fbpx
Таг: вештак

таг: вештак

Случај „Таргет-Тврдина“: Вредноста на уништената опрема за прислушкување е над 1,4 милиони евра

МВР во 2015 година ја проценило уништената опрема за прислушкување на 1 денар, но вештите лица ангажирани во случајот „Таргет-Тврдина“ на денешното судско рочиште рекоа дека вредноста на уништената опрема за прислушкување изнесувала над 1,4 милиони евра. Ова го изјави вештото лице Ѕвонко Кочовски, кое појасни дека станува збор за вредност на системот за прислушкување „Најс“ во моментот на...

Одбраната на Јанакиески бара изземање на вештакот во „Топлик“, оти имал ќерка во СЈО

Одбраната на обвинетите во случајот „Топлик“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во кој е осомничен и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, бара да се изземе вештачењето на СЈО од доказите, бидејќи ќерката на вештакот работела во СЈО. Адвокатот, Јаким Наумов, рече дека поради оваа околност, постои конфликт на интереси помеѓу вештакот и СЈО. Одбраната тврди дека вештачењето е...

„Трансмет“ не му дозволил на вештакот на СЈО да изврши увид во фирмата

На вештакот кој по барање на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Труст“ требало да направи увид на механизацијата употребувана за ископ на јаглен и јаловина не му било дозволено да влезе во фирмата на обвинетиот бизнисмен Сеад Кочан - „Трансмет“. Вештакот, кој сведочеше на денешното рочиште, рече дека доставил барање до „Трансмет“ за да изврши увид, на кое не му...

Вештак под истрага на ОЈО за примање мито од 3.000 евра

Основното јавно обвинителство – Скопје (ОЈО) донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно вешто лице со лиценца за вршење вештачења од областа на финансиското работење, поради сомневање дека примило поткуп, кривично дело од чл. 357 од Кривичниот законик, информираа од ОЈО. Како што пишува во соопштението на обвинителството, вештото лице побарало и примило поткуп во износ од 3.000 евра...

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...