fbpx
Таг: Вардар

таг: Вардар

Се излеа Вардар во Велес

На неколку критични места во Велес, денеска се излеа Вардар, а според Регионалниот центар за справување со кризи, поплавено е во Бавчите кај мостот на Вардар кај Башино Село, во областа Шорка на влезот во градот, во Градскиот парк и месноста Бентот на Вардар над Градскиот парк. Поплавен е и долниот дел од кејот на Вардар од левата страна...

По дождот синоќа, се спасуваше кејот на Вардар

Обилните врнежи од дожд кои вчера ја зафатија Република Македонија, предизвикаа зголемување на водостојот на реката Лепенец, а со тоа се зголеми и нивото на реката Вардар. Поради ова, вчеравечер екипи на Штабот за заштита и спасување на Град Скопје интервенираа на најниските точки на реката Вардар во Општина Аеродром (до објектот на ПИОМ), за при поголем водостој да се спречи евентуално...

Женски труп пронајден во водите на Вардар во Скопје

Безживотно женско тело вчераутро било пронајдено во водите на реката Вардар, информираат од полицијата. Случајот го пријавил граѓанин, кој го забележал телото во близина на брегот на реката. Екипа на СВР Скопје извршила увид на местото, но засега од полицијата нема информации за идентитетот на жената. По наредба на јавен обвинител, телото е предадено на судските вештаци за обдукција, која треба да...

Скопско ракометно дерби во „Борис Трајковски“

Македонското дерби во ракометната СЕХА-лига помеѓу екипите на Металург и Вардар ќе се одигра денеска во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, со почеток од 20.15 часот. Вардар е на третата позиција со 21 бод од девет натпревари, додека Металург е на шестата од седум натревари со 11 бодови. Денеска од 20 часот играат и Борац (Босна и Херцеговина) и Мешков Брест (Белорусија).  

Машки труп пронајден во водите на Вардар, кај Велес

Машки труп бил пронајден кај местото Кораб, близу утоката на реката Бабуна во Вардар, пренесува „А1 он“. Телото го пронашле лица од здружението на спортски риболовци „Бабуна“, кои веднаш пријавиле во полиција. Според полицијата, телото било во фаза на распаѓање и по наредба на јавен обвинител во Велес, било однесено во Институтот за судска медицина во Скопје, за обдукација.

Вечерва Вардар го пречекува Целје

На домашен терен, во СЦ „Јане Сандански“, вечерва ракометарите на Вардар ќе го играат натпреварот од седмото коло од Ц-групата во Лигата на шампионите против словенечкиот Целје. Во првото коло, на гости, екипа на Вардар против словенечкиот противник постигна победа од 27:26. Почетокот на натпреварот е во 19 часот. Металург, пак, кој е втор наш претставник во Лигата на шампиони, утре ќе...

Цепелинот на Лазаров меѓу петте најубави голови во ЛШ

Вардар претрпе убедлив пораз на гостувањето во Унгарија, но македонскиот состав како утеха го има барем најубавиот погодок на овој меч. Цепелинот што го изведоа „вардарци“ во самиот финиш од мечот беше избран за втор најубав погодок во целата рунда од ЛШ, зад извонредниот гол од крило на Шпренгер од Кил, кој со прекрасен удар го совлада Тиери Омејер.

Се чистат коритата на Вардар и на Серава

Екипи на јавното претпријатије „Улици и патишта“ почнаа со чистење на коритата на реките Вардар и Серава, на локација на локација кај Вардариште во општина Гази Баба. Досега исчистени се околу 600  метри. Од коритото на реката Вардар, машински се извадени  3.200 кубни метри наноси на земја, разновиден комунален отпад, градежен шут и вегетација, којашто откако ќе се просуши, ќе...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...