fbpx
Таг: Вардар

таг: Вардар

Шилегов: Дождовите покажаа дека „Скопје 2014“ е небезбеден за граѓаните и за градот

Галиите, насипите и градежниот шут во реката Вардар ја намалуваат проточноста на коритото и со тоа сериозно ја загрозуваат заштитата од поплави на градот Скопје, изјави денеска Петре Шилегов на прес-конференција пред градилиштето на т.н. панорамско тркало. - Последните дождови покажаа дека мегаломанскиот проект „Скопје 2014“ станува реална опасност за безбедноста на граѓаните на Скопје и за нивните имоти. Состојбата на подрумите...

Обилните врнежи го зголемија водостојот на сите реки

Обилните врнежи од дожд го зголемија водостојот на сите реки во земјава, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Двојно е зголемено нивото на реките Вардар, Треска, Крива Река и Сатеска, а над просекот за ноември е водостојот на реките Пчиња, Брегалница, Црн Дрим и Црна Река. Кај езерата, минимално е зголемено нивото на  Дојранско Езеро, додека Охридско и Преспанско Езеро се околу...

Нивото на Вардар на три места во Скопје е критично

По обилните врнежи што го зафатија Скопје во текот на изминатата ноќ, утрово се состанал штабот за заштита и за спасување на Град Скопје, за координација на активностите за превентивно дејствување за заштита од можни излевања на реката Вардар во Скопје. Началникот на штабот за заштита и за спасување на Град Скопје, Емил Дуровиќ, информираше дека нивото на реката Вардар на...

УХМР предупредува на можно излевање на Радика, Црн Дрим, Сатеска и на Вардар

Врнежите во последните 24 часа ги зголемија нивото на сите водотеци во Македонија, а особено на реките во западниот дел на земјата, велат од УХМР. Според податоците на Управата, најголеми промени на водостојот има на реките Радика кај Бошков мост, Сатеска кај Ботун и на Вардар кај Јегуновце, а продолжувањето на врнежите може да доведе до излевање на Радика, Црн...

Заев му подари на Вучиќ дрес од „Вардар“

Премиерот Зоран Заев на средбата со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, му подари дрес од фудбалскиот клуб „Вардар“ со бројот девет и со името на Вучиќ, пренесуваат српските медиуми. Пред состанокот со Вучиќ, Заев во Палатата Србија разговараше со премиерката Ана Брнабиќ, со која се договорија владите на Македонија и на Србија следната година во февруари или март да одржат...

Вардар го совлада Фенербахче со 2:0

Македонскиот шампион вечерва на преполната „Телеком арена“ во Скопје го совлада турскиот гигант Фенербахче со 2:0, со што обезбеди голема предност во борбата за пласман во групната фаза од Лига Европа. Вардар поведе во 20. минута од мечот со голот на Тигран Барсегјан, а конечниот резултат беше поставен во втората минута од судиското продолже на натпреварот, со автоголот на...

Изменет сообраќаен режим поради натпреварот помеѓу „Вардар“ и „Фенербахче“

СВР-Скопје денеска воспостави посебен сообраќаен режим на движење на возила и на пешаци кон Градски стадион, поради вечерашниот натпревар помеѓу фудбалските клубови „Вардар“ и „Фенербахче“, кој ќе почне во 20 часот. „Идентично на мерките од неодамна одржаниот Суперкуп на УЕФА, се пропуштаат само возила и лица кои имаат посебни акредитации за движење кон стадионот и кон објектите лоцирани во непосредната околина на Градски...

Ракометарите на „Вардар“ пристигнаа на плоштадот Македонија, славењето почна

Десетици илјади граѓани денеска се собраа на плоштадот Македонија во Скопје, каде ги пречекаа европските шампиони во ракомет, ракометарите на „Вардар“. Час и половина ечеа навивачки и патриотски песни, а се вееја знамињата на ракометниот клуб „Вардар“, на Македонија и со сонцето на Вергина. Ракометарите пристигнаа во 13.45 часот со двокатен автобус во боите на клубот. Тие беа придружувани од полиција, а...

УХМР: Се зголемува нивото на Охридско Езеро

Нивото на Охридско Езеро е два сантиметри над дозволениот минимум, а значително е намален водостојот на реката Црн Дрим кај Ложани, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Оттаму велат дека просечниот водостој за февруари на Црн Дрим е 123 сантиметри, а вчера изнесувал 20 сантимтери. Големо намалување на водостојот има и реката Сатеска, каде вчера биле измерени два сантиметри, а...

Амбасадорот Пломп учествуваше во еко–акција за собирање отпад на кејот на Вардар

Холандскиот амбасадор Ваутер Пломп и вработените и раководството на „Пивара Скопје“ и на компанијата „Пакомак“, исчистија повеќе од три километри од кејот на реката Вардар во Скопје. - Како вљубеник во природата и планинар, забележувам дека загадувањето е голем проблем кој ги загрозува овие природни убавини. Единствен начин да се реши овој проблем е заеднички пристап на државните институции, бизнис-секторот и на граѓаните, а тоа...

