fbpx
Таг: Трескавец

таг: Трескавец

Се прави проценка за реконструкција во црквата „Успение на пресвета Богородица“ и манастирот Трескавец

Меѓународни експерти прават увид во состојбите во манастирот Трескавец и на црквата „Успение на пресвета Богородица“, а во почетокот на ноември и експерт од Грција ќе го направи проценка на штетите од појавата на влага во црквата. Според директорот на прилепскиот Завод и музеј, Горан Цветкоски потребно е да се најде решение за да се заштитат архитектурата и фрескоживописот на...

Полицијата трага по вандалите што го уништија летниковецот на Маркови Кули

Прилепската полиција води истрага за откривање на сторителите на вандалскиот чин во којшто е целосно уништен едниот од двата летниковци што беа поставени на калето „Маркови Кули“ што се издига над Прилеп. Локалитетот Маркови Кули е со рaритетна старост на карпите, што се проценува над 700 милиони години. Ова кале со височина од 945 метри, каде што живеел Крали Марко...

На пролет ќе заврши изградбата на конаците на манастирот Трескавец

Најдоцна вo март следната година ќе заврши изградбата на конаците на манастирот Трескавец кај Прилеп, коишто изгореа во пожар на 4 фебруари 2013 година. Според директорот на Завод и Музеј- Прилеп, Благоја Атанасоски, годинава интензивно се работело на реконструкција на конаците, според проект којшто го враќа нивниот автентичен изглед од 19. век, кога прв пат биле изградени. - Освен градежните работи...

Три пожари активни во Маврово, повторно гори и кај манастирот Трескавец

Три шумски пожари се активни во националниот парк „Маврово“.Најголем и со фронт на ширење од над седум километри е пожарот во реонот на Аџина Река на Шар Планина, а пожар има и во близина на караулата „Победа“ и месноста Стрезимир. Во овој пожар досега се изгореле околу 300 хектари високо планински пасишта и стебла на смрека, ела и молика. Во...

Доброволците уште 24 часа ќе се борат со пожарот кај Трескавец

Пожарот кој пред два дена започна да гори околу манастирот Трескавец сè уште е активен и се уште постои опасност да го зафати манастирскиот комплекс. Во борбата со огнот се вклучени прилепските пожарникари, но и голем број доброволци од Прилеп и од околината, од кои дел се вработени во неколку прилепски компании и јавни претпријатија, информира Општина Прилеп. Според противпожарната...

Изгаснат пожарот што му се закануваше на манастирот „Трескавец“

Пожарот што синоќа му се закануваше на манастирот „Трескавец“ кај Прилеп е изгаснат, информираше командирот на Територијалната противпожарна единица, Станко Колески. По апелите од Општина Прилеп за и граѓаните да се вклучат во гаснењето на пожарот, повеќе од сто доброволци се јавиле на повикот, по што во раните утрински часови пожарот е изгаснат. Сепак, жариштето сè уште го чуваат околу 70 луѓе. Според...

Пожар му се заканува на манастирот „Трескавец“ кај Прилеп

Повеќе од 50 хектари со борова и нискостеблеста шума вечерва горат околу манастирот „Успение на Пресвета Богородица – Трескавец“ кај Прилеп, информираат од Општина Прилеп. „Пожарот избувнал околу 16 часот, над новите градски гробишта и тој се шири со огромна брзина. Гори целата планина околу манастирскиот комплекс. На терен се излезени екипи на противпожарната единица, како и доброволци кои апелираат до граѓаните да...

Претседателот Ѓорге Иванов и градоначалникот Ристески во посета на „Трескавец“

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со својата фамилија, градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески, министерот за внатрешни работи Митко Чавков, државниот секретар во МВР, Анастасија Илиеска, пратениците во Собранието претседателот на совет на општина Прилеп, Никола Димески денеска присуствуваа на Свечена Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ – Трескавец. Претседателот Ѓорге Иванов и Градоначалникот Марјан Ристески го честита празникот: „На сите православни верници им упатуваме искрени честитки...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...