fbpx
Таг: загадување на вода

таг: загадување на вода

Поради загадувањето од „Дрисла“ во реката не можете да најдете ниту жаби ниту змии, велат жителите на Батинци

Депонијата „Дрисла“ во Скопје е фатена на дело како ја загадува животната средина, а здравствените и еколошките, како и земјоделските последици од тоа ги чувствуваат граѓаните. Од друга страна, надлежните власти не преземаат никакви мерки. Вака пред камерата на Порталб.мк изјавија дел од жителите на селото Батинци, кое се наоѓа во близина на депонијата. Тие неколкупати протестирале со барање...

Англија ќе ги забрани влажните марамчиња поради загадувањето на реките

Речиси сите влажни марамчиња што се продаваат во Англија ќе бидат забранети, согласно плановите на властите за справување со загадувањето на водата, изјави за Би-би-си министерката за животна средина на Обединетото Кралство, Тереза Кофи. Забраната на марамчињата на база на пластика треба да стапи во сила следната година, а оваа заложба е дел од планот за подобрување на квалитетот на...

Акција на ДИЖС за заштита на реката Осојница од отпадни води

Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) утврди дека реката Осојница во Виница се загадува со отпадните води од четири свињарски фарми. Надзорот се изврши со овластен инспектор од општината, поради локалната надлежност за инспектирање на три од четирите фарми. „Инспекторатот утврди дека фармата која поседува „А3 интегрирана дозвола не ги одржува лагуните и не врши мониторинг на подземните води, и...

Рао: Мојата цел не е создавање само свои уреди, туку и инспирација другите да го сторат истото

Петнаесетгодишната научничка, Гитањали Рао е избрана за Дете на годината, признание што го доделува магазинот „Тајм“. Рао е избрана меѓу 5.000 номинирани, a пред да го добие ова признание, Рао претходно во 2017 година се најде и на Форбсовата листа 30 помлади од 30, за уред за откривање на олово во вода за пиење со помош на мобилна апликација. Нејзината...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...