СДСМ: Поплавите се случија само поради неодговорноста на Груевски и на Трајановски

Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ, и Љупчо Николовски, член на извршниот одбор на партијата, денеска на прес-конференција обвинија дека поплавите што се случија на почетокот на минатиот месец, се случија поради неодговорноста на поранешниот премиер, Никола Груевски, и на градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски. - Наместо да се освести, Груевски упорно продолжува да го гради „тркалото на лудоста“ од 19...

Тепачка меѓу навивачки групи од Црна Гора и од Македонија – 12 повредени, двајца потешко

Дванаесет повредени е билансот од физичката пресметка меѓу навивачите на фудбалскиот клуб Шкендија и на ракометниот клуб Будуќност од Црна Гора. Инцидентот се случил попладнево кај Сушички мост, кој се наоѓа меѓу Мавровска крстосница и планинскиот премин Стража. Според полициски информации, инцидентот настанал откако навивачите на Шкендија, кои оделе на фудбалски натпревар во Кичево, почнале да фрлаат тврди предмети кон...

Скопјанец се удави во Вардар

На кејот на Вардар, во близина на спортска сала „Јане Сандански“, вчера Случајни минувачи вчера во близина на спортската сала „Јане Сандански“забележале машко лице на возраст од околу 60 години како се дави во реката Вардар. Минувачите успеале да го извадат лицето од реката и со Брза помош пренесено е на токсикологија каде починало. Утврден е идентитетот на лицето,...

МВР: Посебен сообраќаен режим за натпреварот меѓу Вардар и Апоел

Министерството за внатрешни работи (МВР) утре, 20 јули, ќе воведе посебен сообраќаен режим на дел од сообраќајниците во центарот на Скопје, а во пресрет на фудбалскиот натпревар меѓу екипите на Вардар и на Апоел од Никозија, Кипар, кој се игра во рамките на квалификациите за Лига на шампиони. Како што информираат од МВР, мерките се преземаат поради големиот интерес за...

Познати противниците на ЖРК Вардар во Лига на шампиони

Ракометарките на Вардар ќе играат во Ц-групата во Лигата на шампионите против дански Митјиланд, со Хипо од Австрија и, веројатно, со унгарски Ѓер. Македонскиот ракометен шампион го избегна европскиот шампион Будуќност во групната фаза од Лигата на Шампиони. Тимот на Вардар две сезони по ред го освојува третото место. Пласман во втората фаза ќе изборат најдобрите три тима од секоја група. Фазата...

Почна вардарската регата „Гемиџии“

Почна традиционалната регата „Гемиџии“ со стотина учесници на 14 пловни објекти, меѓу кои е и репликата на славната велешка гемија. Тие четири дена ќе пловат по Вардар, тргнувајќи од Велес, со што ќе ја зaживеат традицијата од минатото кога со дрвени гемии се одело на трговија во Солун. Годинава на регатата учествуваат преставници на Бугарскиот црвен крст и на Извидничкиот одред...

Вардар меѓу најдобрите осум екипи во Европа

Вардар не успеа да се пласира во финалната четворка во Келн, откако загуби од Киелце и во реваншот од четвртфиналето во Лигата на шампионите со 33-31. Нијанси беа во прашање и на вториот натпревар меѓу двете екипи, македонскиот тим постојано им дишеше во врат на Полјаците, на мечот дури 11 пати беше нерешено, но онаа ситница која треба за завршниот...

Вардар изгуби од Киелце

Ракометарите на Вардар не успеаја да остварат победа на првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ загубија од полскиот шампион Киелце со 22:20. Киелце оваа сезона во Лигата на шампионите на седум натпревари на гости постигна седум победи. Првиот дел мина во изедначена игра. Ракометарите на Вардар неколкупати имаа два гола предност, а гостите...

Вардар ја совлада Војводина во СЕХА-лигата

Ракометарите на Вардар го победија тимот на Војводина со 30:26 во дуелот од 18. коло на регионалната лига СЕХА, кој се одигра во салата „Јане Сандански“. Најефикасен во редовите на Вардар беше Стефан Терзиќ, кој постигна пет гола, а Сергеј Горбок и Немања Шрибак постигнаа по четири погодоци. Кај Војводина, Милан Јовановиќ постигна шест гола. Следен натпревар за Вардар ќе биде...

Вардар се излеа во Гевгелиско, сообраќајот во прекин

Реката Вардара се излеа во Гевгелиско. Сообраќајот на патниот правец Р1401, кај клучката Марвинци – Гевгелија е во прекин поради излевањето на водата на сообраќајницата.

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...