fbpx
Таг: трчање

таг: трчање

„ХалкЕко Скопје трча 10 км“ се одржа по седми пат

Денеска по седми пат се одржа „ХалкЕко Скопје трча 10 км“, трка која се здоби со сертификат од Светска атлетика и АИМС. Околу 1.500 натпреварувачи ја почнаа трката од фонтаната „Лотос“ и на истото место ја завршија оваа десеткилометарска трка. „ХалкЕко Скопје трча 10км“ е во организација на Сојузот на спортови на Скопје, ко-организатори се Триатлон федерација на Македонија и...

Кенијците Онезмус и Черотич најбрзо го истрчаа „Скопскиот маратон“

На 18-тото издание на „Скопскиот маратон“ победија кенијците Онесмус Киплимо Киплагат во машка и Кетрин Черотич во женска конкуренција. На спортското натпреварување учествуваа над 8.500 тркачи од повеќе од 47 земји од светот. Победникот во машка конкуренција Онесмус Киплимо Киплагат успеа да истрча со време од 02:18:19. Второто место го освои Дарио Ивановски со време од 02:23:07, а пиедесталот го...

Над 2.000 жени на дожд ја трчаа јубилејната десетта „Авицена Женска трка“

Сојузот на спортови на Скопје, под покровителство на Град Скопје денес го одржа јубилејното десетто издание на „Авицена Женска трка“. Како што соопштија организаторите, дождот не спречил повеќе од 2.000 жени да трчаат и да го разубават градот. „Денешната 10-та по ред, Авицена Женска трка со над  2.000 учеснички, што е 50 проценти повеќе од очекуваното, е порака дека припадничките...

Мобилната апликација Challenger ќе ги наградува своите корисници кои пешачат, трчаат и планинарат

Challenger е македонска мобилна апликација која има за цел да ја подигне свеста за аерозагадувањето, како и да учествува во намалување на истото, така што со нејзино користење ќе ги наградува своите корисници кои пешачат, трачаат и планинарат. Со Challenger, секој поминат зелен километар носи поени, кои потоа може да се заменат за попусти во локални бизниси. „Идејата е да...

8.500 учесници од 51 држава денеска трчаа на „Виз ер скопски маратон“

На „Виз ер скопски маратон 2017“, кој денеска се одржа низ скопските улици, трчаа 8.500 учесници од 51 држава, што е рекорден број, информираа организаторите. Промоторки на маратонот годинава беа близначките од Естонија, Леила, Лина и Лили, кои трчаа и на маратонската трка на Олимписките игри во Рио. На маратонот денеска беа победнички на трката од 21 километар. „Секоја година ги следевме искуствата...

Тетовецот Симјановски го освои првото место на ултрамаратонот на Фрушка Гора

Ултрамаратонецот Александар Симјановски од Тетово го освои првото место на ултрамаратонот на Фрушка Гора, Србија, кој се одржа изминатиов викенд. Се работи за трка по планинска патека долга 107 километри, а вкупната денивелација на патеката изнесува околу 4.200 метри. Симјановски ја истрчал патеката за 16 часа и 38 минути. На целта заедно со него пристигнал и Србинот Зоран Прегогачиќ, со кој...

Штипјани не ја даваат атлетската патека

Протестни десет круга ќе трчаат вечерва штипските маратонци, на сè уште постоечката атлетска патека во Градскиот стадион во Штип. Протестното трчање, што го организираат од клубот „Брегалница“, како што велат, е силно противење на засега срамежливите најави, дека патеката, најаверојатно, ќе биде преорана со реконструкцијата на стадионот. Со пари на Светската фудбалска федерација и на Општината Штип, наскоро ќе почне целосна реконструкција...

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...