fbpx
Таг: ВаршаваСамит2016

таг: ВаршаваСамит2016

Иванов побара од Обама поддршка за приемот во НАТО

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов побара од американскиот претседател Барак Обама, САД да ја засилат поддршката за прием на Македонија во НАТО. „Стапувањето на Република Македонија во одамна заслуженото полноправно членство во НАТО, и понатаму останува голем предизвик со кој нашата држава се соочува. Во тој контекст, ја очекуваме Вашата понатамошна, уште позасилена поддршка во пресрет на самитот на Алијансата, во...

Иванов: Македонија се соочува со закани

Претседателот, Ѓорге Иванов вчера се сретна со шефовите на дипломатско-конзуларните претставништва на Македонија во странство, во рамки на амбасадорскиот совет што се одржува во Министерството за надворешни работи. На средбата се разговарало за работата и активноста на македонската дипломатија, приоритетите поврзани со интеграцијата на земјата во Европската унија и НАТО, добрососедските односи и  регионалната соработка. Во фокусот на средбата со шефовите...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...