fbpx
Таг: Викторија Јовановска

таг: Викторија Јовановска

За еден месец три сестри си заминале од ГАК, директорката се жали на недостиг од вработени

„Се работи 24 часа без можност за одмор. Вработените, особено докторите на овој оддел, немаат можност да го искористат ниту правото на годишен одмор, заради тоа што секогаш обврските ги тераат да бидат присутни тука“, изјави денеска директорката на Клиниката за гинекологија и акушерство Викторија Јовановска, на одбележувањето на Светскиот ден на предвремено родените деца. Таа вели дека Клиниката за...

Потребна им е промоција на центрите за упатување на жртви на сексуално насилство

Како резултат на ратификацијата на Истанбулската конвенција, во земјава се отворени три центри за упатување жртви на сексуално насилство во Скопје, Тетово и Куманово. Од Хелсиншкиот комитет за човекови права и Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство сметаат дека е потребно да се зголеми информираноста на граѓаните за овие центри, а за таа цел денеска во...

ВМРО-ДПМНЕ: На директорката на Санитарен инспекторат најважна ѝ е фризурата

На директорката Ирина Сотирова-Бухова очигледно, според снимките во медиумите, најважно ѝ беше како ѝ стои фризурата која неколкупати ја поправаше во текот на кратката и празна изјава, порача ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на директорката на Државниот санитарен инспекторат, Сотирова-Бухова, и на директорката на Клиниката за гинекологија и акушерство, Викторија Јовановска. Опозициската партија вели дека наодите на инспекторатот укажуваат дека...

Гинекологија има премалку кадар и лоши услови за ризичните новороденчиња

Покрив што протекува и влага сè до подрумот, валкана постелнина, недостиг од медицински кадар на сите нивоа, преголем број згрижени бебиња, зграда во која вентилацијата и системот за регулирање на температурата во просториите не функционираат или одвај функционираат уште од нејзиното пуштање во употреба, немање протечна вода, како и стари инкубатори и голема смртност од 127 новороденчиња од почетокот на 2017...

На Клиниката за гинекологија, од почетокот на годината починале 127 новороденчиња

Од почетокот на годината до 30 септември на Клиниката за гинекологија и акушерство во Клиничкиот центар во Скопје починале дури 127 новороденчиња, соопшти директорката на Клиниката, Викторија Јовановска. На заедничка прес-конференција со директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова-Бухова, Јовановска укажа на низа сериозни проблеми со кои се соочува клиниката. Таа посочи дека системот за одржување на температурата не...

Таравари: Ако има неправилности во третманот на починатите бебиња, ќе има законски мерки

Министерот за здравство, Арбен Таравари утрово се сретнал со директорката на Клиниката за гинекологија и акушерство (ГАК), Викторија Јовановска која го информирала за протоколот за лекување на трите бебиња кои починаа вчера. Од ГАК исто така информирале дека, претходно пациентката трипати била хоспитализирана во Клиничка болница во Тетово, поради гинеколошко крварење. Од Клиниката „одговорно тврдат дека неколку пати разговарале со родителите и...

Не бев во бегство, тврди Палевски, откако му беше одреден притвор од 30 дена

„Не сум бил во бество и не смеам да зборувам поради истрагата“, изјави пред новинарите првоосомничениот за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, Љупчо Палевски Палчо кога со...