат од полицијата, осомничениот на 22 декември минатата година, во полиција пријавил кражба на златен накит, вреден 15.000 евра, од куќата на неговиот татко, која претходно самиот ја извршил. Според полицијата, И.З. истиот ден, во периодот меѓу 19 и 21.30 часот, откако...

Ограбени домовите на двајца битолчани

Домовите на двајца битолчани вчера биле цел на крадци, кои однеле пари и златен накит, информираат од МВР. Во едниот случај, непознат сторител, преку незаклучена врата од гаража, влегол во куќата на Ј.В. (41), на улицата Коста Абрашевиќ, и украл 20.000 денари и разновиден златен накит, вреден 900.000 денари. Истиот ден, крадец провалил во стан на улицата Баталјон Стив Наумов, сопственост...

Ограбени стан и куќа во Скопје и во Инџиково

Скопската полиција деновиве регистрирала две тешки кражби, една на улицата Желево во Скопје, а другата во селото Инџиково, информираат од МВР. Според полицијата, во периодот од 25 до 28 декември, крадец преку балкон влегол во стан на улицата Желево, во кој како потстанар живеел Б.П. (46) и однел девизи и разновиден златен накит. Вредноста на пленот била проценета на околу 350.000...

Четворица кочанчци осомничени дека украле плен вреден повеќе од еден милион денари

Виничаката полиција поднела кривични пријави против четворица кочанци, осомничени дека минатиот месец од куќа во селото Ласки украле девизи, денари и златен накит, со вкупна вредност поголема од еден милион денари. Според полицијата, С.К. (49), Г.П. (36), Б.П. (32) и Б.М. (29) се осомничени за тешка кражба, која што ја извршиле на почетокот на минатиот месец. Тие провалиле во куќа во селото...

Ограбени скопјанец и жител на битолска Бистрица

Две тешки кражби вчера биле регистрирани од полицијата, од кои едната во Скопје, а другата во битолското село Бистрица, во кои арамиите однеле денари, девизи и златен накит. Како што информираат од МВР, кражбата во Скопје се случила во стан на С.М.Ф. (44), на улицата Ангел Димовски, во кој крадецот влегол користејќи погоден клуч. Според пријавата на сопстевникот, од станот...

Ограбен жител на струшко Делгожди

Жител на струшкото село Делгожди, вчера во полиција пријавил дека арамија провалил во неговиот дом и украл куфер во кој имало лични документи и разновиден златен накит. По извршениот увид, вкупната материјална штета од кражбата била проценета на околу 150.000 денари. Како што информираат од полицијата, крадецот во куќата влегол откако со соодветен алат ја отворил балконската врата, а потоа отишол...

Општините не водат сметка колку загадувачи имаат, ниту пак се грижат тие да платат затоа што загадуваат

Во регистарот за Б-интегрирани дозволи на Министерството за животна средина сè уште фигурираат фирми кои некогаш добиле дозвола, но веќе не постојат, а од друга страна, ги нема фирмите...