fbpx
Таг: жители

таг: жители

Попис 2021: Во земјава има 205 села без жители, скопски Аеродром со најголем број домаќинства

Дури 205 села во земјава се ненаселени без ниту еден жител којшто бил регистриран лани за време на пописот. Бројката на ненаселени места расте, но се зголемува и бројот на жители и домаќинства кои ги има Скопје, и особено, скопската општина Аеродром, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во согласност со Програмата за објавување и дисеминација на податоците од...

Светската популација надмина 8 милијарди жители

Светската популација ноќеска го надмина бројот од осум милијарди луѓе, а тоа може да се види на Ворлдметер. Обединетите Нации (ОН) предупредија дека регионите кои веќе се соочуваат со недостиг на ресурси поради климатските промени, ги очекуваат уште потешкотии. Најголем раст на населението има во земјите со средни економски приходи, главно во Азија. Таму е зголемена популацијата за околу 700...

Силно невреме вчера вечер предизвика поплави низ земјава, се санираат штетите

Силното невреме кое синоќа ја зафати Македонија предизвика поплави во Прилеп, Битола, Виница, Неготино и Тетово. Како што соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК), подрачјето на општините Прилеп, Долнени и Кривогаштани беа зафатени од поројни дождови кои предизвикаа поплави. Најкритично е во прилепското село Лажани, каде поголем дел од селото е под вода и се врши евакуација на загрозените...

Попис 2021: Во Македонија има 1.836.713 жители, од кои 526.502 лица живеат во Скопје

На Пописот што се спроведе минатата година се попишани вкупно 2.097.319 лица, од кои 1.836.713 се резидентно население што живее во Македонија, додека 260.606 се нерезидентно население, изјави на денешната презентација на резултатите директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски. Од нив, во македонскиот главен град Скопје живеат 526.502 лица, односно бројот на населението е зголемен за 3,9 отсто...

Протест во Маџари против фрлањето и палењето отпад во затворената депонија Вардариште

Дел од жителите на Маџари кои живеат во близината на Вардариште, попладнево со транспаренти излегоа на протест и го блокираа сообраќајот на пругата. Тие се револтирани дека, и покрај тоа што депонијата Вардариште е затворена, во неа и понатаму се фрла отпад и разно ѓубре, а надлежните се пасивни и не преземаат мерки. „Вардариште е затворена депонија, престанете да...

Имаме само половина од потребниот број пожарникари

Земјава располага само со половина од потребниот број на професионални пожарникари во територијалните противпожарни единици, покажуваат податоците на Дирекцијата за заштита и спасување. На крајот на минатата година сме имале 747 пожарникари, или еден на 2.778 жители. Стандардот пропишан во Законот за пожарникарство, пак, наложува дека треба да има еден пожарникар на најмногу 1.500 жители, или најмалку 1.383 професионални пожарникари...

Инцидент на собирот на „Еуромакс“: Младите најавуваат нови протести против рудникот

За време на настанот, во организација на компанијата „Еуромакс рисорсес“ во хотелот „Цар Самуил“ во Банско, се случил инцидент помеѓу еко-активисти што протестирале против отворањето на рудникот за бакар и злато Иловица-Штука и обезбедувањето. Концесионерот на рудникот „Еуромакс“, минатиот викенд организираше, како што е наведено во соопштението на компанијата, неформално информативно дружење со локалната заедница на општините Ново Село и...

Жителите на Штука порачуваат: Ако го отворат рудникот Иловица, за нас тука нема живот

Пладне е. Пред селскиот дуќан во Штука, под падините на Огражден, насобрани петнаесетина, главно средовечни и постари луѓе. Помладите се на работа, на училиште, ги има и доста на печалба. Ова е уште еден од собирите на кои главна, всушност единствена тема на муабет е рудникот Иловица, кој го носи името на соседното село, иако е целосно во атарот...

Ѓорчев, „благо речено“, излажа за бројот на иселени од Бугарија, Романија и Латвија по влезот во ЕУ (инфографик)

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев вчера во реплика во Собранието за време на седницата за уставни измени наведе неколку бројки со кои тврдеше дека три земји откако влегле во Европска Унија драстично им се намалил бројот на жители. Но, бројките му се погрешни. - Да бидеме искрени, апсолутно докажлива манипулација е и невистина да се каже дека ако нам ни...

Во ЕУ ќе бидеме меѓу најсиромашните, најневработените и најкратковечните жители

Сите досегашни истражувања на јавното мислење покажуваат дека мнозинство македонски граѓани поддржуваат зачленување на Македонија во Европската Унија, а меѓу главните очекувања од евроинтеграциите се намалување на невработеноста и сиромаштијата и подобрувањето на квалитетот на живеење. Ваквите очекувања се логични ако се земат предвид податоците за стапката на вработеност, очекувањата за траење на животот и бруто домашниот производ по жител...

