fbpx
Таг: заеми

таг: заеми

Пласирани 64,5 милиони евра кон домашните компании преку Развојната банка

Развојна банка на Северна Македонија АД Скопје пласираше средства во износ од 64,5 милиони евра од заемот од Европската инвестициска банка преку ЕИБ 7 кредитната линија за трајни обртни средства и инвестиции за МСП и mid-cap компании, вклучително и зелена транзиција. Средствата ќе обезбедат поддршка за околу 200 проекти и треба да овозможат 206 нови работни места. Средствата од кредитната линија се пласирани преку деловните банки...

(АНАЛИЗА) Пред пратениците четири закони за задолжување тешки 245 милиони евра

Четири нови заеми со сила на закон се испратени во Собранието на усвојување. Владата бара да се изгласаат по скратена постапка, пишува Порталб.мк анализирајќи ги документите за овие нови заеми, за што ќе се трошат и колкави камати ќе се плаќаат. Заем од Француската агенција за развој АДФ во износ од 50 милиони евра Преку државната Развојна банка, Владата одлучи да...

Ревизорите утврдија дека клучните инфраструктурни проекти се градат споро и со бројни проблеми

Според заклучокот од Конечниот извештај кој денеска го објави Државниот завод за ревизија (ДЗР), во кој се анализира застојот и бавната динамика на работите на 11 стратешки инфраструктурни проекти во земјава, трошоците за проектите се зголемени поради повисока цена на чинење на изградбата од првично планираната, како и поради споредни трошоци. Дополнително, некои од договорите за капиталните проекти, како...

Голем број грчки компании размислуваат за преселба за да ги избегнат новите високи даноци

Илјадници грчки компании планираат да се преселат од Грција за да ги избегнат новите даноци и давачки за државата, кои ќе се воведат од јануари 2017 година. Според грчкиот весник „Катимерини“, околу 65.000 до 70.000 компании имаат поднесено барања за да им се одобри преселба на седиштето на компанијата надвор од Грција. Според весникот, огромниот број барања со кои грчките компании ќе...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...