fbpx
Таг: Угур Сахин

таг: Угур Сахин

Вистиномер: Не е точно дека никој во „Фајзер“ и „Бионтек“ не се вакцинирал против ковид

Изјава на доктор Угур Сахин, еден од основачите на компанијата „Бионтек“, дадена на крајот на 2020 година, е злоупотребена во постот за лажно да се тврди дека вработените, сопствениците и директорите на „Фајзер“ и „Бионтек“ не се вакцинирани. Тоа не е точно. Угур Сахин и неговата сопруга Озлем Туречи, исто така, основач на „Бионтек“, во интервјуто дадено  во септември...

Основачите на „Бионтек“: Како што видовме, развојот на лекови може да се одвива многу брзо

Бионтек
Во интервју за германскиот неделник „Шпигел“, основачите на „Бионтек“ (BioNTech), компанијата која заедно со „Фајзер“ (Pfizer) ја разви првата вакцина против ковид-19 во светот, зборуваат за нивниот успех, за производството на вакцината и идниот развој на вакцини и лекови. На чело на оваа германска компанија основана во 2008 година се Угур Сахин и Озлем Туречи, брачна двојка со турски...

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...