Евростат: Македонија има 2.075.300 жители

Статистичката канцеларија на ЕУ, Евростат, соопшти дека според нејзиното истражување, Македонија во јануари 2018 година имала 2.075.300 жители, наспроти 2.073.700 во истиот период лани. Македонија не спровела попис на населението од 2001 година, а директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски неодамна најави дека новиот попис на населението ќе се спроведе за две години, односно во 2020 година од...

Во Валандово утре ќе се одржи референдум за рудникот Казандол

Во Валандово утре ќе се одржи референдум на кој жителите од оваа општина треба да се изјаснат дали се „за“ или „против“ продолжување или стопирање на работата на рударскиот комплекс Казандол, но и дали да се отворат или не нови рудници за метални минерални суровини. За референдумот да биде успешен, утре треба да излезат најмалку 5.200 граѓани со право на...

Во Дојран утре ќе се одржи референдум за рудниците Казандол и Башибоз

Дојранчани утре ќе излезат на референдум на кој ќе гласаат дали се „за“ или „против“ отворање рудници на територијата на нивната општина. Тие стравуваат дека рудникот Казандол, но и потенцијалното отворање на Башибоз на планината Беласица, се еколошка закана по земјоделството, туризмот и за Дојранско Езеро. Досега, референдуми се одржаа во Гевгелија и во Богданци, каде што жителите се изјаснија против отворање рудници,...

На референдумот во Богданци граѓаните гласаа против работата на рудникот Казандол

Повеќе од 98 проценти од граѓаните што гласале на референдумот во Општина Богданци, се изјасниле против работата на рудникот Казандол и против отворање други рудници на територијата на нивната општина. Излезноста на реферндумот била 61 проценти од гласачите. На референдум за рудникот Казандол ќе излезат и жителите на Дојран на 18 јуни, а постапка за организирање референдум во тек е и...

Демонтирана бомба од Втората светска војна во Солун, евакуирани 75.000 лица

Властите во Солун денеска евакуирале 75.000 жители на градот поради демонтирање на бомба од Втората светската војна, тешка 227 килограми, пронајдена во темелите на бензинска пумпа, јавуваат грчките медиуми. Евакуацијата почнала утрово во 7 часот, кога полицијата тргнала од куќа до куќа, во круг од два километри во западниот кварт Корделио, повикувајќи ги жителите да ги напуштат своите домови....

Поради бомба од Втора светска војна, евакуирани 54.000 луѓе во Германија

Поради неексплодирана бомба од Втората светска војна, околу 54.000 луѓе треба да бидат евакуирани од баварскиот град Аугсбург. Станува збор за најголема евакуација во Германија од крајот на Втората светска војна. Градските власти им наложија на жителите да ги напуштат своите домови до 10 часот изутрина на Божик, откако при градежни работи пронајдена е заборавена британска бомба, тешка 1,8 тони. Евакуацијата ќе...

Жители од тетовско Горно Седларце го блокираа автопатот Тетово – Гостивар

Автопатот Тетово - Гостивар попладнево беше блокиран околу половина час, од жители од тетовското село Горно Седларце кои протестираа кај наплатната рампа за излез од Тетово. Тие се револтирани што мора да плаќаат патарина за влез и за излез од Тетово иако по овој автопат поминуваат само три и пол километри, колку што има од нивното село до Тетово. - Некои...

Десетици илјади жители на Хаифа евакуирани поради голем пожар

Десетици илјади лица се евакуирани од своите домови поради големиот пожар кој веќе трет ден беснее во делови од израелскиот град Хаифа, јавуваат светските медиуми. Поголемо разгорување на огнот, кој беснее во станбениот дел на градот со 250.000 жители, предизвикал и топлиот и сув ветер, а пожари им се закануваат и на населбите во близина на Ерусалим и на...

Авион „пајпер“ се сруши во населено место во Невада жителите евакуирани

Авион „пајпер“ се сруши во градот Елко, во Невада под засега неразјаснети околности. Според тврдењата на градските власти во него се наоѓале четири лица, а жителите од тој дел од градот биле евакуирани. Според пишувањата на сведоците на социјалните мрежи, авионот се срушил на паркиралиште и притоа предизвикал експлозија на паркираните автомобили. На местото на несреќата пристигнале полициски, противпожарни и возила...

Улиците во Стајковци под вода, но засега нема вода во подрумите и во куќите

Улиците во скопско Стајковци се полни со вода, но опасност од поплава барем засега нема, велат жителите од ова село. Тие додаваат дека состојбата со водата низ улиците не е алармантна, но ако дождот продолжи и понатаму засилено да врне, стравуваат да не се случи истото како летото, кога во силното невреме голем број од домовите беа уништени, а имаше...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...