fbpx
Таг: заплени

таг: заплени

Скопската полиција месецов запленила 27.000 парчиња петарди и пиротехника

Екипи на Секторот за внатрешни работи Скопје месецов заплениле околу 27.000 парчиња пиротехнички средства и поднеле кривични пријави против две лица, осомничени за недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи (МВР). Во првиот случај, кривична пријава е поднесена против А.И. (59) од Скопје, во чие возило, при претрес, полицијата пронашла и...

Српската полиција заплени големо количество оружје во акција во Нови Сад

Српската полиција во вторникот вечерта, во Нови Сад, имала акција во која билo запленетo поголемо количество експлозив и оружје и со тоа пресекла синџир за шверц на оружје. Српските медиуми јавуваат дека во акцијата биле уапсени двајца мажи на кои им бил одреден 48-часовен притвор. Оружјето било пронајдено во автомобил марка „мазда“. Во возилото имало околу три килограми пластичен експлозив со...

Запленети фалсификувани шампони и патики во Тетово

Десет фирми во Тетово продавале и дистрибуирале фалсификувани производи, откри полицијата при денешната координирана акција со Управата за јавни приходи (УЈП), Државниот пазарен инспекторат и со Царинската управа. Во акцијата, меѓу другото, биле запленети фалсификувани патики и шампони. - Целта на ваквите акции е да се отстрани оваа незаконска појава, но и да се заштитат потрошувачите - изјави претседателот на Координативното...

Откриени криминални групи кои пустошеле шуми на Плачковица

Секторот за внатрешни работи Штип, по интензивна истрага за спречување бесправна сеча и трговија со огревно дрво, открила повеќе криминални групи и поединци кои подолго време вршеле нелегална сеча на дрва и пустошеле шуми на неколку места на планината Плачковица, информира Министерството за внатрешни работи (МВР). Според полициските информации, станува збор за осум приведени лица, против кои, по документирање и...

Пет албански и седум македонски државјани фатени во нелегален риболов на Охридско Езеро

Повеќе рибарски мрежи, во вкупна должина од околу 500 метри, близу 30 килограми разна риба и стотина примероци риболовен алат, прибор и друга опрема биле пронајдени и одземени од патролните екипи на полициската станица за граничен надзор Охридско Езеро, информира МВР. Според Министерството, во неколку одделни акции, на околу еден километар од граничната линија во близина на Радожда, во македонските територијални...

Италијанската полиција заплени имот вреден 2 милијарди евра, сопственост на Ндрагета

Италијанската полиција во серија рации запленила имот вреден околу 2 милијарди евра, сопственост на моќната мафијашка организација Ндрагета, јавуваат медиумите. Според информациите, запленети биле 1.500 обложувалници, 82 интернет-страници за коцкање, 45 италијански и 11 странски фирми што ги поседувала Ндрагета, организација која, според експертите, ја раководи трговијата со кокаин во Европа, а од полицијата биле издадени и 41 налог за апсење. Како...

МВР денеска во Јагуновце ќе уништува запленети дрога и оружје

Министерството за внатрешни работи денеска во 12 часот во кругот на фабриката „Југохром фероалојс“, во селото Јагуновце, ќе спроведе јавно уништување на запленети дрога и оружје. „Акцијата традиционално се спроведува секоја година по повод 9 јули - Светскиот ден на борбата против мало и лесно оружје, а се уништува голем број запленето оружје и разни видови дрога кои потекнуваат од...

СВР Битола поднела 25 кривични пријави за нелегална сеча на дрва

СВР Битола, по преземените акции на подрачјата што се под нејзина надлежност, а во рамките на пообемната полициска акција „Гора“, од јуни до средината на овој месец, поднела вкупно 25 кривични пријави за нелегална сеча на дрва, соопшти МВР. Како што информираат оттаму, пријавите се поднесени против 37 физички лица и три фирми за вкупно 28 кривични дела кражба, пустошење...

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...