fbpx
Таг: Вардар

таг: Вардар

Цепелинот на Лазаров меѓу петте најубави голови во ЛШ

Вардар претрпе убедлив пораз на гостувањето во Унгарија, но македонскиот состав како утеха го има барем најубавиот погодок на овој меч. Цепелинот што го изведоа „вардарци“ во самиот финиш од мечот беше избран за втор најубав погодок во целата рунда од ЛШ, зад извонредниот гол од крило на Шпренгер од Кил, кој со прекрасен удар го совлада Тиери Омејер.

Се чистат коритата на Вардар и на Серава

Екипи на јавното претпријатије „Улици и патишта“ почнаа со чистење на коритата на реките Вардар и Серава, на локација на локација кај Вардариште во општина Гази Баба. Досега исчистени се околу 600  метри. Од коритото на реката Вардар, машински се извадени  3.200 кубни метри наноси на земја, разновиден комунален отпад, градежен шут и вегетација, којашто откако ќе се просуши, ќе...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на...