fbpx
Таг: Водовод и канализација Скопје

таг: Водовод и канализација Скопје

Скопски Водовод демантира: Цената за вода во Скопје нема да се зголеми

ЈП Водовод и канализација Скопје ја демантира веста дека е можно да се зголеми цената на водата во Скопје. „Во согласност со Законот за утврдување цени на водните услуги се доставува известување за зголемените трошоци на претпријатието по основ на електрична енергија и енергенси во форма на барање за утврдување на тарифите за водните услуги, барање кое е доставено во...

Скопјани од наредниот месец најверојатно ќе пијат поскапа вода

Скопјани од март годинава најверојатно ќе плаќаат поскапа вода за пиење. Скопски „Водовод и канализација“ доставило барање до Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) со кое бара зголемување на цената на водата од 30 денари во просек на сметките на месечно ниво. Од Регулаторната комисија, пак, предлогот е цената да се зголеми за седум денари, а конечната одлука треба да...

МКЦ, Зоолошката градина и „Водовод и канализација“ добиваат нови директори, Богоев реагира

Градоначалничката Данела Арсовска ги смени в.д. директорите на Младинскиот културен центар (МКЦ), ЈП „Водовод и канализација“ и Зоолошката градина. На директорката на ЈП „Комунална хигиена“ ѝ го продолжи мандатот, информираа од Град Скопје. За нов директор на ЈП „Водовод и канализација“ е назначен Драган Илиевски, а досегашниот директор Марјанчо Митовски, кој на позицијата беше назначен од редот на вработените, продолжува...

Пречистителната станица во Волково за еден месец пречистила 71.339 кубни метри отпадна вода

Во текот на јануари во пречистителната станица за отпадни води во Волково пречистени се вкупно 71.339 кубни метри отпадна вода, информираше Градот Скопје. Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ во механичкиот предтретман на водата отстранило приближно два тона различен отпад. Пречистителната станица за отпадни води во Волково е наменета за чистење на комуналните отпадни води што доаѓаат од собирното подрачје на...

До крајот на неделава ќе преовладува многу топло време, апел за рационално користење на водата

Од денеска до крајот на оваа седмица, под влијание на топла воздушна маса од југ, времето во земјава ќе биде многу топло, со натпросечни температури за овој период од годината, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во следните денови на повеќе места температурите ќе бидат над 35 степени. „Најтопло ќе биде од среда до недела, кога ќе биде активирано...

Скопски водовод утре ќе објави покана за претквалификација за изградба на пречистителната станица кај Трубарево (видео)

ЈП „Водовод и канализација – Скопје“ соопшти дека утре ќе ја објави Поканата за претквалификација за избор на најповолен понудувач за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град Скопје. Се очекува изградбата на пречистителната станица кај Трубарево да чини 136 милиони евра. Со договорите помеѓу Владата и Европската инвестициска банка (ЕИБ) и Европската Банка за...

Без вода утре и задутре голем дел од општините Кисела Вода и Аеродром

Поради реконструкција на водоводна линија што ќе се изведува кај новиот кружен тек меѓу булевар Србија и улицата Христо Татарчев кај последна 24-ка, од утре во 20 часот до сабота претпладне или напладне, без вода ќе биде голем дел од источното подрачје на Скопје, соопшти Центарот за управување со кризи - Скопје. Без вода ќе бидат Аеродром и Ново Лисиче...

Советот на Скопје ја поскапи водата за индустрискиот комплекс „Железара“

Советот на Град Скопје, на предлог на градоначалникот Петре Шилегов, денеска како прва точка на дневниот ред ја стави и ја усвои новата повисока цена на водата за „РЖ Услуги АД Скопје“ („Железара“). За предлогот гласале 38 советници. Со новата цена на водата, сепак овој комплекс ќе плаќа речиси три пати помалку од домаќинствата за кубен метар вода. „Овој капацитет воопшто...

Скопјани ќе пијат поевтина вода, ама може поскапо да ја плаќаaт

Новите цени на водата што Јавното претпријатие Водовод и канализација - Скопје сака да им ги наплаќа на скопјани се повисоки од сегашната. Имено, со одлука на Регулаторната комисија за енергетика, која од почетокот на годинава е надлежна и за утврдување на максималните цени на водата, и со одлука на Управниот одбор на Јавното претпријатие Водовод и канализација - Скопје,...

Од понеделник субвенционираниот студентски оброк ќе се исплаќа на неделна основа

Од 1 март се менува начинот на кој се исплаќа субвенционираниот студентски оброк. Наместо на дневна основа, од понеделник паричните средства за оваа мерка ќе се исплаќаат одеднаш за шест...