fbpx

Изгаснат пожарот што му се закануваше на манастирот „Трескавец“

-

Пожарот што синоќа му се закануваше на манастирот „Трескавец“ кај Прилеп е изгаснат, информираше командирот на Територијалната противпожарна единица, Станко Колески.

По апелите од Општина Прилеп за и граѓаните да се вклучат во гаснењето на пожарот, повеќе од сто доброволци се јавиле на повикот, по што во раните утрински часови пожарот е изгаснат. Сепак, жариштето сè уште го чуваат околу 70 луѓе.

Според Колески, еден дел од пожарот, кон селата Горно Село и Мраморани, сè уште е активен, а во неговото гаснење биле вклучени околу 30 луѓе.

Тој информираше дека во Прилепско се активни уште два големи пожара. Едниот е во атарот на селата Бонче и Крушевица, а неколку дена е активен и пожарот околу селото Никодин, каде што горат 250 хектари дабова и букова шума.

Вчера било интервенирано со хеликоптер од АРМ, а денеска се очекувало да пристигнати авиони од Дирекцијата за заштита и спасување.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Иран со дронови го нападна Израел

Портпаролот на израелските одбранбени сили Даниел Хагари потврди дека Иранците испратиле беспилотни летала кон Израел и дека израелската држава е подготвена на сè. Во меѓувреме, американскиот претседател Џо Бајден...